1. září 2020 se konala tisková konference, na níž starosta Tábora Štěpán Pavlík, tajemník městského úřadu Lubomír Šrámek, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková, oblastní manažer společnosti E.ON Česká republika Miroslav Točín a koordinátor pro komunikaci s veřejností a médii Luboš Dvořák informovali, že Rada města Tábora už na svém zasedání 11. května 2020 přijala usnesení, že letošní ročník festivalu s podtitulem 600 let na hoře Tábor se uskuteční, byť v jiné podobě a v jiném režimu a za dodržení epidemiologických nařízení. Táborská setkání se tak letos budou konat v neobvyklém formátu – bez hudebních hvězd na hlavním pódiu, bez průvodů a ohňostroje, ale s využitím místních spolků, sdružení a táborských hudebních těles. Letošní termín 29. ročníku připadl na pátek 11. září až neděli 13. září 2020.
Dramaturgie vytvoří desítky menších scén tak, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků. „Lidé budou z programu vědět, že v jednu chvíli programy začnou na více místech v různých částech města. Jsme schopni počet osob na jednotlivých akcích regulovat. Když si pomůžeme terminologií z oblasti filmu, letošní Táborská setkání se uskuteční jako Blízká setkání místního druhu,“ uvedl už dříve starosta Štěpán Pavlík.
Druhý víkend v září, už po osmadvacet let, byl víkendem, kdy se vlády nad městem ujímal hejtman Jan Žižka. I letošní rok měl být takový. Bohužel nadále platí opatření Ministerstva zdravotnictví a pandemie koronaviru se neustále mění. Letošní 29. ročník festivalu bude plný změn a půjde o ročník v netradičním pojetí. První velkou změnou je, že se nebude platit vstupné.
Letošní festival se bude muset obejít bez průvodů, zahajovacího ceremoniálu, hlavního programu na Žižkově náměstí a ohňostroje.
Na náměstích bude omezený počet stánků s občerstvením, což je výzva pro majitele či nájemce restauračních zařízení, aby se na festival dobře zásobili. Samozřejmostí po loňském ročníku je, že rozlévané nápoje se budou na stáncích nalévat do městských vratných kelímků.
Festival bude rozdělen na více hudebních scén. V pátek 11. září se můžete těšit na hudební program na Jordánské pláži (Sokolské plovárně) v podání kapel Volant a Peshata. Na zahradě Střelnice si můžete užít nejslavnější skladby a árie W. A. Mozarta (Mozart opera gala) a poté přijdou na řadu Hot Sisters Swing Band. V nově zrekonstruovaném gotickém sále Staré radnice bude v 17 hodin představena kniha Dějiny Tábora I. a zahájena výstava Tábor 600 let.
Taneční skupina CODA připravila po velkém úspěchu z minulého ročníku festivalu další velkolepé vystoupení: letos k výročí založení 600 let města s názvem „Střípky 600 let města na ostrohu“. Jelikož nebude na Žižkově náměstí pódium, taneční vystoupení předvede celkem třikrát, a to v pátek v divadelní zahradě Divadla Oskara Nedbala od 20.30 hodin, v sobotu na Jordánské pláži od 20 hodin a na náměstí T. G. Masaryka od 21.30 hodin.
V sobotu 12. září a v neděli 13. září v čase 10–18 hodin se otevřou „brány“ Staročeského jarmarku na Žižkově náměstí a Řemeslného trhu na Tržním náměstí s drobným hudebním programem. Na náměstí Mikuláše z Husi bude v sobotu celý den (10–17 hodin) připraven program pro děti tzv. Dětský plácek s pohádkami, kolotočem, houpačkami a putováním po Stezce malého práčete. Čekají na ně zastavení, kde si vyzkouší důležité znalosti středověkých práčat a na konci stezky v Tismenickém údolí ve svém ležení na ně bude čekat hejtman Jan Žižka.
V Křížkově ulici (průchod vedle Infocentra) bude připravena novinka: Ulička neřesti. Projdete se uličkou smrtelných hříchů a neřestí, vyzkoušíte si svou vůli, abyste se nedostali na scestí, a to po celou sobotu v čase 10–17 hodin.
V sobotu ve 12 hodin v děkanském kostele na Žižkově náměstí bude představena světová premiéra videoprojekce nové podoby husitského chorálu „Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020“ s dokumentem o jeho vzniku a s lektorským úvodem. Reprízy budou také ve Sboru božích bojovníků CČSH Tábor (sobota podvečer) a v gotickém sále Staré radnice (neděle).
Na Jordánské pláži se představí kapely Spadané listí, Tomáš Průša & Jan Sládek, Spolektiv, Cihelna & spol. a Semtam. Na zahradě Střelnice se představí Svišti v orchestřišti, Swing Band Tábor, Laskat a Michal Ambrož a Hudba Praha.
Velký šanc bude patřit v sobotu od 18 hodin šermířům. Program bude zakončen ve 22 hodin ohňovou show. Před Střelnicí bude v čase 9–12.30 hodin výstava požární techniky profesionálních hasičů Tábor.
Pro teenagery je připravena v sobotu Teen zóna (14–22 hodin) na náměstí T.G.M. Uvidíte ukázky sportů, vystoupí DJ Adie, Totally Nothing, DJ SET, Sukulend Sound, DJ Herby a rapper Rest.
V sobotu v Kině Svět se bude promítat film Tábor – sen, město, symbol. Pro seniory je připraven program v Trafačce v Dobrovského ulici.
I neděle 13. září nabízí bohatý program. Na náměstí Mikuláše z Husi se můžete těšit na Keramičku, Táborský symfonický orchestr Bolech a His master’s Voice Band. Zahradu Střelnice obsadí kapely Ticho de Pre Cupé Band, VLTAVA, Ondřej Fencl a Hromosvod a táborští hudebníci představí projekt Corazón.
K nedělnímu programu patří již léta neodmyslitelně Dny evropského dědictví. Je připraven program „Po stopách Františka Křižíka“. Otevřena bude Křižíkova elektrárna (sobota–neděle), Trafačka a Křižíkova remíza. Těšit se můžete na odhalení pamětní desky Karla Thira a poté bude následovat procházka po stopách Karla Thira. Návštěvníci si prohlédnou gotický sál po rekonstrukci, navštíví komentovanou prohlídku krovu a věže Staré radnice a expozici Tábor 600 let a v Bechyňské bráně novou expozici Tábor, pevnost spravedlivých i královské město (nutno si vyzvednout časovou vstupenku na prohlídku krovu a na vyhlídkovou věž Kotnov). Program bude v rajském dvoře, kostele sv. Filipa a Jakuba a v botanické zahradě.
Podrobný program je ke stažení zde: ZDE. Připravila Milena Soukupová.