Související články
Sculpture line
13. 07. 2020
Šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský festival Sculpture line, aby proměnil parky, náměstí, ulice i jiná veřejná prostranství v galerii pod širým nebem. V hlavním městě mohou prozatím návštěvníci obdivovat hned několik sochařských děl předních českých autorů. První instalací letošního ročníku se stal bronzový Nosorožec v brnění od Jaroslava Róny, kterého můžeme potkat na pražském Jungmannově náměstí. Socha symbolicky poukazuje na nutnost světové ochrany zvířat z africké divočiny. Před budovou Skupiny ČEZ v Michli zase stojí socha Osvícení od Lukáše Rittsteina. Dvě křesla tvořící mozaika barevných kachliček od Alexandry Koláčkové zdobí Dětský ostrov na Smíchově, a kromě uměleckého zážitku mohou být také prolézačkou či lavičkou, stejně tak, jako socha Sedící postava, kterou autorka nainstalovala do vnitrobloku Novoměstské radnice. Piazzettu Národního divadla střeží socha s názvem Jesus Christ super stealth a na terase Mánesu můžeme vidět Kosmické dítě. Obě sochy jsou od Stefana Milkova. Z trávníku ve Vojanových sadech na Praze 1 ční tři Klecohlavy od sochaře Kurta Gebauera. Bronzový čtenář v křesle od Jaroslava Róny sedí na Náměstí Franze Kafky již od minulého ročníku festivalu.
Praha se dále může těšit na instalaci díla Martina Steinerta ve spolupráci s Goethe Institutem nebo dílo Johannese Pfeiffera ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti. U Nádraží Holešovice bude také umístěna socha Levitující postava od Jakuba Flejšara ve spolupráci s Dopravními podniky hl. m. Prahy.
Sochařská linka Sculpture Line letos kromě Prahy vede i do Brna, Ostravy, Plzně, Liberce, Olomouce, Hradce Králové, Pardubic, Broumova, Vratislavic nad Nisou, Dolních Břežan a Ratměřic.
Sochařský projekt pravidelně rozšiřuje umělecký potenciál a zvelebuje řadu měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých i zahraničních umělců. Instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival oficiálně potrvá do konce září, některé sochy však zůstávají na svých místech i poté.
Festival Sculpture line
je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa.
První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.
Připravila Anna Vašátková.
www.sculptureline.cz
Nepřehlédněte