Související články
Severovýchod Slovenska láka turistov
Oblastná organizácia cestovného ruchu „ŠARIŠ“ – Bardejov zaznamenala za prvý polrok 2017 zvýšenie počtu turistov oproti rovnakému...
26. 09. 2017
15. 12. 2020
Profesní asociace ACFA sdružující letecké přepravce na pařížském letišti Charlese de Gaulla začala se stanovováním priorit a nutných opatření, která musí být dodržena při distribuci budoucí vakcíny proti onemocnění COVID-19. Již před několika týdny přepravila společnost Air France-KLM Martinair Cargo, která je součástí pracovní skupiny ACFA, vakcínu proti COVID-19 ve fázi třech klinických studií mezi Čínou a Chile, přes Amsterdam. V současné době se vše zaměřuje především na zvýšení efektivnosti při řízení toků vakcín, a to se dvěma hlavními prioritami: rychlost a bezpečnost.
ACFA sdružuje jak francouzské letecké společnosti, speditéry, přepravce a expresní operátory, tak i francouzské státní služby (policejní prefekturu pro bezpečnost a ochranu pařížských letišť, generální ředitelství pro cla a spotřební daně, Francouzský úřad pro civilní letectví). Od začátku koronavirové krize se přepravci provozující dopravu a logistiku zavázaly k zajištění kontinuity nákladní činnosti a přepravy potravin a základního zboží pro hospodářství země: lékařského vybavení a materiálu, potravinářských výrobků, komponentů a náhradních dílů pro průmysl.
Farmaceutické výrobky jsou přepravovány v letadlech určených pro přepravu osob. Flotila Air France disponuje za tímto účelem devadesáti devíti dálkovými letadly, Air France – KLM sto pětasedmdesáti letadly. Dále se také využívají nákladní letadla: ze strany Air France jsou to dva stroje, z flotily Air France - KLM celkem šest letadel. Letadlo Air France Cargo může nést více než jeden milion dávek během jednoho letu, dálkové osobní letadlo může přepravit více než 400 tisíc dávek v nákladovém prostoru.
Certifikace CEIV Pharma
Společnost Air France - KLM Martinair Cargo přepravuje farmaceutické výrobky (vakcíny, léky a další) již třicet let. Byla také první nákladní společností na světě, která v roce 2015 získala prestižní certifikaci CEIV Pharma (Centrum excelence pro nezávislé ověřovatele ve farmaceutické logistice). Tato certifikace se stala mezinárodním standardem v přepravě farmaceutických produktů a zejména vakcín.
Christophe Boucher, výkonný viceprezident Air France Cargo, uvedl: „Na základě více než třicetiletých zkušeností s přepravou farmaceutických produktů máme dostatečnou odbornost pro specifické zacházení s tímto citlivým a prioritním zbožím. Také díky vysoké kvalitě specializované infrastruktury chladicího řetězce je letiště Paříž-Charles de Gaulle bezpečným a vedoucím logistickým centrem pro přepravu farmaceutických výrobků. Společně s ACFA a celou nákladní komunitou Paříž-Charles de Gaulle jsme plně odhodláni čelit bezprecedentní výzvě dodávat vakcíny proti onemocnění Covid-19.“
Priority: rychlost a bezpečnost
ACFA v současné době analyzuje především rychlost a bezpečnost pohybu vakcín na letišti a jejich následné distribuci.
Zatím nezodpovězené otázky kolem distribuce vakcín
Vzhledem k stále se vyvíjející situaci zatím není jasné, kdy se s přepravou vakcín proti COVID-19 začne, odkud bude distribuce zahájena (tzn. místo výroby vakcín), kam budou dodávky směřovány a také není známo množství přepravovaných očkovacích látek. Dokud nebudou všechna tato fakta upřesněna, pracovní skupina pracuje s různými scénáři. Stejně jako u převozu roušek (pro připomenutí: sto třicet pět letů z Asie do Francie po dobu čtyř měsíců) lze již předpokládat, že vakcíny budou muset být přepraveny i do území, která nemají jednotky na výrobu vakcín. Zde bude výhodou globální síť Air France – KLM, zejména regionu Afriky.
Připravila Lidija Erlebachová.
www.airfrance.cz
www.klm.cz
www.afklcargo.com
Související články
Oblastná organizácia cestovného ruchu „ŠARIŠ“ – Bardejov zaznamenala za prvý polrok 2017 zvýšenie počtu turistov oproti rovnakému...
26. 09. 2017
Nepřehlédněte