Údolí Štolpichu inspirovalo skladatele Webera k opeře Čarostřelec
20. 05. 2022
Oblíbeným turistickým cílem pro generace výletníků jsou jizerské hory, zejména pak jejich partie v okolí Hejnic. Mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor pak patří údolí potoků Malý a Velký Štolpich.
„Jedná se o jednu z nejkrásnějších turistických tras Jizerských hor. V teplých a již téměř letních dnech máte navíc možnost se osvěžit v ledové vodě. A když vystoupáte až nahoru, otevře se vám za odměnu nádherný pohled na Hejnice,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Na potoce Velký Štolpich, zvaném též Sloupský potok, který protéká Národní přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny, se nachází vodopády, mezi nimiž je také jeden z největších v Česku – vodopád Velkého Štolpichu. Potok v tomto místě překonává skalní stěnu vysokou 30 metrů a vytváří několik vodopádů a kaskád.
V okolí potoka lze zároveň narazit na pozůstatky těžby rudy z 15. století. Divoká krajina nadchne stejně, jako okouzlila skladatele Carla Maria Webera. Říká se, že jej toto místo inspirovalo v době, kdy se léčil v nedalekých Lázních Libverda, k opeře Čarostřelec.
Kaskádovitý tok Malého, nebo také Bílého Štolpichu vytváří několik vodopádů. Často fotografovaný je metrový na spodním toku, ale oblíbený je také poměrně vysoký vodopád na horním toku potoka v kamenné suti.
Nejlepší přístup k vodopádům vede z Hejnic po červené značce nebo od bývalých Tetřevích bud nedaleko Čihadel. Cesta vede skalnatým terénem a nabízí úchvatné výhledy. Kolem vodopádu vede údolím potoka žlutá turistická stezka z Ferdinandova do Čihadel. Vodopád je přístupný pouze pěším turistům, s kolem je cesta zcela neschůdná. Připravil Jan Mikulička.