Německo jako turistická destinace získává na kráse a rozmanitosti
06. 09. 2019
Cestovní ruch se stal významným hospodářským faktorem: s obratem více než 105 miliard euro dnes představuje téměř čtyři procenta HDP německé ekonomiky a vytváří téměř tři miliony pracovních míst v Německu.
Nové spolkové země Německa nabízí jedinečné pamětihodnosti historického a kulturního významu, které byly v letech po znovusjednocení nákladně zrestaurovány a zpřístupněny turistům z celého světa. Obrovský význam mají kulturní metropole, jako je centrum Drážďan s replikou kostela Panny Marie (Frauenkirche) a zámkem, ve kterém jsou mimo jiné vystaveny poklady z klenotnice „Grünes Gewölbe“. V Berlíně, který je od roku 1991 hlavním městem SRN, září muzejní ostrov v novém lesku a v současné době se rekonstruuje známý městský zámek. Také v Lipsku, Halle, Schwerinu, Magdeburku a mnoha dalších městech je aktivní pulzující umělecká scéna v mnoha žánrech, která pravidelně přitahuje milovníky kultury z celého světa. Také architektonické atrakce, jako Labská filharmonie v Hamburku, budí vysoký zájem u turistů z celého světa.
Nejen v metropolitních oblastech, ale i mimo ně vznikly v nových spolkových zemích zajímavé cíle kulturní turistiky. Například u příležitosti 500. výročí reformace v Německu došlo k dalšímu rozvoji Lutherových měst v Sasku-Anhaltsku a Durynsku podle nejmodernějších vědeckých poznatků. Při příležitosti jubilea „100 let Bauhausu“ zde vznikly mj. moderní výstavní domy. Po celém Německu dnes původní průmyslové zóny jako např. v Porúří nabízejí zájemcům kulturní akce na vysoké úrovni. Nesčetné trasy po stopách industriální kultury jsou vzrušujícím zážitkovým aspektem pro návštěvníky z celého světa, stejně jako místa světového kulturního dědictví UNESCO ve všech regionech Německa. Do roku 1989 se podařilo získat titul světového kulturního dědictví UNESCO osmi místům v bývalé NSR. Od té doby se počet německých míst zapsaných. Připravil Jan Pohaněl, Foto - scom, profimedia.cz.