Menu

Kačenky a smrže otevírají houbařskou sezónu

23. 04. 2020

Pokud jsme v něčem přeborníky, je to sbírání hub a jejich použití v kuchyni. Co jen existuje receptur, ve kterých se objevuje ta či ona houba, ať všeobecně známá, či nějaká super specialitka sbíraná pár vyvolenými. Nahlédněme do širokého, trochu tajemného, občas i nebezpečného, nesmírně však lákajícího světa těchto prazvláštních reprezentantů rostlinné říše. 

Zaměřme se dnes na využití hub v restauracích, na více či méně atraktivní krmě, které z mnohdy dobře utajených druhů připravují renomovaní kuchaři. K prvním poslům nového houbařského roku patří kačenky a smrže. Příbuzní z jedné rodiny představují vděčnou surovinu a stále častěji se objevují jako součást efektních jarních kreací. 

Smržů existuje údajně až padesát druhů. Což není tak podstatné jako fakt, že prakticky všechny jsou jedlé – a výborné. Stejně široké, jako jejich druhová skladba je i využití smržů v kuchyni. Přerovská restaurace U Labutě loni pracovala s několika recepturami, z nichž vzpomenu telecí ramínko, zelený chřest se smrži, bramborové pyré.

Kačenky, obě se u nás vyskytující, česká a náprstková jsou pro své daleko řidší rozšíření zapsány v červené knize ohrožených druhů. Chuťově je kačenka proti smrži poněkud utlumená, nicméně jde o výtečnou houbu, skýtající řadu možností. Bývá ozdobou rozmanitých salátů, suší se, často stojí v receptech jako hlavní báze. Třeba na česneku a šalotce s lehkým kuřecím demi glace, oříškovým máslem, pošírovaným vejcem a slámou z bůčku. Ještě s chřestem, jednak marinovaným v citrónu a cukru, jednak pečeným na uhlí. Není to k uvěření, ale kačenka se v té změti samolibých chutí zdaleka neztratila, naopak.

S nostalgií mnozí vzpomeneme na Suterén a houbového kouzelníka Richarda Šustu. Jeho hlavičky smržů plněné fáší z telecího masa, nebo těstoviny s kačenkami a medvědím česnekem, to byly signály ostrého startu do nové labužnické sezóny. Pokud vás zaráží pohled do minulosti, je to logické. Situace v gastronomii je dnes díky nouzovému stavu taková, že speciální – a drahé – houby nejsou pro nabídku do okének atraktivní. Nicméně jakkoliv jsou atypické a běžnými houbaři pomíjené, labužníky znamenitě uvedou do gastronomických houbových žní. Brzy po nich přicházejí májovky, také znamenité, a pak už aromatické lišky.

Nešťastný způsob letošního jara nám bohužel vzal možnost si podobných lahodných krmí dosyta dopřát. Kačenky doplatily na vysoké denní výkyvy teplot a prakticky nejsou. Smržům zase vadí extrémní sucho, jejich výskyt je sporadický. Takže ani jich moc neuvidíme. Samozřejmě také v souvislosti s uzavřením restaurací, a tedy vlastně nulovým požadavkům na profesionální houbaře.  Nicméně docela bez nabídky to není. Restaurant Pot-au-feu má mezi pokrmy „přes ulici“ zařazeny excelentní oříšky telecího brzlíku v krémové omáčce z bílého vína, creme fraiche a smržů v podání Jana Kracíka. Protože však situace je taková, jaká je – i v přírodě, pracuje šéfkuchař s houbou sušenou. Což však při žádaném chuťovém efektu receptury není nic proti ničemu.
Připravil: Milan Ballík.

www.czechspecials.cz

skinny brunette undressing strip unclothed desi bhabhi Perverted Stepdad Fucks Stepdaughter April Reid Wearing Mini Dress indian priya papa kitchen fuck in hindi


Archiv
festival krumlov 34
laco deczi