V Krajské vědecké knihovně v Liberci (Rumjancevova 1362/1, Liberec) bude ve středu 9. března 2022 od 18 hod. zahájeno letošní putování unikátní výstavy fotografií „Osudy Romů za druhé světové války“. Fotografie představují silné osudy romských přeživších, kteří žijí na území Česka, kteří se stali oběťmi rasového pronásledování během 2. světové války. Portréty nafotila fotografka Jana Stachová a výstavu je možné zhlédnout až do 25. března 2022.
Před vernisáží ve středu 9. března se od 17 hod. v Malém sále (4. patro) Krajské vědecké knihovny v Liberci uskuteční přednáška Mgr. Michala Schustera na téma: Dějiny Romů a jejich pronásledování během 2. světové války. Vstup na přednášku i vernisáž je zdarma a registrace není nutná.
Zahájení výstavy se společně se zástupci obecně prospěšné společnosti Živá paměť zúčastní i fotografka Jana Stachová.
Výstava je přístupná zdarma od 10. 3. – 25. 3. 2022, otevřeno: po – pá 9.00 – 19.00, so: 9.00 – 13.00, ne: zavřeno.
Výstavu připravila obecně prospěšná společnost Živá paměť s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Nadačního fondu obětem nacismu. Vznik výstavy podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem:
pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím související informační, vzdělávací a dokumentační činnost;
poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními režimy, zejména nacionálním socialismem,
zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování.