Související články
Turistické koule – novinka roku 2022
Jak sdílet radost z jarního výletu pod vánočním stromečkem.
02. 05. 2022
27. 02. 2018
Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiéru. Dnes jsou z nich návštěvníkům zpřístupněny čtyři na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. Od dubna však bude možné si prohlédnout pouze Brummelův dům a byty Krausových a Voglových. Semlerova rezidence, jediný z plzeňských interiérů, ve kterém je použit princip Loosova raumplanu (kaskádovité rozvržení místností v domě), bude kvůli chystané rekonstrukci na dva roky uzavřena.
Po rozsáhlé rekonstrukci plánuje Západočeská galerie Semlerovu rezidenci návštěvníkům znovu otevřít v roce 2020. Zatímco v současné době je přístupná pouze část původního bytu rodiny Oskara Semlera, v horizontu dvou let bude možné si prohlédnout celý zrekonstruovaný interiér. Obnova Semlerovy rezidence počítá mimo jiné s restaurováním původních vzácných přírodních materiálů a vybavením prostoru replikami původního nábytku. Na místě by mělo vzniknout návštěvnické centrum a Loosova kavárna. Úpravy se dočká i venkovní okolí domu na Klatovské 110.
Ačkoliv nejslavnějším Loosovým prvkem uplatněným v mnoha jeho interiérech je tzv. raumplan, v Plzni jej najdeme pouze v interiéru navrženém pro Oskara a Janu Semlerovy Loosovým žákem a spolupracovníkem Heinrichem Kulkou. Raumplan spočívá v různém rozvrstvení jednotlivých místností v prostoru domu, který tak není členěn jako obvykle na jednotlivá patra po celé ploše domu. Základní ideu uspořádání interiéru snad načrtl roku 1932 Adolf Loos, ale předpokládá se, že dům byl projektován Heinrichem Kulkou, blízkým Loosovým spolupracovníkem. Adolf Loos zemřel v roce 1933 a celý byt byl dokončen roku 1934. Rozlehlý byt byl rozvrstven do několika úrovní s velkou obytnou a reprezentační halou v přízemí, vybavenou krbem, ložnicemi pána a paní domu, dětskými pokoji v prvním patře a koupelnami či zimní zahradou a knihovnou. Jedná se o promyšlený systém polopater, propojených s hlavní místností schodišti a průhledy. Strop knihovny odráží orientální vliv. Červeně natřené trámy jsou vyplněny zlacenými čtvercovými poli. Mezi jednotlivými úrovněmi vede malý výtah, sloužící k dopravě jídla z kuchyně. Hlavní hala byla rovněž opatřena velkými, téměř továrními okny. Prostor mezi nimi sloužil také jako drobná zimní zahrada.
Dům s interiérem nyní patří Západočeské galerii v Plzni, která plánuje zde po jeho zrestaurování zřídit uvnitř dokumentační centrum pro studium architektury 19. a 20. století v plzeňském regionu. V listopadu 2015 byla první část Semlerovy rezidence zpřístupněna návštěvníkům jako třetí prohlídková trasa Loosovými interiéry v Plzni.
Vstupenky je nutné zakoupit předem v Turistickém informačním centru vedle radnice nebo online prostřednictvím webu Adolf Loos Plzeň.
Připravila Alice Titzová.
www.visitplzen.eu
Facebook Adolf Loos Plzeň
Související články
Jak sdílet radost z jarního výletu pod vánočním stromečkem.
02. 05. 2022
Nepřehlédněte
"České skiareály jsou pro rodiny atraktivní z mnoha důvodů," říká ředitel CzechTourism
05. 11. 2019