Menu

Vychází Česká kniha rekordů 8

09. 11. 2024

Ve čtvrtek 14. listopadu v Muzeu rekordů v Pelhřimově, v expozici Zlaté české ručičky, se usluteční křest České vknihy rekordů 8. Proběhne v duchu netradičních počinů, jichž je v knize zaznamenána pěkná řádka. Syn siláka Reného Golema Richtera – 16letý mladík Matthias Richter – se přitom pokusí o vytvoření nového rekordu, spočívajícího v tom, že zvedne v zubech metrákového člověka provádějícího v té chvíli křest České knihy rekordů 8. Mělo by jít nejen o český, ale i o světový rekord.

Česká vkniha rekordů 8 je Reprezentativní obrazovou encyklopedií českých NEJ s 240 stranami a více než tisícovkou údajů, ještě větším počtem fotografií a také s QR kódy, prostřednictvím kterých se můžete přenést na místa, kde padaly české rekordy. Vznikala 3 roky. V sametově černé knize se zlatým písmem na obálce představuje Muzeum rekordů Pelhřimov české superlativy, prvenství, nové rekordy a perly Česka: Například nejrychlejší výstup na Kilimandžáro (světový rekord české expedice), zlatá mince vážící 130 kg (evropský rekord České mincovny), 215 000 obalů od čokolád a čokoládových tyčinek ze 158 zemí v jediné sbírce (světový rekord českého sběratele), lyžař s rychlostí 248,22 km/h, nejstarší krasobruslařka s medailemi ze světových šampionátů (v 78 letech), 275 lidí v mýdlové bublině (světový rekord českého mistra bublináře), nůž menší než zrnko kmínu, rekordní úlovek v podobě kapra vážícího 32 kg, čokoláda o délce 6,3 m… a rekordmani: Martina Sáblíková, Jiří Suchý a Jitka Molavcová, Jan Koller, Blanka Matragi, AC Sparta Praha… to vše je (společně se stovkami a stovkami pozoruhodných údajů z databanky Agentury Dobrý den Pelhřimov) Česká kniha rekordů 8, která ovšem přináší i zprávu o českých vynálezech, pozoruhodnostech jednotlivých oborů, světových prvenstvích českých lidí, o zlatých českých ručičkách řemeslníků a lidových tvůrců, legráckách z dílny nápaditých rekordmanů, o novinkách z Pelhřimova – města rekordů – i úspěších a rekordech profesionálních firem, reprezentujících Česko po celém světě.

„Posláním vydávání České knihy rekordů je pro autory z Muzea rekordů to, že u nás je spousta lidí, kteří jsou úžasní, v mnoha případech jsou jedničkami ve svých oborech, leckdy i v mezinárodním srovnání. Jenže ty obory nemusí být zrovna fotbal či film, o nichž se dnes a denně píše v médiích. Takže se o těchto lidech moc neví. A to je škoda, protože oni by mohli být pro svou pracovitost, um, zručnost či vytrvalost vzorem pro ostatní. A vzory jsou potřeba a jsou vyhledávány. Jenže dnes se kolikrát hledají na internetu, což ne vždy může být ten správný zdroj. Proto se pelhřimovské Muzeum rekordů prostřednictvím svých expozic a prostřednictvím České knihy rekordů snaží o těchto lidech mluvit,“ říkají její autoři Miroslav Marek a Luboš Rafaj. Vydavatelem České knihy rekordů je Agentura Dobrý den, provozovatel Muzea rekordů a mimochodem – vydavatel jediné knihy. Vydává ji od roku 2003 (tedy v tříletém cyklu). Stejně jako v předchozích vydáních jde z velké části o nový obsah, nové rekordy – plus výběr toho nejlepšího z let předchozích. Rekordy, které byly v Česku oficiálně zaregistrovány v posledních 3 letech, zde najdou čtenáři všechny.
Připravil Miroslav Marek.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz
www.dobryden.cz
  

Archiv