Menu

Veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2012

02. 11. 2012

Osmý ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP v Plzni představil 20. až 22. září 2012 víc než stovku tuzemských a zahraničních vystavovatelů. Záštitu nad ním převzali ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

O krátké vyjádření jsem požádal generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušku.
ITEP hodnotím jako velmi zdařilý. Je to třetí největší veletrh na českém území zabývající se cestovním ruchem. Má osmiletou tradici a CzechTourism je celých těchto osm let jeho partnerem. Jsem velmi rád, že vidím posun v nabídce, ve složení vystavovatelů i v návštěvnosti. ITEP ukazuje, že Plzeňský kraj i jeho metropole, město Plzeň, má co nabídnout. Skladba návštěvníků, vystavovatelů i prezentovaných produktů je toho nejlepším dokladem.

Jedním z těch, kdo se společně s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem a dalšími významnými osobnostmi zhostil slavnostního zahájení veletrhu ITEP, byl krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Koubík, kterého jsem 20. září 2012 dopoledne, jen několik hodin po otevření veletrhu, požádal o rozhovor.
Pane radní, prezentujete tu nepřeberné množství turistických cílů – atraktivit Plzeňského kraje a dalších regionů Česka, ale také některých zahraničních destinací. Návštěvníci si ve velkých taškách s logem ITEP odnášejí spousty map a informačních materiálů.
Letošním hlavním lákadlem se ale zřejmě stane bavorská sobota. Dopoledne nabídne prezentaci lidových řemesel a typického kulturního umění německých hostů. Sobotní odpoledne pak bude patřit bavorským tradicím, představení regionu a také místním kulinářským specialitám. Po celou dobu veletrhu budou probíhat degustace produktů Plzeňského Prazdroje, ochutnávky regionálních potravin a kulinářských specialit z ostatních koutů Česka i zahraničí. Filmové příznivce určitě potěší premiéra filmu Tomáše Vorla „Cesta do lesa“, který se natáčel právě u nás v Plzeňském kraji. Agentura CzechTourism, která tu má hned dva stánky, prezentuje mimo jiné svůj vysoce úspěšný webový portál „Kudy z nudy“, jenž milovníkům výletů za poznáním a netradičními zážitky přináší průběžně aktualizovaný přehled zajímavých aktivit a připravovaných akcí z celé republiky. Současně s tím CzechTourism návštěvníky ITEPu seznamuje s úspěšným projektem „Czech Specials aneb Ochutnejte Českou republiku“, který prostřednictvím kulinářských specialit představuje návštěvnicky atraktivní turistické regiony naší vlasti. Ostatně, v rámci ITEPu se uskuteční i křest kuchařské knihy „S trochou nostalgie aneb jak se vařilo a jedlo za císaře pána“ autorky Mirky Kuntzmannové, kterou si zde bude možné koupit.

Plzeňský kraj je neskutečně malebný. A tak trochu závidím svému otci, který v něm, coby Plzeňák, před pětasedmdesáti lety trempoval. Byť už to nebylo za císaře pána… Pane radní, i pro Vás je Plzeňský kraj rodným krajem.
Ano, pocházím z malé, ale významné vísky jménem Hůrky. U nás se jí už od dob zmiňovaného Rakouska-Uherska říká „Malá Paříž“. Co se týká turistických atraktivit na Rokycansku, kde Hůrky leží, v bezprostředním sousedství vesnice se nachází významná přírodní a archeologická lokalita – vrch Žďár s pozůstatky keltského osídlení z doby laténské. V jižním katastru Hůrek pak byly nalezeny mohylové hroby. Ostatně i sama obec Hůrky má úctyhodnou historii. Byla založena za doby Rožmberků roku 1379 jako hornická osada, což souviselo s těžbou železné rudy, které se tam dolovala ještě na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Za velkou pozornost jistě stojí i necelých dvacet kilometrů vzdálené Radnice. Radnické paleontologické naleziště je mezi paleontology proslulé pozůstatky superkontinentu Pangea s až půlmiliardu let starými prvohorními zkamenělinami, jež se dochovaly v mimořádném stavu. Radnice by si ale světovou pozornost zasloužily i jako velmi frekventované poutní místo. V tamní synagoze totiž působil zakladatel amerického reformního judaismu, Unie amerických hebrejských kongregací, hebrejské Union College a Ústřední konference amerických rabínů rabín Isaac Mayer Wise.

Na loňském ITEPu jsem dělal interview s plzeňským hejtmanem panem Milanem Chovancem, který tehdy mimo jiné řekl: „Výkonnost cestovního ruchu stojí a padá s proslulostí turistické destinace. S tím, jak a nakolik pevně je její jméno zakotveno ve světovém povědomí. Cestovní ruch vnímám jako jednu z mála oblastí, kde ještě lze Plzeňský kraj výrazně hospodářsky posunout. V oblasti průmyslového rozvoje jsme (co se týká Česka) na špičce. V cestovním ruchu máme ještě rezervy.“ (viz www.e-vsudybyl.cz, článek: „Když někdo přiveze peníze do regionu“) Pane radní, daří se vám tyto rezervy využívat?
Statistické údaje napovídají, že čím dál větší měrou. Jistým odrazem tohoto trendu je i letošní ITEP. Právem se řadí mezi tři nejvýznamnější veletržní akce cestovního ruchu v České republice. Lidé, kteří se nechají k návštěvě Plzeňského kraje inspirovat a přijedou, se k nám pak zpravidla vracejí pravidelně. A to je, jak ve vzpomenutém rozhovoru naznačil náš hejtman Milan Chovanec, z hlediska ekonomických zájmů a sociálních jistot obyvatel Plzeňského kraje moc dobře – přinášejí sem peníze, další pracovní příležitosti a prosperitu.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001