Související články
Zabíjačkové hody v pivováru
Jak hlásával slovutný František Ondřej Poupě: Pšenici na koláče, ječmen na pivo, oves pro koně a vepře pro člověka!
15. 02. 2019
22. 11. 2023
Loučeňský zámek přivítal o víkendu první návštěvníky, kteří měli možnost shlédnout vyšňořené stromečky v rámci prohlídek Příběh vánočního stromečku. Vše o Vánocích od A do Z vypráví kostýmovaní průvodci v rolích členů knížecí domácnosti. Knihovnu zámku opanoval vánoční stromeček se špicí až ke stropu, podobně, jako to dělává první dáma v Bílém domě. Ozdoby tohoto stromečku vytvořila sklárna Koulier v barvě Tifanny Blue. Kolekce má typické barvy této světoznámé firmy luxusních šperků, a to tyrkysově-bílou. Stromeček je to noblesní a zcela jistě nenechá nikoho na pochybách a přesvědčí o šikovnosti českých rukou a sklářských mistrů. Dalším skvostem je stromeček Tříkrálový, který navrhla Dominika Moldaschlová, a to již na základě úspěšné spolupráce s manufakturou Koulier v minulém roce. Z jejích návrhů skláři a malířky vytvořili ucelený příběh Tří králů a jejich cesty do Betléma. Kolekce připomíná původ Vánoc, jejich důležitost. Klade však také důraz na tradice a především lásku, vděčnost a oddanost, které o Vánocích cítíme všichni o něco více než v jiném období roku. Naopak svým vzhledem a „zabalením stromečku" do bronzových ozdob si připomínáme, že zlato není to nejcennější, co máme, a že důležitá je pospolitost. Celá kolekce je souborem dvaceti druhů ručně foukaných a malovaných ozdob, které jsou naprostým originálem. Tuto nádheru, a to i včetně všech ostatních dekorací a stromečků, jako stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Yulbaum nebo Zvířátkový lze na Loučeni obdivovat až do 21. ledna roku následujícího. Návštěvníky nezklame ani zámecká zahrada, která se po setmění rozzáří tisíci světly. Větší romantiku Vánoc si lze jen stěží představit.
„Již v loňském roce jsme se se sklárnou Koulier sešli na projektu, kdy jsem mohla vytvořit svoji vlastní kolekci. Vznikla tak naše první velké Severská kolekce. Byla natolik úspěšná, že ji Koulier zařadil do běžného prodeje. V letošním roce jsme se domluvili a vznikla zcela unikátní nová kolekce, která pro rok 2023 nese název Tři Králové z Východu a zdobí stromeček v oratoři, hned vedle zámecké kaple, na Zámku Loučeň,“ uvádí Dominika Moldaschlová, autorka kolekce. „Pojala jsem ji, jako cestu Tří králů za narozeným Ježíškem. Dle Matoušova Evangelia viděli tito králové ze zemí v oblasti Persie, Arábie a Egypta hvězdu, která se jim zjevila a zvěstovala narození Krále Židů. Třem králům se v noc narození Ježíše zjevila Betlémská hvězda, která jim zvěstovala, že se narodil Spasitel a ukazovala jim cestu až do Betléma. Kašpar, Melichar a Baltazar putovali pouze za jasných nocí nebo za rozbřesku. Jejich noční putování však mělo další důvod, a to že se skrývali. Po celou dobu se je totiž snažil sledovat král Herodes, aby zjistil, kde je ukrýván právě narozený Spasitel, protože se obával o svou pozici na trůnu a chtěl se Ježíše zbavit. Ozdoby tak nesou celý příběh tohoto putování. Na foukaných olivách najdete motivy všech tří králů, jejich putování za ranního rozbřesku i temné noci. Na jejich cestě po vánočním stromečku pak nechybí ani ozdoba v podobě Betlémské hvězdy a samozřejmě nebyl opomenut ani Herodes. Protože králové údajně pocházeli ze zemí dnešního Egypta, Arábie a Íránu (dříve Persie), nesou jednotlivé ozdoby symboliku těchto zemí. Můžete se tak nechat unést kouzlem čirých egyptských flakónů na masti a parfémy, obdivovat pestré perské opály, představit si šaty, které nosily perské princezny, vidět starověkou kaligrafii z historických chrámů nebo očima spočinout na kráse růže z Jericha. Naprosto unikátní je pak 3D ozdoba s názvem Pouštní stan, kdy při pohledu skrze kouli máte dojem, že se díváte z jakéhosi sultánova stanu na noční oblohu nad pouštními dunami. V neposlední řadě pak nesmíme opomenout dary, které králové Ježíškovi nesli a které v kolekci také mají své podstatné místo. Baltazar, který pocházel pravděpodobně z Egypta nesl kadidlo. Kašpar byl perským mudrcem a králem a jeho darem byla myrha. A Melichar byl z Arábie a Ježíškovi nesl zlato, které zde je zpodobněno ozdobičkou ve formě zlaté koruny, která mimo jiné i symbolizuje Ježíšovo "titul" Krále všech Židů,“ dodává Dominika Moldaschlová.
„Podtitul Abeceda Vánoc letošních prohlídek Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň značí, že prohlídky začínáme od Adama. Podobně jako biblický příběh o vyhnání z ráje stojí za fenoménem jménem vánoční stromeček. V každé zámecké komnatě je kromě stromečku další písmenko a vyprávění o tématech s Vánoci spojenými. Celkem na naše návštěvníky čeká 20 stromečků a tisíce vánočních ozdob,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka loučenského zámku, která stojí za dramaturgií Příběhu vánočního stromečku již od roku 2018. „Jsme moc rádi, že díky prohlídkám Příběh vánočního stromečku a světelnému parku Světla vyprávějí se nám podařilo definitivně prolomit zažité chování zákazníků, že na památky se chodí jen v létě. U nás na Loučeni máme celoročně otevřeno již od počátku, tedy od roku 2007, kdy jsme byli první nestátní památka otevřená celou zimu. Tehdy se nám možná zkušenější smáli, ale dnes můžeme směle říct, že jsme ukázali cestu, že to jde. A mně se potvrdila věta, že když se Vašim plánům nikdo nesměje, tak jsou špatné,“ dodává Kateřina Šrámková.
Světelný park s podtitulem Světla vyprávějí, letos poprvé rozzářila zámecký pak v takové míře. A protože jsou prohlídky Příběh vánočního stromečku každý den až do večera, mohou si ho návštěvníci plně vychutnat. Zámek má otevřeno jak o víkendech, tak ve všední dny kdy nabízí více klidnější atmosféru s ohledem na počet návštěvníků. Program na zámku je po všechny dny v týdnu stejný. A to včetně tvůrčích dílen Koulieru, kde si všichni zájemci mohou namalovat svoji vlastní ozdobu nebo třeba hned celou kolekci, své vlastní tři krále. Sklárna Koulier pak jak ve výrobě, tak právě na zámku Loučeň představuje nově vyrobený Adventní kalendář ozdob v praktickém balení. Podnětů k návštěvě obou míst, je více než dost, tak krásné a barevné předvánoční těšení.
Připravila Kateřina Gorškov.
www.zamekloucen.cz
Související články
Jak hlásával slovutný František Ondřej Poupě: Pšenici na koláče, ječmen na pivo, oves pro koně a vepře pro člověka!
15. 02. 2019
Nepřehlédněte
První ročník akce Zpěvná Šumava, která se koná 20. – 22. dubna v malebných Kašperských Horách, nabídne mimořádný hudební zážitek: Čtyři pěvecké sbory ve...
09. 04. 2018