Související články
Výlet Jelením koutem ukáže sv. Antonína, driketu i Breuerovu studánku
20. 12. 2020
Malebnou přírodu, ale i zajímavé památky nabízí ve Smržovce na Jablonecku oblast zvaná Jelení kout. Lze zde podniknout vcelku nenáročný výlet a seznámit se tak se smržovskou historií. Putování začíná nedaleko železniční zastávky Smržovka-střed v Občanské ulici v místech, kde se nachází socha sv. Antonína Paduánského.
„Výlety do přírody jsou v současné složité době jednou z mála zbylých možností, jak trávit volný čas. Poznat vlastní kraj během jednodenních výletů se přímo nabízí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Socha svatého Antonína Paduánského – u domu číslo 594 v Občanské ulici
Svatý Antonín Paduánský, který žil ve 13. století, byl patronem cestujících, chudých, milujících a pomocník v každé nouzi. Jeho socha ve Smržovce pochází pravděpodobně z konce 18. století a za jejím zrodem stál Anton Dressler, obchodník se sklem, který v roce 1796 koupil brusírnu v domě číslo 397. Socha stála původně u ní, později se přestěhovala k domu číslo 424 a nakonec k domu číslo 594. Roku 1946 nový český majitel domu sochu obarvil. V letech 2009 až 2010 prošla památka za finančního přispění Libereckého kraje zrestaurováním.
Fischerův kámen – v lese nedaleko trasy Smržovského vyhlídkového okruhu, kousek pod cílem sáňkařské dráhy
Fischerovým kamenem se nazývá balvan s vytesaným monogramem FJF a letopočtem 1849. Nápis vytesal 10. srpna 1849 tehdejší majitel lesa, kde se kámen nachází, Franz Josef Fischer, který byl v té době majitelem usedlosti číslo 170 v Jelením koutu.
Driketa – vedle sáňkařské dráhy naproti č.p. 530
Za asi nejtypičtější místní původní zástavbu je možné považovat stavení mačkáren skleněných perlí, takzvané drikety. Jejich název pochází z německého slova drücken neboli mačkat. Jedná se o zděné nebo kamenné stavby menších rozměrů. Jejich typické odvětrání v hřebenu sedlové střechy vypadá jako malá stříška na střeše. Ke štítovým stěnám mačkáren jsou přistaveny komíny, které jsou někdy ve spodní části rozšířeny pro pícku na tavení barevných skleněných tyčí.
Breuerova studánka – u Táborové ulice (cesta k sáňkařské dráze)
Studánka připomíná stavitele silnic Antona Heinricha Breuera z Jeleního koutu číslo 171. U této studánky – místo se dříve nazývalo Börnl, což znamená pramínek nebo studánka – měl Breuer pozemek. Na kamenném kvádru, zpod něhož pramen vytéká, je dosud čitelný nápis Ant. Hein. Breuer 1893.
Připravil Jan Mikulička, autoři kreseb Miroslav a Milan Valentovi ze Smržovky.
www.smrzovka.cz
www.kraj-lbc.cz
Nepřehlédněte