Muzeum hlavního města Prahy, Městská knihovna v Piešťanech a nezisková organizace Bone Fide pořádají od 8. 11. 2017 do 7. 1. 2018 v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy výstavu velkoplošných ilustrací „Zimní radovánky“. Výstava představí ilustrace od slovenské umělkyně Márie Nerádové, které vycházejí z knihy Karoliny Medkové „Vánoce z celého světa“. Výstava, je součástí Festivalu české a slovenské tvorby pro děti. Festival je jedním z počinů Měsíce české a slovenské kulturní vzájemnosti. Myšlenka výstavy byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci dotačního programu „Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2017“ a Úřadem vlády SR v rámci programu „Kultura národnostních menšin“. Festival české a slovenské tvorby podpořily významné osobnosti české a slovenské kultury – spisovatel Jiří Stránský, herečky Ivana Chýlková, Zuzana Kronerová a režisér Ján Sebechlebský. Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury ČR Daniel Herman, ministr kultury SR Marek Maďarič a velvyslanec Slovenské republiky v Praze Peter Weiss.
Karolina Medková Autorka knihy Vánoce z celého světa pracuje v nakladatelství Albatros. Od chvíle, kdy se naučila písmenka, je knihomolkou, kterou nejčastěji najdete s nosem strčeným mezi stránky knih. Díky tátovi objevila tajemná Stínadla a zatoužila stát se členkou posádky na Vlaštovce. Po studiích se chvilku rozhlížela po světě (vždy ale s knihou v ruce či batohu) a koketovala s myšlenkou, že se nebude věnovat knihám, ale lidské duši. Nicméně osud ji zavál do nakladatelství Albatros, kde znovuobjevila lásku k dětským příběhům. V současné době se snaží hledat skryté poklady minulosti, pátrat po nových talentech a také se neztratit v řádcích a sloupcích excelových tabulek.
Vánoce z celého světa“ – kniha Karoliny Medkové Víte, jak se slaví Vánoce v Německu, Mexiku nebo Austrálii? Že ne? Ukažte dětem svět Vánoc a tradic v originální hledací knížce. Malý Šimon vás provede po celém světě a stačí mu k tomu jen kouzelná skleněná koule s velkým hradem. Když s ní zatřese, nejen že začne sněžit, ale přenese vás do kouzelného vánočního času kamkoliv na světě.
Mária Nerádová (*1988) Ilustrátorka, autorka a grafická designérka vystudovala grafický design na Univerzitě Tomáše Bati v Zlíně a ilustraci u prof. Kállaya na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, studium ukončila v roce 2012. Už během školy začala pracovat jako ilustrátorka na volné noze, poté i v Asociaci ilustrátorů. Od roku 2013 se věnuje výhradně ilustracím pro děti. Spolupracovala s mnohými domácími i zahraničními vydavateli (Ladybird Penguin, Usborne Publishing, Mondadori, Glottogon, Ikar, Mladé letá). V roce 2010 získala cenu Nejkrásnější knihy Slovenska za Slovensko-český obrázkový slovník (v roce 2014 vyšel v nakladatelství Albatros pod názvem „Jak velbloud potkal ťavu“). Další ocenění: Nejlepší knihy dětem (2015), Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství (2015). Připravila Šárka Máchová.
Doprovodné programy k výstavě konající se v Muzeu hlavního města Prahy určené pro základní školy:
15. 11. 2017, 10.00, 5-11 let Zimní pohádkové tvoření Výtvarný workshop pro děti české ilustrátorky Sylvy Francové.
21. 11. 2017, 10.00, 5-11 let Rozprávky jsou pohádky Dvojjazyčné loutkové představení pro nejmenší děti. Dva živí herci zavedou děti do pohádkové – rozprávkové krajiny, kde se setkají s princeznou, králem, zvířátky i loupežníky a přitom poznají, že čeština i slovenština jsou si navzájem blízké jazyky.
28. 11. 2017, 10.00, 5-11 let Čítanie a čtení Knihy M. Černíka České Vánoce Josefa Lady v originálu i ve slovenském překladu Ľ. Feldeka čtou čeští a slovenští herci.
5. 12. 2017, 10.00, 5-11 let Barevné Vánoce Experimentace s barvami a jejich zkoumání – workshop s výtvarnicí a pedagožkou Alicí Pokornou, kde si děti namalují vlastní obraz.
12. 12. 2017, 10. 00, od 12 let Vánoční zvyky a tradice v Čechách a na Slovensku Přednáška etnografky PhDr. H. Noskové z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, spojená s ukázkami lidové slovesnosti. Na programy pro školy je nutné se předem objednat: na emailu suska@muzeumprahy.cz. www.muzeumprahy.cz