Menu

Muzeum Blanenska představí IGRÁČKA speleologa

15. 11. 2018

Blansko, brána do Moravského krasu, uvede v regionálním Muzeu Blanenska oblíbenou putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK. Sedmdesátá výstava se uskuteční v Malé výstavní síni na blanenském zámku. Vernisáž proběhne 15. listopadu v Multimediální síni. Výstavu s IGRÁČKY uvede kurátor výstavy, Zdeněk Rauš. Muzeum představí návštěvníkům historii i současnost oblíbené české hračky, kterou znají již tři generace dětí. Návštěvníci si prohlédnou desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Seznámí se s výrobou figurky, a také si s IGRÁČKY pohrají. Originální figurka pro Blansko z dílny Miroslava Svobody tentokráte ztvární Ericha Roučku, českého technika a vynálezce a hraběte Hugo Františka Salma, moravského šlechtice, průkopníka průmyslu, vědce, milovníka umění, sběratele, mecenáše a speleologa. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

spel

„Poznávání historie může být zábava. Kromě zásadních regionálních témat, na která se v muzeu zaměřujeme a prezentujeme je ve stálých expozicích, Zámek Blansko, Moravský kras, Blanenská umělecká litina a další, se snažíme uvádět i další zajímavosti z historie,“ uvádí Pavlína Kamínková, ředitelka Muzea Blanenska. „IGRÁČEK je nejenom hračka, ale česká stylová součást života mnohých z nás, a to už po několik desítek let. Jsme rádi, že ho můžeme přivítat u nás a ukázat ho i návštěvníkům blanenského muzea, ať už těm, kteří si na něj pamatují, tak těm, které seznámení s IGRÁČKEM teprve čeká,“ dodává Pavlína Kamínková.
Výstava „Fenomén IGRÁČEK“ vznikla v roce 2011. Vernisáž byla tehdy v Technickém muzeu v Brně. Od té doby se IGRÁČCI rozrůstají a zdokonalují. Na 70. výstavě, konané právě v Blansku, se návštěvníci podívají na původní IGRÁČKY z roku 1976, jejich obnovenou výrobu i „novinky“, se kterými přišel výrobce v roce 2011 až po současnost," uvádí Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. Do Blanska je z Brna jen kousek. Vedle návštěvy Macochy a všech jeskyní, které jsou častým místem pro výlety, bych tentokrát doporučil  i návštěvu Muzea Blanenska, zvláště pak právě výstavu IGRÁČKŮ a herny, která tady k výstavě vznikla, dodává Zdeněk Rauš.
„Prostřednictvím Výstavy Fenomén IGRÁČEK se návštěvníci dozvědí o vývoji postavičky IGRÁČEK. Čeká na ně vyprávění o jeho výrobě, a to od roku 1976, kdy byl první panáček, povoláním zedník, vyroben. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání IGRÁČKŮ s odlišnými doplňky, vznikla herní řada MultiGo - nákladní auta s výměnnou korbičkou, nebo řada Handy - skládací prostředí (např. požární stanice, nemocnice aj.), ve kterých si děti mohou s IGRÁČKEM hrát,” uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – karton s.r.o. „K tomu se pak dozví zájemci i řadu zajímavostí z daného místa, kde se výstava koná. Díky originálním postavičkám ztvárňujícím významné představitele kraje se hravou formou dozví řadu nových věcí, které doposud třeba neznali,“ dodává Miroslav Kotík.

Erich Roučka založil v Blansku v roce 1911 továrnu na elektrické měřicí přístroje, která byla první v tehdejším Rakousku-Uhersku. Své nápady projednával ve Spojených státech i s Thomasem A. Edisonem. Po návratu začal s výrobou automatických regulátorů parních kotlů, jimž dal název E. R. Robot se svolením Karla Čapka. Vůbec první robot byl tak vyroben právě v Blansku.

Hugo Franitšek Salm byl velmi vzdělaný člověk, vyznal se v polním i lesním hospodářství, přírodních vědách. Na univerzitě ve Vídni vystudoval práva, zajímal se také o chemii, hornictví a hutnictví, které dostudoval až po válce. Z jazyků ovládal češtinu, němčinu, angličtinu, francouzštinu a italštinu. Roku 1801 odcestoval do Anglie, která byla průkopníkem v moderních technologiích, seznámil se s principy vysoké koksové pece, s výrobou ocelové litiny, s vynálezy parního stroje, mechanického tkalcovského stavu a dalších tehdejších novinek. V roce 1808 tam na zapřenou pracoval jako dělník v továrnách. Zde prováděl „průmyslovou špionáž“ a přivezl si s sebou značné množství nákresů různých strojů. Po svém návratu zřídil v Brně první továrnu na stroje, poté zřídil další v Doubravici. Třetí strojírenskou továrnu, která přežila v jiné podobě až do současnosti, založil v Blansku. Ta se stala na dlouhou dobu největší továrnou v Rakouském císařství. V Blansku byla postavena kuplovací pec, válcovna, slévárna, modelárna, strojírna, následovaly provozy destilační uhelné peci, prachárny, byly postaveny hamry, papírna, v údolí Svitavy a Punkvy vyrůstaly nesčetné milíře. Blanenská umělecká litina našla uplatnění doslova po celé Evropě. Dodnes jsou výrobky z blanenských železáren k vidění ve Vídni, Paříži nebo Bratislavě. V Rájci postavil Hugo František Salm cukrovar. Kromě toho se zabýval vědeckými výzkumy, studoval očkování proti neštovicím, bádal o vakcínách proti vzteklině. V roce 1817 se stal jedním ze zakladatelů Moravsko-slezského Františkova muzea (nynější Moravské zemské muzeum), kam přispěl obnosem 2000 zlatých a stal se jedním z hlavních dárců muzejních sbírek. Seznámil se z mnoha kulturními činovníky své doby, jedním z jeho stálých hostů se stal Josef Dobrovský, na jehož práci a cesty mu hrabě Hugo Salm poskytoval finanční prostředky. Hugo František Salm se též zabýval přírodou Moravského krasu a stranou rozhodně nezůstala ani speleologie. Pro nedostatek času zejména podporoval publikace jiných autorů o tomto krásném koutu Moravy, avšak i sám se účastnil některých výprav, z nichž ta nejpamátnější byla ze srpna roku 1808, kdy sestoupil s expedicí na neprobádané dno Macochy.

Kromě rozsáhlé sbírky IGRÁČKŮ čeká návštěvníky v Muzeu Blanenska archeologická expozice Cesta do pravěku Blanenska s unikátními originály z Býčí skály, se zábavným doplňkem pro děti a interaktivní hernou, prohlídky zámku a historických interiérů, pro děti s pážecím pasem v ruce, expozice Objevitelé Moravského krasu a Hradů blanenského okolí. V průběhu výstavy je připraven také bohatý adventní program. IGRÁČEK bude v muzeu k vidění do 25. ledna 2018. Vstupné do muzea: Výstava: 40 Kč základní vstupné, 20 Kč snížené vstupné, 80 Kč rodinné vstupné. Stálé expozice: 80 Kč základní vstupné, 40 Kč snížené vstupné, 160 Kč rodinné vstupné.

Společnost EFKO,
český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Společnost EFKO se zařadila do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění  - FOR TOYS 2010 -  cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO START, získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko za edukativní hru „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnici ROTO ABC v roce 2018.

Technické muzeum v Brně (TMB) 
je příspěvkovou organizací se samostatnou právní subjektivitou, je přímo řízeno Ministerstvem kultury České republiky. Svůj sbírkový fond prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými institucemi včetně zahraničních. Pořádá konference a přednášky. Rozvíjí ediční činnost. Věnuje soustavnou pozornost práci s veřejností, především s dětmi a mládeží. Plnění vědeckých cílů dosahuje původním výzkumem v oblastech vědeckotechnického vývoje a muzejní dokumentací v oborech své sbírkotvorné činnosti. Vypracovává odborné posudky a doporučení, vědecké rešerše a expertizy. Napomáhá při odborné výchově studentů formou odborných praxí a vedení absolventských a závěrečných prací. Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími odbornými pracovišti zajišťuje výuku v oborech muzeologie a konzervování – restaurování. Vydává osvědčení k vývozu předmětů kulturní hodnoty podle příslušného zákona a eventuálně podává návrhy na prohlášení těchto předmětů za kulturní památku. Zapůjčuje sbírkové předměty k účelům studijním a výstavním. Zajišťuje činnost dobrovolných spolupracovníků muzea, zejména prostřednictvím Kruhu přátel TMB.   

www.muzeum-blanenska.cz
www.technicalmuseum.cz

www.efko.cz

skinny brunette undressing strip unclothed desi bhabhi Perverted Stepdad Fucks Stepdaughter April Reid Wearing Mini Dress indian priya papa kitchen fuck in hindi


Archiv
festival krumlov 34
laco deczi
czech semicon