Související články
Noční prohlídky dolu s kahanem v ruce či ražba vlastního groše
České muzeum stříbra v Kutné Hoře láká v létě k návštěvě.
19. 06. 2024
03. 06. 2022
Sklárna Koulier na Chrudimsku přepíše 18.června tohoto roku na Oflendě historii. V tento den bude zapsán do české knihy rekordů nový fakt. Na Oflendě bude vyrobeno a veřejnosti představeno 2022 labutí ve 169 unikátních variantách. Celou krásu si budou moci vychutnat všichni, pro které Koulier následně připravil Festival labutí. Festival oslaví krásu a jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Od 1. do 9. července přivítá všechny v rámci prodejní výstavy těchto 2022 labutí, které budou moci návštěvníci obdivovat na jednom místě. V rámci festivalu se budou moci návštěvníci podívat do výroby nebo navštívit tvořivé dílničky, kde si každý zájemce bude moci zkusit práci malířů ozdob a namalovat si vlastní ozdobu. Labuť je a vždy byla symbolem síly. Je to silové zvíře, ale zároveň symbolizuje krásu a ladnost. Je křehká, ale silná zároveň. Již Keltové pokládali za symbol odhodlanosti právě labuť. Labuť pak bude reprezentovat sklářské umění, protože vyfouknout její tvar je považováno za vrchol tohoto řemesla. Festival labutí je novinkou letošní turistické sezony na Vysočině a jeho cílem je pomoct uchování unikátního sklářského řemesla, jehož výrobky obdivuje doslova celý svět.
„Tělo skleněné ozdoby labutě se nejprve vyrobí ve formě. Následuje vytažení krku, hlavy a případně na závěr korunky. A to právě dělá na výrobě labutě to složité a nejtěžší. Je velice důležitý způsob nahřátí skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Pouze vyfouknutí labutě, bez malování trvá 3-4 minuty. Běžná ozdoba koule se přitom vyfoukne zhruba do dvou minut,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Základem toho, aby uměl sklář vyfouknout labuť je umět dobře vyrobit klasický kulatý tvar koule. Poté následuje zvládnutí výroby těla ve formě a teprve potom se učí proces vytažení krku. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu 2 tucty labutí. Jejich výrobu ale nezvládne každý. Ti, kteří ji ovládnou, se dají právem považovat za mistry svého oboru. Tím to celé ale nekončí Některé naše labutě mají i korunku, a to je další fáze, protože ta se dělá úplně na závěr, kdy se musí nahřát hlava a skleněná tyčinka. Sklář musí následně správně fouknout a korunku natáhnout. Následuje stříbření labutí, smáčení a malování. Práce je to unikátní, krásná a skláře baví,“ dodává Kateřina Šrámková.
Festival labutí 1.-9. 7. 2022
Festival labutí je novým konceptem prodejní výstavy. Přímo v areálu sklárny Koulier na Oflendě bude vystaveno 169 nových letošních vzorů skleněných labutí nejrůznějších barev a různorodých dekorů. Od každého dekoru bude vyroben přesně jeden tucet, který bude určený k prodeji. Návštěvnici budou moci zakoupit labutě přímo na místě. Pokud se konkrétní druh labutí vyprodá, bude možno udělat objednávku, kterou výrobce dodá ještě pro letošní Vánoce.
V rámci festivalu je připraveno hlasování o nejkrásnější labutě. Prostřednictvím návštěvnické ankety bude vybráno 12 „finalistek“. O nejkrásnější skleněnou labuť budou moct hlasovat fanoušci z celé republiky na sociálních sítích. Tam, kde si běžně při exkurzi návštěvníci zdobí baňky nebo jednoduché tvary, bude festivalovým návštěvníkům umožněno si domalovat vlastní labuť.
Skleněné labutě jsou v prodeji v ceně od 190 do 390 Kč.
Připravila Kateřina Gorškov Řeháková.
Související články
České muzeum stříbra v Kutné Hoře láká v létě k návštěvě.
19. 06. 2024
Nepřehlédněte
Pro děti z Vlašimska i širokého okolí přichystal Český svaz ochránců přírody Vlašim celkem čtyři tábory na období letních prázdnin.
13. 01. 2018