Menu

Františkovy Lázně jsou jedinečné minerálními prameny s vysokým obsahem oxidu uhličitého, sirnoželezitou slatinou a přirozeně vyvěrajícím kysličníkem uhličitým. Jsou plné svěží zeleně. Mají velmi čisté ovzduší, bohatství parků a lesoparků a ve svém sousedství unikátní přírodní rezervaci Soos – rozsáhlý komplex rašelinných lesů, rašelinišť a slatinišť s mnoha vývěry minerálních pramenů, plynů a mofetami. Františkolázeňské přírodní léčivé zdroje se využívají pro léčbu ženských nemocí, chorob pohybového aparátu a při srdečních a cévních onemocněních. Světově proslulé procedury jsou podávány v místech, která byla svědkem pobytů panovníků, slavných spisovatelů, hudebních skladatelů, básníků a dalších osobností. Díky velkorysé a citlivé rekonstrukci cenných staveb návštěvníky Františkových Lázní dodnes oslňuje typicky františkolázeňský romantický historismus a neostyly 19. století, secese či klasicismus. V rozlehlých lesoparcích jsou stromy, které pamatují čerstvě zamilovaného, byť čtyřiasedmdesá­tiletého, Johanna Wolfganga Goetha.

Přátelská, až rodinná atmosféra naplňuje všechny lázeňské hotely a domy, které spadají pod akciovou společnost Lázně Františkovy Lázně, a.s. A právě důraz na propojování jedinečných přírodních zdrojů s příjemným pobytem, laskavou péčí a vysokou odborností lékařů i ostatního personálu jsou hlavní příčinou neuvěřitelné účinnosti zdejších léčebných pobytů. Lázně Františkovy Lázně, a.s. ale nejen léčí a navrací zdraví. Jsou i vyhledávaným partnerem při zajišťování pracovních jednání, kongresů a seminářů, mj. i proto, že v klidné zeleni, případně s využitím vyhlášených léčebných procedur, se daleko intenzivněji vnímá. Do těchto léčebných lázní nacházejí cestu i zcela zdraví lidé, kteří chtějí relaxovat, regenerovat síly a udržovat se v dobré kondici a kráse. Velmi frekventovaným cílem jejich návštěv pak je Aquaforum – svět vody a relaxace, které nabízí jedinečnou možnost odpočinku a uvolnění, s půldruhým tisícem čtverečních metrů vodních ploch, čtyřmi vnitřními a třemi venkovními bazény, vodními atrakcemi – toboganem a vodními skluzavkami a wellnessem.

Zakládáme si na tom, že jsme v prvé řadě léčebnými lázněmi

15. 06. 2008

V souvislosti s připravovaným sedmým vydáním Všudybylu jsem 9. května navštívil generálního ředitele akciové společnosti Lázně Františkovy Lázně a.s. Ing. Josefa Ciglanského. A protože spolu děláme interview poprvé, zeptal jsem se, co ho přivedlo do Františkových Lázní.
Jsem z Karlových Varů. Františkovy Lázně jsem poprvé navštívil v dětství při rodinném výletě. Dimenze i malebnost města Františkovy Lázně jsem ale začal intenzivně objevovat a obchodní vztah k akciové společnosti Lázně Františkovy Lázně, a.s. budovat až po roce 1994. Tehdy jsem pracoval v bankovním sektoru a poprvé se potkal s předsedou jejich představenstva panem doktorem Douchou. Před třemi roky jsem se rozhodl opustit bankovnictví. V té době jsme se s panem Douchou opět potkali a dohodli se na spolupráci. Na podzim 2005 jsem tak do společnosti Lázně Františkovy Lázně nastoupil jako zaměstnanec na pozici ekonomického ředitele. Do funkce generálního ředitele jsem byl jmenován v lednu 2007.

Františkovy Lázně mají charakter zřejmě nejmalebnějšího českého lázeňského místa a Lázně Františkovy Lázně a.s. jsou největším českým subjektem podnikajícím v léčebném lázeňství.
Ve městě Františkovy Lázně jsme určitě největší lázeňskou společností z pohledu počtu lůžek. A dle tohoto kritéria i největší v České republice. Disponujeme 2400 lůžky. Koncept města, upravené parky a kolonády jsou v lázeňství velmi důležité. Hosté se k nám sice jezdí především léčit, ale pak také relaxovat a žít společenským životem. Lázně Františkovy Lázně a.s. vlastní řadu objektů a některé travnaté plochy kolem nich. Převážná většina parků patří městu Františkovy Lázně. To se stará o jejich údržbu, aby sloužily všem návštěvníkům a obyvatelům města.

Jaké jsou vaše cílové skupiny?
Z hlediska léčebných indikací lidé trpící nemocemi pohybového ústrojí, srdce a oběhového aparátu a gynekologickými onemocněními. Typickým klientem našich lázní dnes už není pacient přes pojišťovnu, jenž čerpá příspěvkovou lázeňskou péči. V tomto segmentu celorepublikově došlo k dramatickému úbytku lázeňských hostů. Pojištěnci, lidé, kteří mají svůj léčebný pobyt hrazen z veřejných zdrojů, tvoří zhruba dvacet procent všech našich hostů. Hlavním klientem je zahraniční host, zejména ze sousedního Německa. A i v rámci české klientely, o kterou máme veliký zájem, roste počet samoplátců.

Spousta firem, aby si udržela a motivovala zaměstnance, pro ně nakupuje incentivní ozdravné a relaxační pobyty.
Víte, Lázně Františkovy Lázně, a.s. si zakládají na tom, že jsme v prvé řadě léčebnými lázněmi. Že hosty léčíme s využitím přírodních léčivých zdrojů. Tím se lišíme od zařízení, která jsou ryze wellness. Je zajímavé poslouchat, jak kdo vnímá hranici mezi lázeňským a wellness pobytem. Dnes se léčebný pobyt, který historicky býval čtyřtýdenní a delší, zkrátil na tří až dvoutýdenní. U relaxačních pobytů se jejich délka zpravidla pohybuje od víkendového či prodlouženého víkendového pobytu po týdenní. Nicméně důvodem opakovaných příjezdů řady hostů je, že u nich dochází ke zklidnění životního rytmu. Má-li kdo zdravotní problém, zpravidla u nás dosáhne jeho zmírnění, a nezřídka vyléčení. Cílem léčebných lázeňských pobytů je totiž nejen léčba fyzična, ale i blahodárné působení na psychiku. Změna režimu a pobyt v lázeňském městě přináší komplexně pozitivní efekt.

Má české léčebné lázeňství jako medicínská oblast perspektivu?
Z pohledu evropských zdrojových trhů ano. Pokud se ale podíváme za „velkou louži“, tak to se nedomnívám. Kdekdo říká: „Ti Američané, ti Japonci, jak u nás budou utrácet…“ To ale nejsou typičtí hosté pro Františkovy Lázně. Možná tak na jednodenní výlet z Prahy. Cílová klientela pro české léčebné lázně je domácí, německá, historicky významná ruská, italská, rakouská,. Pokud se podíváme, kdo dál ještě jezdí do lázní, tak co se týče léčby zejména pohybového ústrojí, je to také klientela arabská. Perspektiva českého léčebního lázeňství je daná jeho tradicí, vysokou léčebnou účinností a využíváním kvalitního přírodního léčivého zdroje. Pokud se všichni, kdo pracujeme v lázeňství, budeme orientovat na kvalitu včetně zlepšování ubytovacích a stravovacích služeb, určitě budeme i v příštích letech zajímavým a perspektivním oborem. Prodlužuje se totiž průměrná délka života a zřejmě každý jej bude chtít absolvovat v dobré kondici. Lidé proto budou stále více chtít investovat do svého zdraví.

Aquaforum v objemu zhruba půl miliardy korun je jednou z velkých investic, kterou jste ve Františkových Lázních a pro Františkovy Lázně realizovali.
Ano, masivně jsme zainvestovali do infrastruktury, do vybudování světa oddechu a relaxace. Tato investice byla provedena z ryze soukromých prostředků. V době, kdy ji naše akciová společnost realizovala, nebyla možnost získání grantů na její financování. A už nešlo dál čekat, protože ve Františkových Lázních nikde nebyla možnost jít si zaplavat. Aquaforum ale není pouze bazénovým komplexem. Je postaveno ve stylu římských lázní. Máme tam část, která je určena hostům, kteří si chtějí spíše odpočinout. Ale je v něm i plavecký bazén a tobogan. Venkovní část lze v létě využít rovněž k opalování. Je to velice příjemné zařízení sloužící opravdu celému městu a jeho návštěvníkům. Nejen hostům společnosti Lázně Františkovy Lázně, a.s. Pozitivně se odráží v celkové navštěvovanosti Františkových Lázní a přispívá k vysoké obsazenosti lůžkové kapacity celého města.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001