Související články
Kam na vozíku? K Sejkorské kapličce a na Masarykovu vyhlídku
12. 11. 2021
Velmi pohodlná cesta téměř bez převýšení – takový je výlet Semilskem, který přiblíží například Sejkorskou kapličku či Masarykovu vyhlídku. Trasa je ideální pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky, stejně jako mechanické i elektrické invalidní vozíky.
„Výlet je samozřejmě určen komukoliv, kdo se chce vydat jen na krátkou procházku. Je to ale také tip pro seniory nebo návštěvníky s omezenou možností pohybu,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Cesta začíná na parkovišti ve vesnici Cimbál. Následuje asfaltová cesta směr Bozkov po modrém turistickém značení, před i za Sejkorskou kapličkou je mírné stoupání po asfaltovém povrchu. Zhruba po 100 metrech se odbočí na polní kamenitou cestou, která vede až k Masarykově vyhlídce. Délka trasy v jednom směru je 1,1 kilometru, převýšení činí pouze 40 metrů. Totožnou trasou se pak jde, popřípadě jede zpět.
Sejkorská kaplička
Barokní sejkorská kaplička neboli kaplička Panny Marie Bolestné dostala název podle místa, kde stojí. Slovo sejk totiž znamená cíp. Čtvercová kaplička se zvonicí a skromným oltářem se sousoším Piety pochází z roku 1693. Brzy se stala poutním místem a byla i oblíbeným místem T. G. Masaryka, podle kterého byla pojmenována i nedaleká vyhlídka.
Masarykova vyhlídka
Masarykova vyhlídka se nachází nad městem Semily ve výšce 497 metrů. První československý prezident zavítal do Semil 17. září 1922. Do programu návštěvy byl zařazen i výlet nad město k Sejkorské kapličce. Klub českých turistů se na počest státníkovy návštěvy rozhodl vyhlídkový bod ve výšce 497 m n. m. nazvat jeho jménem. Po úpravách prostranství, zřízení skalky z přírodních kamenů s pamětní deskou a rozmístění laviček byla Masarykova vyhlídka v roce 1925 zpřístupněna. Dnes je již kvůli vzrostlým stromům nemožný někdejší výhled na Krkonoše, přesto však vyhlídka slouží jako cíl vycházek a výletů s pohledem na vrch Kozákov.
Semily
Město ležící v údolí při soutoku Jizery a Olešky proslavili tamní rodáci – spisovatelé Antal Stašek, Ivan Olbracht a Pavel Tigrid. První písemná zpráva o Semilech pochází z roku 1352. Mezi zajímavosti města patří Muzeum a Pojizerská galerie se dvěma stálými expozicemi. Novorománský kostel sv. Petra a Pavla či roubené chalupy v Jílovecké ulici jsou posledními dochovanými památkami na původní zástavbu města. Nedaleko Semil se nalézá největší komplex dolomitových jeskyní v Libereckém kraji: Bozkovské jeskyně.
Připravil Jan Mikulička.
www.liberecky-kraj.cz
www.facebook.com/libereckraj/
https://twitter.com/Libereckykraj/
www.instagram.com/libereckykraj/
www.instagram.com/libereckykraj/
Nepřehlédněte