Související články
Tekuté ovoce, euforie v lahvi
Téměř všechny druhy peckovin, ale i lesní ovoce, jádroviny a mnoho dalších, mají jednu sympatickou vlastnost. Po speciální přípravě...
26. 08. 2019
26. 10. 2023
Projekt Alej vzpomínek má za cíl obnovit historické aleje v místech zaniklých obcí a zároveň zachránit místy unikátní regionální odrůdy jabloní a hrušní. Je málem neuvěřitelné, co vše dokázaly staré stromy, jež bývalým hospodářům poskytovaly stín a ovoce, bez veškeré péče přežít. Bez mála půlstoletí působení tří různých armád, které srovnaly se zemí více než 17 obcí včetně kostelů a hřbitovů. A další tři desítky let života v divočině. Nyní mají prostřednictvím naroubovaných stromů šanci vrátit se v plné síle tam, kam patří. Národní Geopark Ralsko pokračuje ve výsadbě Aleje vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru. Letos vysází s dobrovolníky 60 nových stromů – vysokokmenů s naroubovanou regionální odrůdou jablek nebo hrušek. Celkem bude mít nová alej, která vzniká již od roku 2019, celkem 160 stromů.
Mezi staré odrůdy se počítají ty, které byly vyšlechtěné před rokem 1945. K jejich přednostem většinou patří větší odolnost vůči chorobám a mrazu a adaptace na horší klimatické i půdní podmínky. Geopark Ralsko tak vrací do krajiny stromy, které tam kdysi obyvatelé zaniklých vsí sázeli a pečovali o ně.
Oproti předešlým letům se tento rok budou konat výsadby hned tři. V sobotu 11. listopadu proběhne akce s dobrovolníky, následně v pondělí a ve středu se studenty Gymnázia Mimoň a Gymnázia Mnichovo Hradiště. „Z každé školy přijede přes 40 studentů, takže rukou na práci bude hodně. Součástí výsadby bude i prohlídka zaniklých obcí Dolní Novina a Ostroh. Chceme, aby si studenti odnesli i povědomí o tom, proč sázíme právě na tomto místě a čeho jsou součástí,“ vysvětluje Lenka Mrázová z Geoparku Ralsko.
Nová alej vzniká na místě, kde kdysi trénovali koně pro československou armádu – u zaniklého dvora Ostroh. Kdysi to býval hospodářský dvůr Hartigů, kteří jej v roce 1921 pronajali a vznikla zde hříbárna pro odchov vhodných koní pro důstojníky nově vznikající československé armády. Vojenská hříbárna kupovala přímo od chovatelů dobrá dvou až tříletá hříbata jezdeckého rázu a odchovala je do 4 let. Hříbata prodělala v hříbárně pastevní období od května do konce září. Zdejší drsnější klimatické podmínky byly vyhodnoceny jako vhodné pro odchování otužilých a výkonných vojenských koní. Dnes po hospodářském dvoře zbylo jen nevelké návrší, jehož jádrem je zarostlé zdivo původní vojenské hříbárny. Přesto je místo unikátní, staré stromy a zbytky aleje připomínají, že zde kdysi lidé hospodařili. Unikátní výhled na Ještěd potěší projíždějící cyklisty.
programy@geoparkralsko.cz
Pro dobrovolníky je po celý den zajištěn teplý čaj, káva, drobné občerstvení a špekáčky. Tímto Geopark Ralsko srdečně zve zájemce k zapojení do výsadby. Sraz je v sobotu 11.11. 2023 v 9.00 na parkovišti u Penny v Mimoni. Na místo sázení pojedeme společně auty. Výsadbu podpořila Nadace ČEZ a Liberecký kraj. Projekt probíhá za spolupráce s Vojenskými lesy a statky s.p., Městem Ralsko a Městem Mimoň.
Připravila Lenka Mrázová.
www.geoparkralsko.cz
www.visitralsko.cz
https://mestoralsko.cz/
www.mestomimon.cz
www.vls.cz
www.nadacecez.cz
www.kraj-lbc.cz
Související články
Téměř všechny druhy peckovin, ale i lesní ovoce, jádroviny a mnoho dalších, mají jednu sympatickou vlastnost. Po speciální přípravě...
26. 08. 2019
Nepřehlédněte
Generální ředitel Národního muzea v přírodě převzal Grand Prix Patria Nostra 2020.
18. 01. 2021