Kraj lesů, neobjevených výhledů, ale také dlouholetá historie, k níž se již řadu staletí váže sklářská tradice – to jsou Lužické hory. Turistům mají co nabídnout, během krátkého výletu lze například zhlédnout ukázky sklářského umění, ochutnat místní pivo a nakonec se vyřádit v akvacentru.
Výlet za krásami regionu začíná v Kunraticích u Cvikova. Umělecký sklář Jiří Pačinek vítá hosty ve své sklárně, kde kouzlí pomocí tradiční české techniky foukání a ručního tvarování. Jeho specialitou jsou velkorozměrné plastiky, například koní, ptáků, ryb a další díla inspirovaná přírodou. Za návštěvu taktéž stojí přilehlá unikátní Skleněná zahrada s desítkami exotických květin i přilehlý kostel Povýšení svatého Kříže, kterému se díky sklářské výzdobě v interiéru i exteriéru přezdívá Křišťálový chrám.
„Sklářská výroba je místním fenoménem světového významu. Po otevření skláren turistům začali lidé objevovat nejen krásu výrobků, které z nich vycházejí, ale také krásu výroby samotné. A při propojení s mnoha příležitostmi k výletům do přírody či za historickými památkami jsme v regionu, který je lákavý napříč generacemi,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Druhá zastávka bude na sklářskou tématiku lehce navazovat. U každé sklářské pece je totiž velké horko, proto se skláři odjakživa osvěžovali nízkostupňovým pivem. Nedaleko Kunratic, ve Cvikově, se zlatavý mok vařil od roku 1560 dalších 400 let a na dlouholetou tradici, přerušenou na sklonku šedesátých let minulého století, se navázalo v roce 2013. Zájemci se mohou podívat na samotnou výrobu piva, prohlédnout si měděnou varnu, ležácké tanky a spilku, popřípadě pojíst v pivovarské restauraci Sladovna.
Největší město Lužických hor – Česká Lípa nabízí hned několik turistických cílů. Za návštěvu rozhodně stojí vodní hrad Lipý ze 13. století. Turisté se na něm seznámí s jeho tehdejší podobou, životem na hradě a mnoha cennými historickými artefakty. Vedle hradu je interaktivní Centrum textilního tisku s výstavou zaměřenou na potiskování textilu; k vidění jsou rovněž nové zrestaurované vzorníky, tiskařské formy i hotové výrobky.
Dalším zajímavým místem České Lípy je archeologické muzeum Šatlava. To nabízí unikátní zážitek v podobě prohlídky dochovaných prostor městského vězení, které fungovalo až do roku 1945. Návštěvníci se seznámí s expozicí dochovaných mučicích nástrojů nebo malbami a nápisy na zdech jednotlivých cel. Nechybí trojrozměrná virtuální prohlídka středověké České Lípy.
Ideální tip, kde zakončit celodenní výlet, je českolipské akvacentrum. Na své si tu jistě přijdou dospělí i děti. K dispozici tu mají velký plavecký bazén, vířivku, skluzavky, divokou řeku, tobogán a mnoho dalšího. Času na zábavu je dost, zavírá se až v pozdních večerních hodinách. Připravil Jan Mikulička.
Množství domácích a zahraničních turistů v Praze se neustále zvyšuje a ani rok 2017 nebyl výjimkou. Loni Prahu navštívilo celých 7 650 000 osob a počet...