Děvín se nachází jen 2 kilometry od centra Hamru na Jezeře. Vrch, na jehož hřebeni dosud stojí zbytky kdysi pevného hradu, je součástí zalesněné Ralské pahorkatiny.
„Do Hamru na Jezeře se v turistické sezoně běžně jezdí za koupáním. Okolí je ale také vhodnou lokalitou pro pěší a cyklistické výlety. Lidé navštěvují jezero často, ale krajinu v jeho okolí třeba vůbec neznají. A právě cesta k bývalému hradu Děvín může být inspirací pro další vycházky,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Vlastní historie hradu v někdejším Boleslavsku začíná ve 13. století. Široké okolí bylo tehdy v rukou Markvarticů a pravděpodobně oni byli těmi, kteří před rokem 1250 hrad založili. Jeho kompletní dostavba byla završena ve 14. století. Hrad tvořila hranolová věž s připojenou budovou paláce, které uzavíraly nejširší stranu protáhlého nádvoří chráněného z ostatních stran srázem a vysokými hradbami.
Děvín patřil mezi jedno ze správních center a byl také sídelním hradem. Pevnost hradeb se osvědčila zejména během husitských válek. Dalším majitelem byl rod Biberštejnů, za kterých hrad prodělal velkou renesanční přestavbu. V roce 1645 byl Švédy pobořen a vypálen.
Hradní areál neměl příkopy, dostatečnou ochranu mu poskytovaly strmé srázy. Dolní předhradí bylo dřevěné. Podél zdi od něj vedla cesta k druhé bráně do horního předhradí, které bylo již kamenné. Třetí branou se procházelo do horní části, kterou chránily bašty. Do dnešních dob se dochovalo poměrně rozsáhlé zdivo, sklepy a hradní studna. V podzemí hradu byla objevena tzv. Děvínská štola, kde se těžila železná ruda pro zdejší pece. Připravil Filip Trdla.
Neočekávám, že stát bude financovat celý rozvoj odvětví cestovního ruchu, ale minimálně by měl hledat způsob, jak v tvrdé globální konkurenci daleko účinněji...