Související články
S libverdským kohoutem na Kočičí kameny
Výlet po okolí Lázní Libverda, Bílého Potoka pod Smrkem a Hejnic.
23. 09. 2020
16. 12. 2021
Součinnost, Lékař léčí, příroda uzdravuje, je nejen název knihy Jana Švejnohy a Jiřího Wintera, ale především axiom. Mark Twain, který v roce 1891 pobýval v Mariánských Lázních, je nazval „rakouskou továrnou na zdraví“. Bohužel, posledních třicet let byznys přisátý na české zdravotnictví tvrdě dával najevo, jak velkou jeho prioritou jsou spotřebitelé. A tak došlo k vytěsnění zdravotní prevence a edukačních pobytů ze systému, k likvidaci dětských lázeňských léčeben, k bagatelizaci přínosu přírodních léčivých zdrojů a k odstavení medicínského oboru balneologie na vedlejší kolej.
Úředními restrikcemi sice ještě žádný léčivý přírodní zdroj nepřišel o uzdravující schopnosti, o schopnost zabránit u řady dětských pacientů vzniku invalidity bez zanechání vedlejších účinků na jejich organismus a u chronických pacientů o to, umožnit jim žít žitelnější život a být ekonomicky soběstační.
Marku Twainovi je připisován výrok: „Občas vážně nevím, jestli svět řídí moudří lidé, kteří si z nás utahují, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.“
Mohlo by se zdát, že citovat za kovidové pandemie tenhle citát je nemístné. Jenomže jednou z výslednic takového „řízení světa“ je, že ve státě, který si zlikvidoval systém léčebné prevence, mu nyní velká část populace tuto prevenci bojkotuje.
Jaromír Kainc.
Související články
Výlet po okolí Lázní Libverda, Bílého Potoka pod Smrkem a Hejnic.
23. 09. 2020
Nepřehlédněte
"České skiareály jsou pro rodiny atraktivní z mnoha důvodů," říká ředitel CzechTourism
05. 11. 2019
KLM Royal Dutch Airlines připravila akci na podporu informovanosti o jejím holandském původu.
09. 08. 2018