Související články
Pri splave Prielomu Hornádu pribudlo infocentrum
V Národnom parku Slovenský raj 2. mája 2018 slávnostne uviedli do života informačný bod pri splave Prielomu Hornádu.
03. 05. 2018
09. 01. 2018
Zimní sporty, to není jenom sjezdové či běžkové lyžování. Stále větší oblibu získává v posledních letech adrenalinovější aktivita skialpinismus, která v sobě mísí sjezdové lyžování a horolezectví. Neotřelým a zábavným zimním sportem pro romantičtejší dušeje naopak takzvaný kulig, který si můžeme představit jako takové sáňkování na úrovni: projížďka na saních tažených koňmi. Vhodnou destinací k ozkoušení obou aktivit je pro české turisty sousední Polsko. Potěší vás nedaleká cesta, příznivé ceny i podmínky zdejších pohoří.
Nejoblíbenější polskou destinací pro skialpinistickou disciplínu je pohoří Tatry s turistickým centrem Zakopane nedaleko hranic se Slovenskem. „Skialpinismus představuje návrat k tradičním formám lyžování plný radosti z pohybu. Není se co divit, že kontakt s přírodou a sjezd po přirozeném sněhu v dobré společnosti je čím dál populárnější. Tatry jsou pro skialpinismus velmi atraktivní oblast i díky benevolentní politice Tatranského národního parku, který zde tuto disciplínu povoluje při dodržování pravidel svobodně provozovat,“ říká náčelník tatranské Horské služby Jan Krzysztof.
V Polsku se organizují na mnoha místech také skialpinistické závody, některé z nich jsou rovněž noční a probíhají při svitu čelovek. Realizátoři ale upozorňují, že před provozováním adrenalinového skialpu je nutné, aby každý odhadl své síly, prošel školením a dobře se vybavil vhodnými lyžemi i partou stejně zdatných kamarádů.
Skialpinismus se v Polsku rozvíjí už od 80. let 20. století a legendou zdejšího skialpinismu je Andrzej Bargiel. V roce 2016 vybojoval titul Sněžný leopard, který náleží horolezci, jenž dokáže dobýt pět sedmitisícovek na území bývalého SSSR. Seriál o jeho výpravě přenášely Canal+ a DISCOVERY. Bargiel svou slávu využil k charitativním účelům, na které věnoval peníze vytěžené z dražby svého vybavení z této výpravy. Polský skialpinista je také držitel světového rekordu v běhu na Elbrus, v roce 2015 sjel jako první člověk na lyžích z BroadPeak. Loni dokázal, že sice miluje adrenalin, ale není kaskadér. Ačkoli plánoval sjet opět jako první z K2, výstup pro nepříznivé okolnosti přerušil.
Naopak kulig je velmi stará zimní radovánka se staropolskými kořeny, která sklízí popularitu i ve dvacátém prvním století. Od 16. století patřila mezi vlastenecké zábavy – na saních tažených koňmi se jezdilo od dvoru ke dvoru, kde se účastníci pobavili na hostině či při taneční zábavě a poté pokračovali na saních dál ve veselé cestě.
Dnes se sáňkování opět vrací jako zimní zábava pro ty, kteří si neoblíbili lyžování. Sáně se v Polsku prohánějí v Tatrách, Bieszczadech, ale také v nedalekých Beskydech a Krkonoších (na polské straně). Jízdy na saních nabízejí místní centra agroturistiky jako zimní zábavu. Sáně je možné pronajmout na romantickou projížďku zamrzlou krajinou se zastávkou v útulné krčmě na teplý či alkoholický nápoj, oblíbené a kouzelné jsou také noční projížďky na saních.
Připravila Michaela Rozšafná, foto Robert Kulig a Mariusz Cieszewski.
Související články
V Národnom parku Slovenský raj 2. mája 2018 slávnostne uviedli do života informačný bod pri splave Prielomu Hornádu.
03. 05. 2018
Nepřehlédněte
Českým drahám roste počet pasažérů. Za prvních devět měsíců letošního roku to bylo meziročně přes dva miliony. A nejen v dálkové dopravě, ale i v...
24. 10. 2017