Z Letiště Václava Havla Praha přímo na Tchaj-wan. Od července dvakrát týdně
15. 03. 2023
Letiště Praha bude mít od 18. července 2023 přímé spojení s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. Přímá linka z letiště Taoyuan International Airport na Letiště Václava Havla Praha bude provozována dvakrát týdně (středa a neděle na odletu z Prahy) a China Airlines na trať z Tchaj-peje do Prahy nasadí letadlo A350-900.
Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos novou dálkovou linku do jihovýchodní Asie považuje za ohromný úspěch: „O přímou linku na Tchaj-wan usilujeme už několik let, a jsem tedy rád, že naše jednání konečně přinesla výsledky a můžeme tak Čechům nabídnout tento přímý spoj. Tato linka nabídne cestujícím z Prahy i možnost pohodlných přestupů do celé řady destinací dopravce China Airlines v Asii a Tichomoří. Také pro obyvatele Tchaj-wanu je letecké spojení s Prahou bez přestupu výborná zpráva. V roce 2019, tedy před pandemií koronaviru, jich Česko navštívilo přes 190 tisíc.”
Ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget k nové přímé lince doplňuje, že loni do Česka přijelo zhruba 7,4 milionů zahraničních turistů. „To je skoro stejně jako před deseti lety. Stále jsme však nebyli na předcovidových číslech. Vrátili se sice téměř všichni hosté ze sousedních zemí, z těch vzdálených se návrat dá čekat letos, a to v souvislosti s leteckým spojením. Dálková letecká spojení jsou tak prioritou CzechTourismu pro letošní rok. Pokud bychom z TOP 10 trhů spočítali pouze turisty z Ruska, Číny, Jižní Koreje a Japonska, kteří u nás v roce 2019 v průměru za osobu a noc utratili zhruba 3 800 korun, zatímco domácí turisté cca 700 korun, loni těchto hostů ze vzdálených trhů chyběly téměř 2 miliony. Změnu očekáváme právě s větším počtem přímých dálkových leteckých spojení. Je super, že po v březnu obnovené přímé lince Praha – Soul, tedy leteckém spojení s Jižní Koreou, se v červenci můžeme těšit na přímé lety na Tchaj-wan.“
Podle Hergeta do Česka v roce 2019 přijelo celkem 191 336 turistů z Tchaj-wanu, loni jich bylo pouze 13 791, což znamenalo pokles o téměř 93 procent. Změnit by to mohlo právě přímé letecké spojení Praha – Tchaj-Pej.
Praha se stane šestým evropským městem, kam společnost China Airlines provozuje přímé lety z Tchaj-peje. Zařadí se tak po bok Frankfurtu, Amsterodamu, Londýna, Říma a Vídně. China Airlines budou nově nabízet téměř 30 přímých letů mezi Evropou a Tchaj-wanem každý týden.
Tchaj-wan nepředstavuje pouze zemi moderních technologií, ale nabízí i mnoho turistických lákadel. Ve třímilionovém hlavním městě Tchaj-peji se nachází Palácové muzeum, které uchovává vzácné sbírky za Zakázaného města. Příští rok oslaví dvacet let tamější impozantní budova, která je druhá nejvyšší na světe a ve svém názvu nese číslo 101 podle počtu podlaží. Ostrov oplývá divokou tropickou přírodou se soutěskami, horami, jezery i termálními prameny. Téměř desetinu plochy Tchaj-wanu představují národní parky.
Letiště Praha má aktuálně v seznamu dálkových linek do Asie spojení do Ammánu, Dubaje, Dauhá, Maskatu, Salála a na konci března se vrátí přímá linka do Soulu. Připravila Klára Divíšková.
Neočekávám, že stát bude financovat celý rozvoj odvětví cestovního ruchu, ale minimálně by měl hledat způsob, jak v tvrdé globální konkurenci daleko účinněji...