Související články
Inhalování Vincentky je léčbou i prevencí
Minerální voda Vincentka dala základ lázeňské léčbě a proslavila Lázně Luhačovice.
28. 03. 2018
23. 04. 2021
Drtivá většina pacientů, kteří si léčbu v lázních hradí z vlastních prostředků, nebude moci do lázní ani v květnu. Vláda v rámci nadcházející třetí vlny rozvolnění, která by měla být od 3. května, plánuje do lázní umožnit samoplátecký vstup pouze pro pacienty po prodělaném Covidu-19. „S rozhodnutím ministerstva zdravotnictví zásadně nesouhlasíme. Žádná jiná zdravotní péče není omezena, natož podle způsobu úhrady. Dokonce i zbytné nebo rozsahem nesrovnatelně významnější činnosti jsou podmiňovány jen antigenním testem, a často ani tím ne,“ zdůrazňuje dr. Bláha za Svaz léčebných lázní ČR.
Zástupci lázní nechápou, že u podniků stačí testování zaměstnanců, ale pro léčbu či zlepšení zdraví v lázních není pravidelné testování pacientů i zaměstnanců lázní dostatečné. „Důvodem pro umožnění léčby není ani zdravotní indikace pacienta. Přitom pojišťovny chronickým pacientům léčení hradí jen jednou za dva roky, proto si lázeňskou léčbu v mezidobí hradí z vlastních prostředků. To teď ale již dva měsíce nemohou,“ vysvětluje Martin Plachý, viceprezident SLL.
Jako lichá jednoznačně vyznívá i obava ministerstva zdravotnictví ze zvýšené mobility lidí. Reálně zde mluvíme o přesunu maximálně jednoho až dvou tisíc testovaných týdně v celé ČR. To nedosahuje ani počtu denně se přesouvajících zaměstnanců na směnu velké výrobní společnosti.
„Zákaz přímé úhrady tak fakticky některým lidem odepírá přístup ke zdravotní péči a diskriminuje je. Léčení pacientům po Covidu-19 samozřejmě přejeme, potřebují jej, ale toto částečné uvolnění prohlubuje diskriminaci ostatních,“ doplňuje dr. Bláha a dodává: „Proto věříme, že o uvolnění lázeňské léčby pro ostatní samoplátecké pacienty vláda rozhodne na nejbližším možném jednání.“
Léčebné lázně, jež jsou registrovanými zdravotnickými zařízeními a poskytují lázeňskou léčebnou rehabilitaci samoplátcům i pojištěncům, nesmí přijímat k léčbě samoplátce od počátku března. Zákaz byl prodloužen i na období po skončení nouzového stavu, přičemž pro toto období nemá zákaz ani oporu v zákoně. Tzv. pandemický zákon totiž neumožňuje zakazovat zdravotní péči podle způsobu úhrady. Proti tomuto opatření lze tedy očekávat žaloby na stát.
Připravil Svaz léčebných lázní České republiky.
Související články
Minerální voda Vincentka dala základ lázeňské léčbě a proslavila Lázně Luhačovice.
28. 03. 2018
Nepřehlédněte
Přál bych si, aby i člověk, co pivo nemusí, navštívil naše muzeum a seznámil se s tím, jaké dědictví tady v Žatci ochraňujeme, říká Vladimír Valeš
16. 09. 2019