Související články
J. E. pan Egemen Bağış v Euro Gold Centre
V Centru šperků a muzeu drahokamů pořádali 11. prosince 2019 majitelé společnosti Euro Gold Centre – paní Yurdagül Koçak a pánové...
12. 12. 2019
28. 03. 2018
Minerální voda Vincentka dala základ lázeňské léčbě a proslavila Lázně Luhačovice. Už od počátku lázeňství sloužila na pitné kúry a později na vanové koupele. Jednou z nejúčinnějších forem jejího působení je inhalování. Vincentku však můžete inhalovat nejen přímo v Luhačovicích, ale i v domácím prostředí.
Hovoří vrchní lékař Lázní Luhačovice, a. s., Jiří Hnátek: „Inhalační terapie je přirozenou součástí léčby různých onemocnění dýchací soustavy. V lázních Luhačovice je postavená v kubistickém stylu samostatná budova Inhalatoria, kde podáváme Vincentku pacientům, kteří mají spastický nález na průduškách. Nejprve jim podáme bronchodilatační lék určený k roztažení průdušek a následně inhalují čistou minerálku. Oxid uhličitý a soli ve Vincentce mají schopnost rozpouštění hlenů. Inhalace Vincentky má lokální antiseptický účinek, který způsobuje síra v oxidované i redukované formě. Dále voda snižuje množství hlenu při hypersekreci, působí i jako expektorans – hlen je řidší a snadněji se odkašlává. Jodobromové solanky obsahují jodidové ionty, které působí mukolyticky, expektoračně a protizánětlivě. Málokdo ví, že ji inhalují i čínští dopravní policisté, protože jim pomáhá vykašlat hleny a smogové částice z průdušek. Léčba dýchacích cest je nejčastější indikací při léčebných pobytech v Lázních Luhačovice a mělo by to tak zůstat i v budoucnosti.“ Dodává, že inhalace pomáhají jako prevence i jako součást léčby. Dospělí i děti jsou při preventivní inhalaci méně nemocní a inhalování pomáhá i proti zhoršování astmatu a alergie. „Důležité je umět správně inhalovat. V této souvislosti je třeba říci, že napařování není inhalace. I samotné napařování pomáhá, ale hlavně při onemocněních horních cest dýchacích (nosohltan). Je to tím, že při napařování jsou vdechovány částečky mnohem větší než při inhalaci a ty se nedostanou hluboko do plic. Při inhalaci jde o velmi malé částečky ve formě mlhoviny, které zasáhnou i ty nejvzdálenější plicní oblasti – plicní sklípky (alveoly), čímž působí i na dolní cesty dýchací. Inhalační terapie je přirozenou součástí léčby různých onemocnění dýchací soustavy,“ zdůrazňuje J. Hnátek.
Jan Šumšal, ředitel společnosti Vincentka, a. s., která má právo na plnění Vincentky do lahví říká: „Vincentka se inhaluje přímo z pramene v Lázních Luhačovice, ale lahvovanou ji využívají téměř všechna inhalatoria v Čechách a máme informace, že i na Slovensku. Na inhalace používají inhalatoria naši lahvovanou Vincentku bez jakékoliv úpravy, nebo ji doplňují o speciální léčiva. V současnosti pozorujeme stále častější využívání Vincentky v domácích inhalátorech v domácím prostředí. Ceny ultrazvukových inhalátorů vhodných pro alergiky se pohybují od 1000 Kč výše, což je velmi přijatelná cena, vzhledem k přínosu.“
Čím inhalovat
Nejúčinnější je inhalování pomocí speciálního přístroje – inhalátoru. Inhaluje se náustkem nebo maskou. V lékárnách a internetových prodejnách je na výběr více typů inhalátorů. Inhalací se zvlhčuje povrch sliznice dýchacích cest. Zvlhčováním plic se zároveň zlepšuje obranyschopnost jemných sliznic a inhalování přináší úlevu při kašli. Na preventivní účely je ideální přírodní léčba – inhalace minerální nebo slané vody. Nejznámější a nejosvědčenější minerálkou vhodnou na inhalování je luhačovická Vincentka, kterou můžete inhalovat i doma, protože se dá koupit v každé lékárně. Na jednu inhalaci postačí 10 ml Vincentky, samotné inhalování trvá 5 až 10 minut (někdy až 20 minut, pokud to doporučuje lékař), což závisí i na inhalátoru. Při nachlazení, rýmě, či alergické reakci použijte Vincentku, počet inhalací však zvyšte na 2-3 denně. V akutní fázi je často nutná medicínská léčba. Při inhalacích u alergiků je třeba být opatrní, neboť alergici užívají různé spreje ve speciálních inhalátorech jako lék. Proto o každé další inhalaci je třeba se poradit s alergologem.
Kdy inhalovat
Nejlepší doba na inhalaci je večer. Inhalujte v klidu a přitom se můžete dívat na televizi, nebo si krátit čas jinou činností. Děti vnímají čas jinak a 10 minut pro ně může být velmi dlouhá doba. Nato nezapomínejte a snažte se je zabavit. Zde jsou často limitující možnosti inhalátoru. Malé děti ne vždy dobře snášejí nasazení masky inhalátoru nebo jim vypadává náustek. Náustek je vhodný při intenzivní péči o hrtan, průdušnice a průdušky. Používá se při kašli, laryngitidě, astmatu apod. Maska je univerzálnější – při vdechování nosem mlhovina působí zejména na horní cesty dýchací, při vdechování ústy zase na dolní. U nejmenších dětí, starých nebo mentálně postižených lidech je lepší inhalovat pomocí masky, i pro dolní dýchací cesty. Je to individuální a záleží na schopnosti pacienta držet v ústech náustek a naučit se správně vdechovat léčivou mlhovinu.
Technika inhalace
Na účinnost inhalace má vliv i poloha těla a způsob dýchání. Trup by měl být co nejvíce vzpřímený, aby se otevřely dolní dýchací cesty. Kojence je třeba držet vzpřímeně, zády opřené o hruď rodiče. Malé děti je dobré posadit si do klína. Velmi malé nebo nemocné děti mohou inhalovat i vleže, případně během spánku. Masku inhalátoru jim přidržujte u obličeje. Začínáme pomalým a hlubokým nádechem nosem (pouze s maskou) nebo ústy, následuje krátká dechová pauza, aby se léčivo stačilo usadit na stěnách dýchacích cest a neodešlo při výdechu, pokračujeme důkladným výdechem ústy a končíme krátkou dechovou pauzou.
Ve kterých obdobích roku inhalovat
Záleží to na druhu problémů. Astma a jiné chronické plicní nemoci vyžadují celoroční inhalování. Při alergiích na roztoče a zvířata se potíže zhoršují v topné sezóně, ale lze inhalovat i celoročně. Při čas té nemocnosti a sklonem k infekcím dýchacích cest se doporučuje inhalovat od podzimu do jara, minimálně v obdobích různých epidemií. Při alergiích na pyly a plísně se inhaluje během celého období kvetení, či výskytu konkrétního alergenu.
Jak a na co působí Vincentka
Celkovým složením hypotonické kyselky s obsahem jodidů příznivě ovlivňuje obranyschopnost ve smyslu prevence chronických bakteriálních infekcí horních cest dýchacích, chronické rýmy (chronické rýmy), sinusitidy a chronické polypózní nasopharyngitidy. U dětí preventivně působí proti rozvoji recidivující tracheobronchitidy a rýmy. Pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu a upravuje metabolismus po alkoholových excesech. Je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. Minerální voda Vincentka se nejen inhaluje, ale i kloktá, pije, koupe se v ní, rozprašuje se nosním sprejem, požívá se na výplach a ve výrobcích na bázi této minerální vody se i cucá, čistí se jí zuby, zvlhčuje sliznice a rozpouštějí hleny.
Připravil Štefan Kuča.
www.vincentka.cz
www.lazneluhacovice.cz
Související články
V Centru šperků a muzeu drahokamů pořádali 11. prosince 2019 majitelé společnosti Euro Gold Centre – paní Yurdagül Koçak a pánové...
12. 12. 2019
Nepřehlédněte
Día del Flamenco, Den flamenka, to je 16. listopad, kdy bylo v roce 2010 flamenco zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Česká republika se připojí...
18. 09. 2017