Související články
33. mezinárodní hudební festival Český Krumlov ve druhé polovině
29. 07. 2024
Zážitky plné emocí v duchu motta „Múzy tvořící a inspirující“ s důrazem na původní českou tvorbu přinesl druhý týden Festivalu Krumlov. 33. ročník přitom respektuje fakt, že letos je Rok české hudby a slaví se výročí mnoha skladatelů. Od narození Bedřicha Smetany v březnu uplynulo 200 let, anglický dramatik Wiliam Shakespeare přišel na svět před 460 lety a kulatá čísla vybízejí k oslavě i v souvislosti
s Antonínem Dvořákem, Leošem Janáčkem a dalšími. Nejen jejich tvorba přilákala do Českého Krumlova i mimo město několik tisíc lidí.
„Reakce publika na dosavadní koncerty a akce jsou moc krásné, jsme z nich nadšení. Lidé oceňují rozmanitost a kvalitu programu a také hvězdy, současné i budoucí, které máme tu čest přivítat. Letos třeba světovou legendu Plácida Dominga,“ říká ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi a dodává: „S mottem 'Múzy tvořící a inspirující' kromě jedinečných hudebních zážitků myslíme také na udržitelnost a společenskou odpovědnost, jednoduše: snažíme se něco vracet prostředí, kde festival pořádáme. Konec konců v letošním logu máme dvě spojená srdce. Symbolizují nejen 33. ročník, ale také lásku k hudbě a výjimečnému prostředí Českého Krumlova, který je neodmyslitelnou součástí hudebního svátku.“
Co se odehrálo
Druhý festivalový týden: Pocta českým skladatelům
17. července v městském divadle vzdala hold významným českým hudebním tvůrcům. Ve stejný den koncert na MOLO LIPNO nabídl jazz za dobrovolné vstupné, jehož výtěžek půjde na pomoc znevýhodněným dětem. Španělská barokní zarzuela, tedy stěžejní dramatický a hudební žánr španělského Zlatého věku, našla 18. a 19. července dočasný domov v unikátním Barokním divadle. Odehrál se tam velkolepý antický příběh o válce olympských bohů s giganty. Pocta českým skladatelkám připomněla 19. července v Jezuitském sále Hotelu růže české skladatelky Vítězslavu Kaprálovou, Zdenku Kendíkovou, Janu Obrovskou, Annu Houdkovou-Kozánkovou, Geraldine Mucha, Slávu Vorlovou a Matyldu Chrudimskou. O den později Noc v Hollywoodu zmapovala filmovou hudbu a v Pivovarské zahradě a připomněla nejslavnější melodie stříbrného plátna. A 2. festivalovou neděli symbolicky uzavřel Belfiato Quintet. Krumlovskou synagogu rozezvučel tóny harmonicky sladěné flétny, hoboje, klarinetu, fagotu a lesního rohu.
Festivalová zóna
je nedílnou tradiční součástí festivalu. V Klášterní zahradě ji veřejnost může navštívit zpravidla ve dnech, kdy se konají koncerty. Hudební vystoupení, cvičení s hudbou, workshopy a další zábavu pro všechny generace si lze užít zdarma.
Podpora místa konání i těch, co si neumí pomoci sami,
neodmyslitelně patří k hudebnímu svátku. Festival Krumlov pomáhá výtěžkem z prodeje koncertních programů nevidomým dětem ze ZUŠ Jaroslava Ježka a brožurami ZUŠ Český Krumlov. Rovněž dává prostor mladým talentům a vzdělává veřejnost prostřednictvím tematických přednášek. Před koncertem Bruckner / Smetana 200 ji ve čtvrtek 1. srpna před kostelem v obci Svatý Kámen chystá jihočeská Paměť národa. Před závěrečným koncertem Shakespaere 460: Romea a Julie vystoupí ve Studijním centru krumlovského zámku v sobotu 3. srpna od 17:00 h profesor Martin Hilský. Festival se podílí i na mnoha dalších projektech, které jsou prospěšné pro veřejnost.
Ekonomický přínos
hudebního svátku se týká nejen obyvatel Českého Krumlova či Jihočeského kraje, ale celého Česka. Na koncerty jezdí turisté z celého světa, kromě hudebního zážitku se někde potřebují vyspat, najíst a chtějí navštívit i další místa. Festival tak tvoří platformu pro výměnu a setkávání lidí z různých zemí a různého věku.
Festival Krumlov se letos koná od 12. července do 3. srpna. Nabízí víc než čtyřicet koncertů na třinácti různých místech. Tři z nich mají premiéru. Hvězdou, která už na 33. ročníku vystoupila, byl Plácido Domingo. Operní gala zpíval se dvěma múzami – sopranistkou Serenou Sáenz a mezzosopranistkou Ester Pavlů. Vše s Prague Philharmonia pod taktovkou Tomáše Braunera. Zahajovací koncert Smetana 200: Má vlast byl pro změnu v ženských rukou. Dirigentka Alena Hron vedla Janáčkovou filharmonii Ostrava. A tři ze symfonických básní - Vltavu, Tábor a Blaník - obohatilo vystoupení Les Ballets Bubeníček v choreografii Jiřího Bubeníčka. Baletní špičky bude možné zhlédnout i na konci festivalu.
„Na Festivalu Krumlov jsme už po druhé a moc si toho vážíme. Festival je velice známý, myslím, že je to jeden z největších a nejlepších festivalů v Evropě. Být součástí tohoto krásného happeningu je pro všechny velká radost,“ říká tanečník a choreograf Jiří Bubeníček a dodává: „Kromě zahajovacího koncertu vedu během festivalu také Bubeníček Ballet Masterclasses, 2. ročník mistrovských kurzů pro mladé tanečníky začal teď v pondělí. Platí přitom, že někteří z účastníků kurzů vystoupí spolu se sólisty chorvatského Národního divadla na závěrečném koncertu celého 33. Festivalu Krumlov, a to v Prokofjevově zpracování Romea a Julie.“ Další plány Jiřího Bubeníčka, který letos na podzim oslaví významné životní jubileum, můžete zjistit z rozhovoru pro Festivalovou kameru.
Generálním partnerem Festivalu Krumlov je pojišťovna Kooperativa. Hlavními partnery 33. ročníku pak společnosti ČEPS a Porsche ČR, oficiálními partnery Madeta, Reticulum a Českokrumlovský rozvojový fond. Festival se koná za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR, Jihočeského kraje, Českého Krumlova a Kudyznudy.cz. Poděkování patří jim i všem ostatním partnerům.
Připravila Štěpánka Filipová.
www.festivalkrumlov.cz
Nepřehlédněte
Zpěvná Šumava – víkend plný hudby v Kašperských Horách
První ročník akce Zpěvná Šumava, která se koná 20. – 22. dubna v malebných Kašperských Horách, nabídne mimořádný hudební zážitek: Čtyři pěvecké sbory ve...
09. 04. 2018