Související články
Gastronomické koncepty Miroslava Kubece
V současné době dělám ředitele gastronomických provozů investiční společnosti TRILOAD Invest, říká prezident Asociace kuchařů a...
22. 10. 2017
27. 09. 2022
Podzimní pátek 7. října prostoupí Muzeum Horních vsí v Náhlově (Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie, muzeum Horních Vsí, Ralsko – Náhlov 100, 463 52 Osečná) vůně jablek a štrúdlů, neboť Geopark Ralsko zde pořádá oblíbenou akci Jablka vzpomínek. Součástí programu, který začne v 16 hodin bude ochutnávka letošní úrody ze zaniklých obcí, beseda o pěstování ovoce, ukázka moštování či soutěž o nejlepší štrůdl.
Kde se vzaly jabloně v Ralsku?
Oblast geoparku Ralsko byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušen pobytem tří armád, v důsledku čehož byla nejen z prostoru zcela odsunuta většina civilního obyvatelstva (českého i německého), ale z povrchu zemského zcela zmizelo přes 20 osad. Bývalé chalupy, statky, domovy, kostely – to vše posloužilo vojákům jako cvičné cíle, zůstala jen holá krajina a nové stavby sloužící vojenským účelům. Po odchodu sovětské armády vládu nad prostorem postupně získala zpět příroda a mizí i poslední stopy bývalých vesnic. Jejich svědci však stále zůstávají na svém místě – staré ovocné stromy.
Tyto staré ovocné stromy se Geopark Ralsko snaží zmapovat a určit, často jde o specifické staré regionální odrůdy, jejichž určení je dnes již komplikované či téměř nemožné. Z roubů některých jabloní a hrušní v péči zkušených zahradníků vyrostly nové stromky, ze kterých pracovníci a přátelé Geoparku Ralsko vysadili novou alej u zaniklé obce Dolní Novina, nazvanou Alej vzpomínek. Jabloně a hrušně starých odrůd díky Geoparku již zdobí i školní zahrady některých přilehlých obcí, kam je zasadily samy děti.
Jablka vzpomínek
V Muzeu Horních vsí v Náhlově budou mít návštěvníci jedinečnou možnost ochutnat letošní úrodu ovoce ze zaniklých obcí, nasbíranou Vlastimilem Kocourkem, zapáleným zahradníkem, který se podílí na mapování starých ovocných stromů v geoparku Ralsko.
Budeme v rámci klimatických změn moci u nás pěstovat fíky a para ořechy?
Mají staré odrůdy šanci na přežití, nebo potřebují tzv. „upgrade“?
Jak zatočit se škůdci a nemocemi ovocných dřevin?
Tyto a mnohé další otázky zodpoví zajímavá beseda s ing. Martinem Stankem na téma „Minulost, současnost a perspektivy pěstování ovocných dřevin v našich podmínkách“, která naváže na ochutnávku.
Nejlepší štrúdl
Jablečný štrúdl je asi tím nejběžnějším dezertem z jablek. Ovšem zdaleka ne tím nejjednodušším. Naopak, každá rodina má svůj vlastní recept, ten zaručeně jediný správný. Proto Geopark Ralsko vyhlašuje další ročník soutěže o nejlepší štrúdl. Stačí přinést svůj výtvor na místo konání, návštěvníci budou mít možnost ochutnat a hlasovat. Na výherce čeká symbolická cena v podobě místního regionálního produktu – láhve lahodné Jablkovice.
Program
16.00 Ochutnávka letošní úrody jablek a hrušek ze zaniklých obcí – Vlastimil Kocourek
17.00 Minulost, současnost a perspektivy pěstování ovocných dřevin v našich podmínkách – ing. Martin Stanko
18.30 vyhlášení vítěze souutěže o nejlepší štrúdl
Doprovodný program
Soutěž o nejlepší štrúdl
Ruční moštování
Ukázky ovocných dřevin
Akce je zdarma.
Připravila Lenka Mrázová.
www.emigrationmuseum.cz
www.geoparkralsko.cz
www.visitralsko.cz
Související články
V současné době dělám ředitele gastronomických provozů investiční společnosti TRILOAD Invest, říká prezident Asociace kuchařů a...
22. 10. 2017
Nepřehlédněte
Při návštěvě Skotska byste neměli minout palírnu pravé skotské. Nahlédněte s námi za zdi léty prozkoušené destilerie Cardhu, kde se v šesti kotlích pálí...
04. 10. 2017
Akce, které se zařadily mezi nejvýznamnější v Česku, se uskuteční ve čtvrtek 25. a v pátek 26. dubna na výstavišti v Českých Budějovicích.
12. 02. 2019