Menu

Workshop s řediteli zahraničních zastoupení CzechTourism

28. 10. 2010

Ředitele zahraničního zastoupení CzechTourism v Číně Jiřího Vávru jsem oslovil 7. října 2010 v karlovarském hotelu Spa Resort Sanssouci, kde probíhal workshop s řediteli zahraničních zastoupení CzechTourism.
Pane řediteli, prognózy naznačují, že čínští turisté na pomyslném žebříčku turistů, kteří v navštěvovaných zemích utrácí nejvíc peněz, zanedlouho předčí ruské turisty.
Ano, Čína zažívá boom výjezdové turistiky. China National Tourism Administration, jehož prognózy se zatím vždy splnily, udává, že do roku 2020 z Číny vycestuje sto milionů turistů. Do roku 2000 Číňané prakticky necestovali, protože jednak neměli cestovní pasy, tedy ani možnost a ani chuť cestovat, neboť jejich životní styl byl pouze pracovat a večer zajít do restaurace, kde se mimochodem odehrává vše, oslavy narozenin, nového roku, obchody, setkání apod. Nárůst je tedy od nuly do loňského roku, v němž už z Číny vycestovalo cca 42 milionů turistů. Pravdou je, že z toho cca 38 milionů bylo do Macaa, protože Číňané a Asiaté obecně milují hazardní hry, které jsou v Číně striktně zakázány. Jsou schopni se hádat o pár korun za hotel, avšak večer v kasinu utratí sto tisíc, a to jim vůbec nevadí. Macao tak s osmnácti kasiny má dnes větší obraty a zisky než celé Las Vegas. A proto jsou tam již i investoři z Las Vegas, kteří tam mají své kasino, protože návratnost této miliardové investice je v horizontu ne roků, ale měsíců, cca za 9 až 12 měsíců.

Jak je to se zájmem čínských turistů navštívit Českou republiku?
Ten je veliký, avšak kapacita našich konzulárních úřadů omezená. Ať je to konzulárka v Šanghaji, která má na starosti provincie Zhejian a Šanghaj, nebo zastupitelský úřad v Pekingu, pod nějž spadá zbytek Číny, čili dalších 31 provincií. Týdně jsou schopni v Pekingu vyřídit maximálně nějakých cca dvě stě padesát víz a osmdesát až sto v Šanghaji. Záleží na tom, jaká je skladba uchazečů. Jestli chodí individuálové, kteří musí všichni na osobní pohovor, nebo přijde kurýr z cestovky třeba se sto pasy. Zkrátka poptávku po českých vízech nejsou s to všechnu zúřadovat. Toto ale není vina konzulárních úředníků, kteří v Číně pracují, ale systému, který kapacitně ani zdaleka neodpovídá poptávce bohatých čínských turistů, kteří nás chtějí navštívit a utrácet peníze v České republice.

Evropa očekává čínský turistický boom a západoevropská letiště vyjednávají s čínskými leteckými společnostmi. Rovněž tak i mezinárodní Letiště Praha.
Ano, pražské letiště vyvíjí velkou aktivitu s cílem mít přímé letecké spojení s Čínou. Nejen letiště, ale i sama Česká republika. V červnu 2005 český premiér navštívil Čínu. Následně v prosinci téhož roku čínský premiér Česko. Jedním z témat jejich tehdejších jednání bylo i přímé letecké spojení. To však není věc politická, ale ekonomická. Čínskou stranou bylo jasně dáno najevo, že oběma směry musí být provozovány minimálně tři lety týdně. To kvůli rentabilitě a pracovnímu cyklu pilotů a palubního personálu. Tzn., přepravit jedním směrem alespoň osm set pasažérů týdně. A každá aerolinka, než se do něčeho takového pustí, se ptá konzulárních orgánů, jsou-li schopny vyřídit takovýto objem víz. Dnes už se situace velmi změnila k lepšímu. Ostatně, od letošního dubna jsou vízové formuláře v čínštině. Do té doby byly pouze anglicko-české. Přesto však musím znovu podotknout, že na našich konzulárních odděleních není dostatečné personální obsazení, aby stačili odadministrovat všechny zájemce o česká víza.

Ředitelky zahraničního zastoupení CzechTourism v Indii paní Radky Neumannové jsem se zeptal, jaký je zájem indických turistů o návštěvy České republiky.
Zájem indických turistů o Českou republiku je rostoucí, proto také bylo letos v srpnu otevřeno nové zahraniční zastoupení CzechTourism v indickém Dillí. Země střední a východní Evropy jsou nyní velmi populární pro návštěvníky z Indie, kteří se vracejí do Evropy a hledají nové destinace. Popularita Prahy roste nejenom mezi turistickými návštěvníky, ale také mezi korporátní klientelou, která Prahu vyhledává nejenom pro obchodní setkání a kongresy, ale také pro incentivní cesty svých zaměstnanců. Z České republiky je nejvíce navštěvovanou destinací Praha, která je velmi často nabízena v kombinaci s dalšími středoevropskými hlavními městy, jako je Vídeň, Bratislava, Budapešť.

Jak se o Česku dozvídají?
V současné době se Indové o České republice dozvídají především od turistických operátorů a cestovních kanceláří, které nabízejí zájezdy do Evropy. Praha sama o sobě má proto díky aktivitám turistických operátorů velkou reklamu. Do současné doby se informace o České republice objevovaly v médiích velmi sporadicky. Z tohoto důvodu po zahájení činnosti nové pobočky v Indii je naším cílem také velmi úzce pracovat s médii a vybudovat image naší země jako atraktivní evropské turistické destinace. S tím zároveň souvisí rozšíření znalostí o České republice u cestovních kanceláří a obohatit jejich nabídku kromě Prahy i o další kulturní a historická centra České republiky.

Jak se vám spolupracuje s indickými touroperátory a jak se to projevuje na počtech indických turistů v České republice?
Nejdříve je nutné se vyrovnat s indickým způsobem myšlení, práce a jejich pojetím času. Pokud se vám to podaří, spolupráce je výborná. Co se týče příjezdů indických turistů do České republiky, zatím nejsou k dispozici konkrétní statistiky sledující počty indických turistů přijíždějících do České republiky, a proto se orientujeme pouze podle množství vydaných víz. Těch už je v letošním roce na čtyři a půl tisíce. Mnohem více indických turistů ale do Česka vstupuje se schengenským vízem přes Německo, Rakousko a další evropské státy. Naše odhady se proto pohybují kolem patnácti tisíc indických návštěvníků za rok.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001