Velikonoce ve středních Čechách: připomínka tradic, velikonoční pečení i speciální prohlídky
10. 03. 2024
Jakmile se na pultech obchodů začnou objevovat čokoládové figurky, pestrobarevné pomlázky a veselé jarní dekorace, je jasné, že svátky jara jsou za dveřmi. Velikonoce letos připadnou na přelom března a dubna a oslavy budou probíhat na řadě míst ve středních Čechách. Hrady a zámky zvou na speciální programy, na náměstích nebudou chybět jarmarky a tradiční zvyky si vyzkoušíte ve skanzenu. Zdokonalíte se v barvení kraslic, objevíte tajemství pečení jidášů a naučíte se uplést pomlázku.
Velikonoce ve středočeských městech Na příchod Velikonoc je potřeba se připravit. Dekorace nebo velikonoční nadílku pro koledníky můžete sehnat na jednom z trhů. Už 16. března začnou oslavy jara v Zásmukách. Chystá se velikonoční jarmark s dílničkami a zábavou pro děti. Na velikonoční tvoření s dětmi zve 12. března odpoledne také Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi. V Sedlčanech proběhnou od 22. do 23. března Dny řemesel, které se ponesou v duchu blížících se svátků. Návštěvníci zhlédnou folklórní představení, mohou si uplést pomlázku, košík nebo si ozdobit vajíčko.
Tradiční velikonoční jarmark se uskuteční také 23. března na zámku v Dobřichovicích, v kině Sokol v Kladně nebo o čtyři dny později na náměstí v Berouně. Velikonoční trhy v Kolíně budou letos poprvé dvoudenní. Na Velký pátek 29. března a v sobotu 30. března zaplní Karlovo náměstí prodejní stánky a po oba dny bude probíhat velikonoční program pro děti i dospělé. Přivítat svátky můžete i v prostředí sklárny Rückl uprostřed křivoklátských lesů. Vyfouknete si barevné velikonoční vajíčko za pomoci mistra skláře a v brusírně na skleničku, misku nebo talířek vybrousíte jarní motivy.
„Velikonoce jsou skvělou příležitostí, jak odstartovat jaro. V tomto období si rádi připomínáme staré zvyky a tradice, které si návštěvníci středních Čech mohou sami vyzkoušet na řadě míst. Vedle bohatého velikonočního programu si můžete zpestřit prodloužený víkend procházkami do jarní přírody, odpočinkem v některém z wellness hotelů nebo prvními cyklovýlety. Tipy na další možnosti trávení volného času v regionu najdete na www.strednicechy.cz,“ zve do středních Čech Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Tradice a zvyky předků Desítky akcí připravují i příspěvkové organizace Středočeského kraje. Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat od 16. března do 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období život našich předků ve středním Polabí. K pomlázce a zvuku řehtaček se vztahuje i velká výstava kraslic, velikonočních dekorací a tradičního pečiva. V příbramském Hornickém muzeu se mohou návštěvníci seznámit od 18. do 31. března s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Chybět nebude vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba a možnost si vše vlastnoručně vyzkoušet – pletení pomlázek, zdobení perníčků, pečení jidášů nebo zdobení vajíček nejrůznějšími technikami. Ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojené s jarním obdobím a oslavou Velikonoc připravuje od 28. března také Skanzen Vysoký Chlumec. Svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy nebo zvyky, které se dodržovaly vždy o postní neděli, poznáte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Na neděli 31. března připravují program Boží hod velikonoční.
Velikonoční veselí na hradech a zámcích Oslavit Velikonoce můžete i v zámeckém prostředí. Nejen v podhradí se slavily nejvýznamnější křesťanské svátky roku. Na velikonočně vyzdobeném zámku Loučeň vám od 28. března představí, jak slavila jarní svátky knížecí rodina. Dozvíte se třeba, jaké překvapení kněžna Marie Thurn Taxisová chystala svým vnoučatům. Během prodlouženého velikonočního víkendu můžete relaxovat v Chateau Mcely. Sváteční atmosféru navodí velikonoční výzdoba a hosté se mohou těšit na snídani s hudebním doprovodem nebo velikonoční tvoření. V parku budou k pohlazení králíčci a strakatá kůzlátka. Děti se mohou projet na oslíkovi, podívat se na hranou pohádku nebo se vydat za velikonočním pokladem. Místní šéfkuchař Honza Štěrba zve na velikonoční menu, za kterým je možné si udělat i jednodenní gastro výlet.
Velikonoční rytířskou slavnost připravuje tradičně hrad Okoř. Během neděle 31. března proběhne Královský rytířský turnaj s dobovou hudbou, tancem a tržištěm a uvidíte i šermířské klání. Velikonoce na hradě prožijete i v Týnci nad Sázavou, kde bude připraveno minitržiště, ukázka pletení pomlázek, malování vajíček, dílničky nebo divadélko pro děti. Proběhne i soutěž o nejlepší velikonoční dekorace. Od 29. do 31. března nabídnou pestrý program i Knížecí Velikonoce na Křivoklátě. Čeká vás prohlídka hradních interiérů, jarmark nebo program pro děti. Připravila Lucie Vurbsová.