Menu

Zájem o lyžování v zahraničí opět roste

09. 12. 2024

Zájem o lyžařské zájezdy roste, což potvrzují značně vyprodané nabídky cestovních kanceláří. Čechy lákají nejen tuzemské hory a alpská střediska, ale i nové a cenově dostupné možnosti jako Turecko či Bulharsko. Ty nabízí srovnatelné podmínky jako Alpy, a to pouhé dvě hodiny letu z Prahy. Podle dat ERV Evropské pojišťovny letos plánuje na lyže vyrazit 34 % Čechů. Při balení na hory je však nutné myslet i na kvalitní cestovní pojištění, protože škody z lyžování patří mezi ty nejvyšší.

Podle dat ERV Evropské 20 % Čechů vyrazí na hory u nás. 7 % zamíří pouze do zahraničí a zbylých 7 % plánuje navštívit tuzemská i zahraniční střediska. „Z našich dat vyplývá, že obavy z nejistých sněhových podmínek a rostoucí ceny ubytování i skipasů na českých horách v posledních letech zvyšují zájem o zahraničí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

K oblíbeným Alpám se přidává Bulharsko a Turecko
„Největší zájem našich klientů je o italské Alpy, konkrétně Val di Fiemme, Bormio či Livigno. Mezi rakouskými oblíbenými destinacemi dominují Kaprun, Schladming a Nassfeld. Ve Francii jsou to Tignes a Les Menuires,“ říká Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama. Rostoucímu zájmu se začínají těšit i nové destinace, o kterých se v předchozích letech mluvilo méně. Jde o Bulharsko a Turecko. Do bulharského Pamporova, které nabízí 43 kilometrů sjezdovek a 38 kilometrů upravených běžkařských tratí, se s CK Blue Style dostanete z Prahy letecky za pouhé dvě hodiny. „Bulharsko je při stejné kvalitě ubytování cenově výhodnější než Česko nebo Alpy, navíc jsou zde i výrazně levnější skipasy a dostupnější restaurace s výborným jídlem,“ říká Lucie Hasman, tisková mluvčí cestovní kanceláře Blue Style. CK Čedok zase nabízí přímé lety z Prahy do tureckého Kayseri s následným transferem do střediska Erciyes, kde se lyžuje v nadmořské výšce až 3 360 metrů. „Zájem o nové destinace potvrzuje skutečnost, že do Turecka máme naplněnou kapacitu z více než 60 %. Kvůli velkému zájmu jsme navíc doplnili kapacity a doporučujeme včasnou rezervaci právě v termínech jarních prázdnin,“ říká Klára Divíšková, tisková mluvčí CK Čedok.

Autem nebo letadlem, vždy ale s cestovním pojištěním
Desetina Čechů stále cestuje bez pojištění, přestože náklady na ošetření úrazů či repatriaci mohou dosáhnout stovek tisíc korun. Při lyžování v zahraničí je důležité mít na paměti, že Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) platí pouze ve státních nemocnicích, zatímco většina zdravotnických zařízení v lyžařských střediscích je soukromá. „Stejně tak nelze z EHIC zaplatit zásah horské služby, vzlet vrtulníku nebo transport zpět do Česka. Nutné je také počítat s náklady na hospitalizaci či doplatky na léky,“ říká Vlastimil Divoký. Zásah horské služby s vrtulníkem může vyjít na zhruba 150 tisíc korun, hospitalizace od 130 do 390 tisíc korun a ambulantní ošetření například zlomeniny přibližně 30 tisíc korun. Velmi vysoké škody pak vznikají v případě, pokud způsobíte úraz jinému lyžaři. „Zde hovoříme skutečně o vysokých částkách, což potvrzuje případ naší klientky z loňského roku. Ta v Rakousku srazila jinou lyžařku a způsobila jí komplikovanou zlomeninu stehenní kosti. Léčebné výlohy ve výši 700 tisíc korun tvořily menší část vyplacené škody, která se s náklady na odškodnění, ušlý zisk, překlady a právní zastoupení vyšplhala na více než jeden a půl milionu korun,“ říká Vlastimil Divoký.

Bulharsko a Turecko má svá specifika
Ačkoli Turecko a Bulharsko představují cenově dostupné destinace pro lyžování, kvalita zdravotní péče se zde může výrazně lišit od standardu, který známe z tradičních alpských středisek. Cestovní pojištění do těchto destinací tedy hraje ještě důležitější roli. „Kromě dostatečných limitů je pro tyto destinace klíčová kvalitní asistenční služba. Ta pomůže najít vhodné zdravotnické zařízení, zajistí bezplatnou službu českého lékaře na telefonu, a především zkoordinuje celou pomoc a transporty. Při cestování letadlem také stojí za zvážení pojištění rizik spojených s letem, jako je například zpoždění letu či zavazadel,“ říká Vlastimil Divoký.

Nezapomeňte na připojištění
Pokud plánujete vyrazit i mimo vyznačené sjezdovky, je důležité nezapomenout na připojištění rizikových sportů, tedy například freeridingu či skialpinismu. Pro cesty do Alp, kam se nejčastěji jezdí autem, se pak vyplatí připojištění, které zahrnuje jeho opravu, odtah zpět do ČR a myslí i na náhradní ubytování po dobu opravy vozidla.
Se správným nastavením pojištění pomůžou ochotní pracovníci ERV Evropské nebo samotné cestovní kanceláře, které nabízí produkty připravené přímo na míru jednotlivým zájezdům, a to v několika variantách. „Všechny varianty zahrnují například léčebné výlohy, odpovědnost i transporty s vysokými limity či neomezenou asistenční službu, která je právě tou klíčovou službou v případě vzniklých potíží,“ dodává Vlastimil Divoký.
Připravila Anna Monhartová.

 
www.ervpojistovna.cz

 

 

 

 

Archiv