Mezinárodní den Země je každoroční celosvětovou oslavou naší modré planety.
22. 04. 2021
Mezinárodní den Země je každoroční celosvětovou oslavou naší modré planety. Tento svátek, jenž připadá na 22. dubna, vznikl pod záštitou OSN v roce 1970, kdy jej mezinárodní organizace prohlásila za celonárodní environmentální vzdělávací akci. Od té doby si tento den po celém světě pravidelně připomíná více než miliarda lidí z celkem 193 států bez ohledu na původ, víru či národnost. Každá země ho oslavuje po svém, ale cíl je společný: upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí.
V africké Gambii se na oslavách podílí řada dobrovolníků Gambie, přímořský stát v západní Africe, je sice svou rozlohou nejmenší zemí na africkém kontinentu, přesto i zde lidé slaví Mezinárodní den Země. Na jeho přípravě se pravidelně podílí velká skupina dobrovolníků spolu s odborníky na životní prostředí, učiteli, studenty i občany. Společnými silami se snaží osvětlit široké veřejnosti problematiku odpadů, protože periferie měst bývají často zahlceny nejrůznějšími odpadky, jež způsobují další problémy například s šířením nemocí. V roce 2018 byl například součástí programu úklid veřejné pláže poblíž největšího města Gambie, Serekundy.
Den Země v japonském stylu Japonsko dlouhodobě patří k nejekologičtějším zemím Asie. V hlavním městě Tokiu se u příležitosti Dne Země koná dvoudenní oslava v parku Yoyogi, který vznikl v roce 1964 během příprav na letní olympijské hry. Událost se pořádá pravidelně od roku 2001 a každým rokem ji navštíví až 100 tisíc návštěvníků. Ti si mohou užít společné aktivity a zároveň poznat lokální organizace nebo podniky, které prosazují myšlenku udržitelnosti a podporují tak ochranu životního prostředí.
Jednu z největších událostí chystá New York Den Země se bude slavit také v metropolitním New Yorku, městě, které údajně nikdy nespí. Akce patří k jedné z největších venkovních oslav tohoto svátku, její nedílnou součástí je doprovodný program s živou hudbou, venkovními aktivitami i širokým vzdělávacím rozměrem. Na náměstí Union Square budou své zelené iniciativy představovat nejrůznější organizace, jež dostanou jedinečnou příležitost zvýšit obecné povědomí o zranitelnosti naší planety. Zájemci si budou moct vychutnat pětikilometrovou procházku, newyorská botanická zahrada přispěje veřejnou přednáškou na téma ochrany ohrožených druhů rostlin.
Londýn nabídne pohled do budoucnosti Budova v centru Londýna, Somerset House, představí zajímavé instalace, výstavy a další aktivity, jež jsou součástí bohatého programu v rámci londýnského Dne Země. Po dobu dvou týdnů si mohou návštěvníci vychutnat interaktivní expozici a rozsáhlé instalace vytvořené řadou světových umělců, které upozorňují na problematiku ochrany životního prostředí. Mezi nejvýznamnější exponáty v rámci letošního ročníku patří například utopická vize budoucnosti světa bez lidí nebo zajímavé LED instalace spojující hlavní myšlenky od předních aktivistů, filozofů i básníků.
Den Země se slaví po celém Česku Ani Česká republika nezůstává pozadu. Jednotlivá města si připravují vlastní programy jak pro děti, tak pro jejich dospělé doprovody. Tak třeba na Mladoboleslavsku si zdejší Ekocentrum Zahrada DDM ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto nachystalo pro děti interaktivní hru Hurá do přírody!, se kterou se mohou od 22. dubna do 30. května 2021 vydat po stopách nejzajímavějších míst v regionu. Pokud děti navíc splní některé zábavné úkoly, mají šanci vyhrát zajímavou cenu a zároveň se dozvědět spoustu užitečných informací ze světa přírody a její ochrany. Více informací naleznete na dnyzeme.cz. Připravila Michaela Celárková.