Související články
Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika
Přeshraniční spolupráce se Slovenskem má za sebou úspěšný rok 2020.
19. 01. 2021
22. 07. 2024
Emirát Ras Al Khaimah patří mezi oblíbené cíle českých cestovatelů, kdy od začátku roku navštívilo tuto exotickou destinaci o 12 procent více turistů z Česka než v roce 2023. Tento nejseverněji položený emirát láká návštěvníky nejen tyrkysovým mořem a 64 kilometrů dlouhými plážemi, ale i svým majestátním pohořím Hadjar
s nejvyšší horou Jebel Jais
(1934 m n.m.). Pozoruhodná je
i sedm tisíc let dlouhá historie tohoto regionu.
Julfar
(historický název pro Ras Al Khaimah) byl známý jako jediný přístav v Arabském zálivu, který umožňoval přístup do jihovýchodní Arábie. Julfar je dále popisován jako důležité místo a hlavní centrum lovu perel a obchodu s perlami v dolní části Arabského zálivu. Léta před objevem ropy byl lov perel významným zdrojem bohatství místní komunity a mnoho obchodníků, potapěčů a jejich rodin tak po generace zasvětilo svůj život lovu perel.Rodina Al Suwaidi,
jejíž historie sahá až do 12. století, je neodmyslitelně spojena s historií lovu perel v této oblasti. Dědeček Abdully Al Suwaidiho patřil počátkem 20. století k posledním potápěčům perel, tedy do doby, než byla objevena ropa a na trhu se prosadily uměle vypěstované perly.
Abdulla Al Suwaidy má k perlám velmi silný vztah. Symbolizují pro něj moudrost a jsou předmětem mnoha mýtů a legend. Jak rád vypráví: „Perly jsou mystickým pokladem země a představují čistotu, štědrost, poctivost a věrnost lidí, kteří je mají“.
Historie a odkaz jeho předků a jejich důvěrný vztah k perlám ho inspirovali k založení první a v současné době jediné perlové farmy v Arabském zálivu – Suwaidi Pearl Farm. Za uplynulá dvě desetiletí od roku 2005 se mu podařilo úspěšně zvádnout technologii chovu perel a v jeho farmě u vesničky Al Rams v emirátu Ras Al Khaimah vypěstovali více než sto tisíc perel. Kultivované perly nejsou jako syntetické drahokamy, které vznikají nezávisle na přírodních procesech. Dosažení vysoce kvalitních perel s krásným leskem je velmi náročné a vyžaduje znalosti a dlouhodobou strategii zaměřenou zejména na udržitelné a zodpovědné chovatelské postupy. Tato ústřice je velmi náchylná na nemoci a nepříznivé povětrnostní podmínky, a tak je každá nalezená perla zázrakem. Životní prostředí hraje při růstu perel zásadní roli. Laguna v Al Rams těží z čerstvé dešťové vody, která přitéká z okolních hor a plní mořskou vodu kyslíkem, čímž zvyšuje produkci perleti, materiálu, který roste ve vrstvách a tvoří perlu. Kultivované perly jsou stále produktem přírody, pěstují se přirozeně a vyžadují stejné biologické procesy. Aby se perla vytvořila, musí být ústřice zdravá a vyrůstat v neznečištěném prostředí. Ústřice v rámci perlové farmy současně fungují jako přírodní filtry a neustále čistí okolní vodu. Odstraňují znečišťující látky, jako je dusík a fosfor, které jsou známými původci znečištění vody, což vede ke zlepšení její kvality. Vědecké studie prokázaly, že jedna ústřice dokáže přefiltrovat až 50 galonů vody denně.
A čím jsou podle Abdully Al Suwaidy jejich perly jedinečné? „Arabské perlorodky chované na naší farmě Suwaidi mají stejné genetické znaky slavných a jedinečných arabských přírodních perel. Produkují perly ve 13 různých barvách - od zářivě bílé až po nejtmavší modrou, včetně nažloutlé, zlatavé, narůžovělé a zelené barvy. Naše perlová farma tak nejen uchovává kulturní a historické tradice emirátu, ale zvyšuje i povědomí o důležitosti ochrany mořského prostředí. Prostřednictvím vzdělávacích programů a osvětové činnosti podporujeme u návštěvníků hlubší porozumění světa přírody. Cílem našich vzdělávacích iniciativ je inspirovat návštěvníky, aby se stali správci životního prostředí a zastánci ochrany moří.“Arabské perly mají dlouhodobě vynikající pověst pro svoji dokonalost a znamenitost. V minulosti byly arabské perly považovány za nejlepší drahokamy. Perly z farmy Suwaidi zdobí různé kolekce šperků mezinárodních značek, např. Steven Webster, Van Cleef & Arpels a Mouawad, a také na zakázku vytvořené soukromé kolekce pro členy královských rodin v celém regionu. Společnost Suwaidi Pearls spolupracovala i s renomovanými návrháři jakou byla například návrhářka Sarah Ho. Sarah čerpala z velkolepé historie a kultury farmy a navrhla prsten z bílého zlata, diamantů a inkrustovaného perleťového smaltu, který drží perlu The Pearl of Arabia. Unikátní perlu, kterou objevil zakladatel Suwaidi Pearl Abdulla Al Suwaidi v roce 2006. V obchodě se suvenýry se nachází nádherně zpracované kolekce z těch nejjemnějších perel z Ras Al Khaimah. Návštěvníci si také mohou během prohlídky vylovit a zakoupit svou vlastní perlu.
Prohlídka perlové farmy je jedním z nejunikátnějších kulturních zážitků v Ras Al Khaimah, který přitahuje návštěvníky nejen svou historii, ale i polohou na úpatí pohoří Hajar, v zátoce obklopené mangrovovými porosty. Cestou na farmu, která je umístěna na vodě, je tak možné spatřit i hejna plameňaků, žijících v mangrovech, či koupající se velblody na nedaleké pláži.
Připravili Luděk Hladiš a Kateřina Lamačová.
www.suwaidipearls.ae
www.visitrasalkhaimah.com
Související články
Přeshraniční spolupráce se Slovenskem má za sebou úspěšný rok 2020.
19. 01. 2021
Nepřehlédněte
Sezónní nabídky v jídelních vozech Českých drah se v letošním roce nesly ve znamení regionální kuchyně - postupně byly představeny zajímavé regiony České...
12. 12. 2017