Související články
(Po)pletené Brněnské Vánoce
Vizuální identita letošních Brněnských Vánoc vás zahřeje jako svetr od babičky.
30. 11. 2020
16. 02. 2025
Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli. Malebné městečko Jablonné v Podještědí leží na úpatí Lužických hor, třicet kilometrů západně od Liberce. Návštěvníky okouzlí přírodními krásami a turistickými zajímavostmi.Jedno z nejstarších měst severních Čech, připomínající se v listinách od roku 1249, svou bohatou historii rozhodně nezapře. Letitá a pestrá minulost se nesmazatelně zapsala do vzhledu města. Nejstarší dobu připomíná kostel – a svého času i pivovar – Narození Panny Marie, jehož věž upravená na vyhlídku, nabízí jedinečný pohled do okolí, především na Lužické hory. Poblíž něj se nalézá vyhlášená jídelna, specializující se na českou kuchyni; zejména místní obří řízky se řadí k vyhlášeným pochoutkám.
K dalším nejstarším památkám patří i zbytky městských hradeb s torzem dolní brány. Význam hradeb a městských bran podtrhuje i skutečnost, že se brána dostala i do městského znaku. Špitální kaple sv. Wolfganga rovněž pamatuje nejstarší historii města.
Za velkolepý rozvoj ve 13. století vděčí město příslušníku rodu Markvarticů Havlovi z Lemberka a jeho manželce Zdislavě. Jimi založený dominikánský klášter s kostelem sv. Vavřince byl v 18. století přestavěn do dnešní barokní podoby a tvoří dominantu města a jedinečnou ukázku vývoje barokní architektury. Velkolepý chrám architekta Johanna Lucase Hildebrandta je dodnes poutním místem s hrobem jedné z nejmladších českých světic – sv. Zdislavy z Lemberka. „Jablonné v Podještědí je sice malé městečko, skrz které řada lidí jenom projede, ale právě to je veliká chyba. Má obdivuhodnou historii, pevně svázanou s patronkou Libereckého kraje, Svatou Zdislavou. Doslova na každém kroku tu narazíte na historii a vyplatí se tady a v okolí Jablonného, strávit minimálně den, spíš bych ale doporučovala alespoň prodloužený víkend. Je tady co objevovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Město je také proslaveno množstvím historických staveb, které však v minulosti postihla pohroma v podobě ničivého požáru. Ten vypukl 11. května 1788. Během několika hodin lehlo popelem 160 domů, klášter, farní kostel, radnice, škola, pivovar i panský dům. Obnovu města po požáru narušovaly průchody vojsk za napoleonských válek – Prusů, Rusů, Francouzů, Poláků a Rakušanů. Jablonné navštívil i císař Napoleon Bonaparte.
Z dalších pamětihodností stojí za pozornost barokní morový sloup z roku 1687 s bohatou sochařskou výzdobou či rokokový lovecký zámeček Pachtů z Rájova, v jehož místnostech přenocoval císař Josef II. a krátce se zde zastavil i Napoleon Bonaparte. Po zničujícím požáru roku 1788 byla většina městských domů stavěna z kamene a cihel, přesto se zde nalézá i řada roubených a hrázděných domů. Návštěvníky okouzlí okolí bohaté na přírodní krásy; Jablonné je vhodným výchozím bodem pro výlety do Lužických hor.
Připravil Jan Mikulička.
www.jablonnevp.cz/turista
www.liberecky-kraj.cz
www.facebook.com/libereckraj/
https://twitter.com/Libereckykraj/
www.instagram.com/libereckykraj/
Související články
Vizuální identita letošních Brněnských Vánoc vás zahřeje jako svetr od babičky.
30. 11. 2020
Nepřehlédněte