Související články
Cestovní ruch potřebuje silnou lobby
Neočekávám, že stát bude financovat celý rozvoj odvětví cestovního ruchu, ale minimálně by měl hledat způsob, jak v tvrdé globální...
03. 09. 2019
04. 12. 2020
Významnou historickou stavbou zapsanou v seznamu nemovitých kulturních památek je Tuláčkův statek, který se nalézá v obci Kruh u Jilemnice. Podle dostupných informací byl stavitelem usedlosti Jan Horáček, obchodník s plátnem, který na statku pěstoval len. Tkalcům z okolních statků poskytoval lněnou přízi a pak od nich vykupoval lněná plátna.
Horáček působil v Kruhu jako rychtář, za něhož byla v roce 1792 postavena v obci první škola, která sloužila svému účelu až do výstavby další školy v roce 1886.
V roce 1886 se stal statek majetkem Josefa Tuláčka. Ten jej spravoval do roku 1930, kdy se novým vlastníkem stal Tuláčkův synovec Bohumil Kovář. Po válce byla usedlost zkonfiskována. Stala se majetkem fondu národní obnovy roku a poté místního národního výboru. Statek začalo využívat místní JZD; postupně chátral.
Záchranu znamenalo rozhodnutí profesora architektury Jana Sedláčka převzít objekt do správy Fakulty stavební a později Fakulty architektury ČVUT. Ta začala statek postupně rekonstruovat a v roce 1982 jej zkolaudovala.
„Řadu venkovských stavení, která mají dnes velkou historickou hodnotu, zachránili chalupáři. V tomto případě se záchrany ujala ČVUT. Bez jejich zájmu a zásahu by dnes možná statek nestál nebo byl v dezolátním stavu,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Po nové úpravě už areál není statkem, ale novým zařízením s nejvyšší technickou vybaveností. Při obnově usedlosti tak došlo nejen ke zhodnocení vzácného díla starých mistrů a řemeslníků, ale slouží vzdělávání vysokoškolských studentů.
Připravil Jan Mikulička.
www.liberecky-kraj.cz
www.cvut.cz
Související články
Neočekávám, že stát bude financovat celý rozvoj odvětví cestovního ruchu, ale minimálně by měl hledat způsob, jak v tvrdé globální...
03. 09. 2019