Související články
Pálavské vinobraní 6. až 8. září
Třídenní slavnost vína a burčáku v Mikulově láká na hudební hvězdy i Václava IV.
19. 08. 2019
29. 08. 2024
Po loňském úspěchu nového grantového programu Biodiverzita spustilo Letiště Praha na jaře letošního roku druhé kolo této dotační výzvy. Grantový program cílí zejména na podporu projektů realizovaných v okolí a zvýšení druhové rozmanitosti v blízkosti Letiště Václava Havla Praha. Letiště Praha tímto naplňuje jeden ze svých významných cílů v rámci ESG strategie. Navýšilo proto objem finanční podpory na 3 miliony korun. Podpořeny budou například projekty Výzkumného ústavu rostlinné výroby, města Roztoky nebo obce Středokluky.
Do programu se zapojilo dohromady 15 žadatelů
s 18 projekty v celkově požadované podpoře ve výši přes 3,4 mil. Kč. Rozdělení finančních prostředků podléhá rozhodnutí hodnoticí komise, která sleduje zejména naplnění cílů programu a kvalitu zpracování projektů. Podpora ve výši 3 milionů korun tak bude v letošním roce rozdělena mezi
17 projektů. „Prakticky zaměřené projekty pomáhají navrátit krajině její původní ekologickou stabilitu, díky které se toto území snáze vypořádá s probíhající změnou klimatu. Výchovné a vzdělávací projekty pak dávají příslib, že nejen nastupující generace snáze porozumí fungování přírodních procesů i potřebě tyto procesy cíleně podporovat. Jsem ráda, že v rámci jednoho z pilířů ESG strategie Letiště Praha můžeme tyto iniciativy podpořit a dát šanci inovativním nápadům v této oblasti,“ říká Soňa Hykyšová, ředitelka Životního prostředí, udržitelnosti a ESG Letiště Praha.
Které konkrétní projekty podpoříme?
Mezi nejzajímavější projekty patří například záměr Výzkumného ústavu rostlinné výroby s cílem nahrazení monokultury amerického topolu v nivě Litovického potoka lučním mokřadem s periodickou tůní. Dále pak revitalizace jezírka pod hrází retenční nádrže Jiviny. Díky tomu dojde jak k obnově krajinných prvků, tak i k obnově přirozené druhové skladby, posílení její rozmanitosti, ale i k podpoře zádrže vody v krajině. Město Roztoky pak využilo možnosti přihlásit více projektů a získat tak například podporu na vytvoření záhonu pro opylovače, likvidaci invazních druhů rostlin a dřevin, provádění mozaikovité seče v sadu či doplnění naučné stezky o herně-edukační prvky. Přínos těchto aktivit tak spočívá zejména v podpoře heterogenity stanovišť ve městě i mimo něj. Také obec Středokluky využila podpory v rámci tohoto grantového programu. Uvedený projekt se zaměřuje na významný krajinný prvek Tereziánská alej. Některé ze stárnoucích dřevin zde budou ořezány s cílem zamezení rizika jejich pádu, další pak budou ořezány na torza. Díky tomu zůstanou zachována útočiště pro brouky a ptactvo. Dojde také k výsadbě nových stromů, aby alej mohla plnit svou krajinnou funkci i v budoucnosti.
Další výzva Programu biodiverzita bude vyhlášena na začátku příštího roku. Podrobnosti o programu i průběžné informace o projektech z předešlých výzev naleznete na: https://www.prg.aero/environmentalni-odpovednost#druhove-pestre.
Připravila Eva Krejčí.
https://twitter.com/pragueairport
www.prg.aero
Související články
Třídenní slavnost vína a burčáku v Mikulově láká na hudební hvězdy i Václava IV.
19. 08. 2019
Nepřehlédněte