Menu

Loni vycestovalo méně Čechů, výdaje však rostly

07. 04. 2025

Zájem Čechů o zahraniční cesty v roce 2024 mírně klesl. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) podnikli čeští turisté celkem 7,5 milionu cest do zahraničí, což představuje meziroční pokles o 4 %. Naopak náklady na cestování a škody z cestovního pojištění rostly. Častěji také Češi využívali služeb cestovních kanceláří. Největší překvapení přinesl žebříček oblíbených destinací, kde Itálie poprvé přeskočila dlouholeté favority.

V loňském roce vyrazili Češi na 29 milionů cest, z nichž 25,9 % (7,5 milionu) bylo do zahraničí. To je o 3,9 % méně než v předchozím roce. Významně se zvýšil podíl delších cest (4 a více nocí), které vloni tvořily 76 % všech zahraničních cest. Průměrná délka delších cest mírně vzrostla z 7,6 dne na 7,7 dne, přičemž individuální cestování zůstává o něco delší (7,9 dní), než cestování s cestovními kancelářemi (7,6 dní). Počet kratších cest (1–3 noci) do zahraničí naopak meziročně klesl o 15,6 %.

Výdaje na cestování opět vzrostly
Průměrné výdaje na jednu delší zahraniční cestu vzrostly o 10,2 % na 18 524 korun. U kratších cest se výdaje zvýšily o 4,6 % na 6 169 korun. „Výdaje Čechů na zahraniční cestu, což je důsledkem vyšších cen zájezdů, ubytování a dalších služeb. Současně opět zdražila zdravotní péče, což mělo za následek i vyšší cenu škod z cestovního pojištění,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Průměrná výše škody u ERV Evropské meziročně vzrostla o 5 % na 13 900 korun. Nejvýrazněji rostly škody z léčebných výloh, a to o 16 % na více než 9 900 korun. „Stejně jako v roce 2023, i v loňském roce tvořily léčebné výlohy největší podíl všech škod, konkrétně 66 %. Nejvíce škod nám klienti nahlásili v červenci (17 %), zatímco v předchozím roce byl nekritičtějším měsícem srpen,“ říká Vlastimil Divoký.

Obliba cestovních kanceláří nadále roste
Podíl Čechů, kteří v roce 2024 vyrazili na delší cestu individuálně, se snížil na 55 %. Naopak podíl dovolených s cestovními kancelářemi vzrostl na 45 % u všech delších cest, což potvrzuje jejich rostoucí oblibu. „Zájezdy organizované cestovkami nabízejí pohodlí a jistotu, protože cestovatelé mají vše zařízeno. To jim umožňuje soustředit se na odpočinek. Tento typ dovolené je pak obzvlášť oblíbený u rodin s dětmi,“ dodává Vlastimil Divoký.

Pracovních cest ubylo, výrazně ale vzrostla jejich délka
Vloni proběhlo 323 tisíc služebních cest, tedy o 23 % méně než v roce 2023 a dokonce o 44 % než v roce 2019. „V posledních čtyřech letech vidíme úbytek jak manažerských pracovních cest, kde se jednání často přesouvají do online prostředí, tak těch manuálně zaměřených, kde se negativně podepsala nestabilní geopolitická situace v některých regionech. Zajímavostí je však výrazné meziroční prodlužení pracovních cest z 3,1 na 5,1 dní,“ říká Vlastimil Divoký.

Letecká doprava dominuje
Letecká doprava je stále populárnější. Téměř polovina všech delších zahraničních cest byla realizována letecky, což představuje historický rekord. Nejvíce Čechů pak na dovolenou létalo do Řecka, které mělo podíl 18,2 % ze všech leteckých cest.

Itálie se poprvé stala nejoblíbenější destinací Čechů
Největším překvapením roku 2024 se stala Itálie, která se poprvé stala nejoblíbenější destinací Čechů. Navštívilo ji 796 tisíc českých turistů, což představuje nárůst o 25 %. Itálie tak překonala nejen Slovensko, ale i dlouhodobě nejoblíbenější Chorvatsko, které obsadilo druhé místo. Do Chorvatska vyrazilo 674 tisíc Čechů, což je o 17,3 % méně než v předchozím roce. Třetí místo patřilo Slovensku s 548 tisíci návštěvníky, což značí meziroční pokles o 22 %. Řecko se udrželo na čtvrtém místě (+ 17,5 %), následováno Rakouskem (+ 17,9 %) a Egyptem, který zaznamenal výrazný nárůst (+21,5 %) oproti roku 2023.
Připravila Anna Monhartová.

 
www.ervpojistovna.cz

Archiv
festival krumlov 34
laco deczi