Související články
Osmý ročník celostátní konference cestovního ruchu Travelcon už má téma
Vstupenky za snížené vstupné jen do konce roku.
14. 12. 2023
04. 05. 2023
V Národním zemědělském muzeu v Praze byla v úterý 2. května zahájena výstava současného vizuálního umění s názvem Agrikultura lásky, která bude v expozicích NZM k vidění až do 2. 7. 2023. Součástí slavnostní vernisáže za účasti řady vystavujících umělců a umělkyň byla vedle kurátorské komentované prohlídky výstavy také performance uměleckého kolektivu Stony Tellers, laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023. Výstavu, kterou pořádá v rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu organizace Na mysli, připravily kurátorky Veronika Čechová a Tereza Jindrová, které společně vedou nezávislou galerii Entrance v Praze. Ve své činnosti se dlouhodobě soustředí na problematiky ekologické udržitelnosti a pro výstavu v NZM vybraly především umělkyně a umělce mladé a nastupující generace, s nimiž spolupracují opakovaně. K vidění je tak široké spektrum uměleckých médií a přístupů – od malby, přes objektové instalace až po video-performance.
„Někteří lidé poznávají okolní svět více rozumem a jiní zase spíše srdcem. Jsem rád, že se díky této výstavě tyto dva světy propojí a naši návštěvníci tak získají možnost nahlédnout na věci z různých perspektiv,“ řekl během slavnostního zahájení výstavy Zdeněk Novák, generální ředitel Národního zemědělského muzea.
Výstava Agrikultura lásky: Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění má charakter intervencí do stálých expozic Národního zemědělského muzea v Praze. Jejím cílem je obohatit muzeem prezentovaná témata o poetický element uměleckého vyjádření a poznání založeného na jiných než exaktních a měřitelných hodnotách. Jak napovídá samotný název výstavy, jde zejména o vztahy a emoce, které jako lidé zaujímáme k přírodě, krajině, půdě a dalším živým organismům i procesům, které umožňují život na Zemi. Tyto vazby sice v souvislosti se zemědělskou činností nemáme ve zvyku akcentovat, jsou však klíčové pro celistvější chápání naší vlastní lidské činnosti i pro pohled do budoucnosti. Jako celek výstava poukazuje na neodmyslitelné propojení člověka a přírody a vyzdvihuje obohacující zkušenosti, které kultivace vztahu s naším přírodním okolím přináší.
V Národním zemědělském muzeu se v souvislosti s touto výstavou uskuteční i několik doprovodných akcí a lektorských programů pro školy. Pro návštěvníky budou v předem určené dny připraveny také komentované prohlídky.
Připravil Ondřej Hampl.
https://namysli.com/hra_o_klima/vystava/nzm/
https://namysli.com/
Související články
Vstupenky za snížené vstupné jen do konce roku.
14. 12. 2023
Nepřehlédněte
Skål International je organizací, kterou jsem začal sledovat už v začátcích své profesní kariéry, říká Zdeněk Kovařík.
10. 09. 2019