Menu

ERV Evropská pojišťovna zjednodušila kategorizaci sportů

02. 12. 2024

Sportování patří mezi oblíbené aktivity i během pobytu v zahraničí. Při nákupu letní i zimní dovolené je však důležité ověřit, zda se cestovní pojištění vztahuje na plánované činnosti, nebo je potřeba si sjednat připojištění. Pohled na jejich rizikovost se totiž napříč pojišťovnami liší a sami klienti se pak nemusí v rizikovosti aktivit dobře orientovat. ERV Evropská pojišťovna proto nově zjednodušila kategorizaci a rozdělila sporty do čtyř přehledných skupin.

Pohled na rizikovost sportů je na trhu odlišný. Zatímco jedna pojišťovna považuje některý ze sportů za běžný, pro jinou už je rizikový. Klientům se tak může snadno stát, že si nesjednají to správné pojištění, které se bude vztahovat přesně na jejich aktivity. „ERV Evropská pojišťovna proto nyní představila nové rozdělení sportů, které klasifikovala do čtyř jasných kategorií podle jejich rizikovosti – běžné, zimní, rizikové a individuálně posuzované,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Běžné sporty samozřejmě už v základu
Základní cestovní pojištění u ERV Evropské aktuálně pokrývá 148 sportů, mezi které patří například plavání, běh, míčové hry, cykloturistika, turistika či via ferrata obtížnosti A a B. ERV Evropská navíc sjednotila všechny vodní atrakce, které si lze zakoupit na pláži, do této kategorie. Pokud se tedy na dovolené u moře rozhodnete vyzkoušet vodní lyžování, jízdu na skútru či banánu, paddleboarding nebo parasailing, nemusíte mít obavy, to vše je součástí základního cestovního pojištění.

Na lyže s připojištěním
K zimní dovolené neodmyslitelně patří lyžování, snowboarding, bobování nebo běh na lyžích. Pro tyto činnosti je nutné sjednat připojištění zimních sportů, které je vhodné například pro běžné rekreační lyžování na vyznačených sjezdovkách. Bez problémů stačí na téměř všechna alpská střediska, protože ho lze – stejně jako pojištění běžných sportů – využít až do 3 500 m n. m.

Rizikové sporty lze také pojistit
Připojištění rizikových sportů je nezbytné například pro canyoning, rafting na divoké vodě obtížnosti WW3 nebo potápění s dýchacím přístrojem. Dále pak skialpinismus, vysokohorskou turistiku až do nadmořské výšky 5 000 m n. m. nebo via ferrata obtížnosti C. Patří sem také lyžování či snowboarding mimo vyznačené trasy, jinak řečeno freeride ve volném terénu.

Velmi náročné a adrenalinové sporty
Pro velmi náročné a adrenalinové sporty, jako jsou heliskiing, via ferrata obtížnosti D a E nebo bojové sporty, je nutné sjednat individuálně kalkulované pojištění. To pokrývá také specifická rizika a aktivity jako například vysokohorské expedice nad 5 000 m n. m nebo letecké sporty. „Každý sport má svoji specifickou míru rizika, a díky těmto kategoriím je pro naše klienty nyní jednodušší vybrat to správné pojištění,“ říká Vlastimil Divoký.

Účast v soutěži posouvá sport o kategorii výše
Pokud daný sport vykonáváte organizovaně, tedy v rámci nějaké soutěže, jeho rizikovost se o úroveň zvyšuje. „V praxi to například znamená, že zatímco lyžování je považováno za běžný zimní sport, účast na lyžařské soutěži vyžaduje sjednání rizikového připojištění,“ doplňuje Vlastimil Divoký.

Vyrazit na lyže bez pojištění je hazard
Rozdělení sportů se nyní hodí s ohledem na blížící se lyžařskou sezónu. Vyrazit na hory bez pojištění je totiž pro zdraví i peněženku velký risk. Statistiky ukazují, že lyžování patří mezi nejrizikovější sporty. Každý třetí úraz vzniklý na sjezdovce je vážný. „Nehody a zranění na sjezdovkách jsou výrazně častější a závažnější než u většiny jiných sportů. U mužů je lyžování hned po fotbalu druhým nejrizikovějším sportem. U žen jde dokonce o nejrizikovější sport vůbec, přestože se mu věnují jen několik měsíců v roce,“ dodává Vlastimil Divoký. Mezi nejčastější zranění spojená s lyžováním a snowboardingem patří poranění kolen, horních končetin, hlavy a páteře.
Připravila Anna Monhartová.

 
www.ervpojistovna.cz

 

Archiv