Menu

Orlí zátoka – jeden z posledních rájů na zemi

27. 08. 2017

bahia-de-las-aguilas

Dominikánská republika

patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku. Zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa. Dominikánská republika je po celém světě proslulá nádhernými plážemi. Ty nejznámější leží v Punta Caně na východě ostrova. Pokud rádi cestujete a poznáváte méně turistická místa, vydejte se na západ země do zátoky Bahía de las Águilas. Nečekejte zde žádné hotely ani restaurace. Zato se připravte na dobrodružnou cestu, na jejímž konci se ukrývají kilometry nedotčeného ráje.

Pláž Bahía de las Águilas

je vzdálená přibližně 300 km západně od hlavního města Santo Dominga. Je součástí národního parku Jaragua v provincii Pedernales a současně i Biosferickou rezervací UNESCO. Na pláž vedou dvě možné cesty. Buď na vodním člunu, nebo terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola. V obou případech je dobré jít s průvodcem, který oblast zná a v terénu nezabloudí. Název Bahía de las Águilas (v překladu orlí zátoka) byl údajně odvozen od tvaru pobřeží, které z letecké perspektivy připomíná orla. Podle jiné teorie je místo pojmenované po orlovcích říčních, kteří sem každoročně migrují ze Spojených států amerických, aby se pářili a přečkali chladné zimní období.

Bahía de las Águilas je domovem několika ohrožených druhů zvířat, např. leguánů nosorohých či leguánů Ricordových. Svá vejce sem připlouvají klást karety obrovské, karety pravé, karety obecné a kožatky velké. V oblasti žije na 130 ptačích druhů, zmínit můžeme např. holuby antilské a rezavokřídlé. Z endemických zvířat je možné vidět štětinatce, hutie hispaniolské a kapustňáky širokonosé. Žije zde i jedenáct endemických druhů netopýrů, mezi nimi např. netopýr rybožravý. Pod vodní hladinou se ukrývají korálové zahrady, ve kterých můžete šnorchlovat a pozorovat mořské hvězdice, gorgonie a pestrobarevné rybky.

Na palmové háje na jihozápadním pobřeží Dominikánské republiky nenarazíte. Díky minimálnímu úhrnu srážek a suchému klimatu je zdejší krajina vyprahlá, lemovaná kaktusy, dyňuchami a dalšími suchomilnými rostlinami. Pláž Bahía de las Águilas sice z jedné strany obklopují skaliska, roste tu však nízký křovinatý porost. Určitě je proto dobré vzít s sebou opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, slunečník a dostatek pitné vody i jídla.

laguna-de-oviedo

Národní park Jaragua

byl spolu s parkem Lago Enriquillo a Sierra de Bahoruco v roce 2002 prohlášen za Biosferickou rezervaci UNESCO. Cestou zpět můžete zastavit na úpatí pohoří Sierra de Bahoruco a podniknout pěší trek, nebo projížďku na koních. Uvnitř národního parku Jaragua leží laguna Oviedo a archeologická naleziště z předkolumbovských dob. V jeskyních El Guanal, La Poza a Mongó můžete obdivovat prastaré malby indiánského kmene Taíno. Za návštěvu stojí také larimarové doly – tento vzácný polodrahokam se totiž těží pouze zde a nikde jinde na světě. Adrenalin zažijete na ziplinech při přeletu nad deštným pralesem poblíž Casa Bonita.

Rozhodně nezapomeňte ochutnat i místní kuchyni, v níž se mísí španělské, africké a indiánské kořeny. Výborné jsou pokrmy z čerstvých langust a ryb, dále moro (fazole s rýží ochucenou kořením), locrio připomínající španělskou paellu, pšeničné placky yaniqueques, nebo bolas de yuca (smažené knedlíky z nastrouhané yucy se sýrem, kuřecím masem a zeleninou).

Co se týká budoucího rozvoje Pedernales, dominikánská vláda tuto oblast v nedávné době označila za tzv. ekoturistickou provincii. V průběhu následujících let budou v rámci projektu „Master Plan“ postupně vystaveny hotely, silniční infrastruktura a dojde k renovaci místního letiště i přístavu.

Připravila Mgr. Simona Juránková, Národní turistický úřad Dominikánské republiky



Archiv