Botanická zahrada v pražské Troji se kolem adventu rozzářila krásou fantastických květů i plameňáků zrozených v ohni a dovedných rukách uměleckého skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů. Přes den v paprscích slunce, večer kouzelně nasvícené a s tóny skleněné harfy. Na rozdíl od shonu vánočních trhů Troja nabízí kouzlo fantasie a křehké krásy. Vánoční strom tam je také i s křišťálovým betlémem. Výstava potrvá od 29. listopadu do 2. února, tak si ji nenechte ujít!
Vstupte do světa fantazie a křehké krásy. Z mumraje vánočního shonu a trhů ve městě do magického klidu, prostoru a kouzla barev v souladu přírody a umění. V Botanické zahradě v pražské Troji měli báječný nápad, jak to udělat, aby zahrada rozkvetla i v zimě. Spojili se s týmem uměleckého skláře Jiřího Pačinka, který vytvořil u své hutě v Kunraticích u Cvikova křišťálovou zahradu proměnou skutečné zahrady ve výstavní síň tematických skleněných objektů, rostlin i živočichů tak, jako by je tam umístila sama příroda. Jiří Pačinek přemýšlel, jak poposunout jeho zahradu za hranice jeho vesnice – a ejhle, pracovníci zahrady a skláři se dali dohromady a světlo světa spatřilo unikátní umělecké dílo, které jinde nenajdete. Protože tato instalace není jen přehlídkou umění skláře, ale uměleckým dílem sama o sobě. Botanická zahrada v Troji je dost rozlehlá, v členitém terénu, což umožnilo rozmístit křišťálové květy a další objekty citlivě a působivě v úžasném množství i barevných kombinacích tak, aby vynikly a souzněly s prostorem, který ozvláštňují a přitom nepřehlcují. Takže úplně jiná výstava, než jakou lze spatřit ve výstavních síních. Najdete květy jako ze života i fantazijní, s vtipnými názvy, jako je skleněnka zářivá, bublinatka sodová, hadovka lesklá, potkáte dokonce i Adélu, co ještě nevečeřela (i s tichým popěvkem), jezírko obklopené neskutečně půvabnými křišťálovými plameňáky i zelenkavou sekci URANA, která září jakoby vlastním světlem (nebojte se, uranové sklo není nijak nebezpečné). A že je ten advent, tak po setmění vynikne nasvícení největšího osvětleného vánočního stromu v Praze (pochopitelně rostlého, mohutného sekvojce), pod nímž se skrývá stylizovaný betlém, samozřejmě ze skla. A před tím stromem velká andělská křídla, kde se můžete vyfotit, aby vám ta andělská radost vydržela. Specialitou výstavy jsou reprodukované tóny skleněné harfy v podání Petra Špatiny, které zaznívají u některých exponátů.
Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní instalace nasvícené slunečními paprsky (pokud na ně budete mít štěstí) – a svými barvami dokáže rozzářit i pošmournější počasí. Naprostou fantazii a pohádku zažijete při večerních prohlídkách, kdy se přidá působivé nasvícení stálými i měnícími se barevnými tóny, světlo hraje i uvnitř některých objektů, které tak oproti pohledu ve dne nabydou úplně fantaskní vzezření.
Denní prohlídky se konají v běžnou otevírací dobu od pondělí do neděle mezi 9 a 16 hodinou, večerní nasvícenou expozici bude možné navštívit od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Výstava je skvělá pro každý věk – a počítejte, že se vám nebude chtít odcházet. Ledaže byste se zapomněli teple obléknout. Přece jen je to venku a na kopci, kde fouká. Ještě že se dá zajít na teplý nápoj. A vůbec nejlepší je jít odpoledne, abyste si užili Křišťálovou zahradu za denního světla i za nočního osvětlení. Je to za stejnou vstupenku – a nad všechny peníze! Text Eva Mráčková, foto Edita Volková.