Počet regionálních produktů na Hradecku už atakuje dvacítku
21. 09. 2019
Na začátku proběhla exkurze a ochutnávka pražené kávy LAMCAFÉ. Pod značkou Lamcafé najdete několik druhů vybrané kávy, která je sbírána výhradně ručně a pražena na 1,5 crack přímo v pražírně v historickém centru Hradce Králové. Tato exkurze byla doplněna ochutnávkou čokolády JORDIS, která je vyráběna podle tradiční receptury bez jakýchkoliv nadbytečných složek – vybrané kakaové boby jsou upraženy, zbaveny slupky a rozemlety na konzistenci ideální pro výrobu čokolády. V nabídce najdete i 100 % čokoládu bez jakýchkoliv příměsí nebo čokolády hořké s třtinovým cukrem a doplněné kandovaným ovocem, mléčné a další.
Gastronomickým zážitkem se dá bez uzardění nazvat obědová zastávka v Restaurantu Vnuk v Nepasicích, kde si zakládají na kvalitní gastronomii a surovinách výhradně z regionu. Například vepřové berou přímo z místní farmy, hovězí pak dováží z biofarem a nechávají vyzrát v boxu přímo v restauraci. Všechny suroviny jsou pak kvalitně kuchařsky zpracovány a výsledek je opravdu požitkem.
Jak se dříve pekl chleba, jsme mohli na vlastní oči vidět a zkusit v Podorlickém skanzenu v Krňovicích, kde pečou chleba v peci v bývalé škole ze Všestar. Chléb se připravuje z pšeničné a žitné chlebové mouky z Mlýnů Voženílek z Předměřic nad Labem. Pec se roztápí několik hodin, aby bylo možné upéct 2 várky – tedy 24 bochníků chleba. Ve skanzenu jsme si prohlédli také nadstandardně vybavený apartmán, který nabízí ubytování pro 2-6 osob.
V rámci návštěvy Krňovic proběhla také prezentace produktů Atelieru Chaloupka z Třebechovic pod Orebem – jejich malované betlémy s tematikou Třebechovicka a okolí a také kreppanenky, které se vyrábí podobně jako panenky z kukuřičného šustí, ale krepový papír nabízí daleko širší škálu barev a vzorů, takže každý kus je originální. Menším vybočením z tématu regionálních produktů byla návštěva letošní hlavní novinky na Hradecku, kterou je Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově. Sběratelé manželé Stuchlíkovi tu od letošní turistické sezony provozují muzeum, které nabízí množství exponátů historických hraček z období 19. - 20. století. Za prohlídku stojí také část věnovaná betlémům.
Ubytování bylo připraveno v Apartmánech u Novačky v Lubně nedaleko Nechanic. Stylové prostředí statku, kde jsou ubytovací prostory vybaveny starožitným nábytkem i doplňky, dokresluje také Muzeum pod hvězdami, které je volně přístupné a jeho expozice se tematicky obměňuje podle ročních období. Spolek Vejměnek má certifikaci na specifické služby v cestovním ruchu, protože kromě uvedeného se dvakrát ročně stará o provoz kavárny v prostorách zámecké kuchyně na zámku Hrádek u Nechanic, kde během vánočního a velikonočního období můžete ochutnat výrobky regionálních producentů i domácí výroby.
Druhý den po vydatné snídani čekala účastníky tripu návštěva Poctivého grundu, kde manželé Plasovi vyrábí poctivé sušené maso typu biltong. Maso je vyráběno z kvalitního masa výhradně z českých chovů. Je sušeno vzduchem a dochuceno pouze solí a kořením. Nenajdete v něm tedy žádná „éčka“ ani zbytkovou vodu, jako je to například u sušeného masa typu jerky.
V programu pak následovala krásná a poučná exkurze do společnosti Ing. Pavla Cvrčka, která se zabývá výrobou široké škály produktů z rakytníku. Rakytník je obrovským zdrojem vitamínu C a dalších blahodárných prvků, které zůstávají zachovány i při jeho zpracování. Protože je jeho chuť poněkud specifická, a ne každý ji snese v syrové podobě, u Cvrčků vyrábí z rakytníku, na co si vzpomenete, včetně želé bonbonů, lízátek, vína, směsí na horký nápoj, pomazánek, rakytníku v medu, sirupu, sušených a kandovaných plodů, ale i výborné rakytníkové zmrzliny. Po návštěvě místního obchůdku určitě přežijete chřipková období bez úhony.
Bohatý program byl završen návštěvou Pivovaru Beránek ve Stěžerách, kde v prostorách bývalého harrachovského špýcharu vaří výborné pivo a také provozují restauraci s kvalitní gastronomií. Počet regionálních produktů na Hradecku už atakuje dvacítku, takže se určitě budete moci těšit na pokračování při příští poznávací cestě. Připravila Martina Saláková Šafková.