Menu

TYRKYS, škola kultury podnikání v cestovním ruchu

31. 01. 2012

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

Zatížení lidí podnikajících a pracujících v cestovním ruchu bývá nezřídka enormní. Pro takové máme seminář jak se bránit syndromu „vyhoření“. Dále nabízíme semináře týkající se komunikace, asertivity, typologie osobnosti atd. Jedná se o velmi oblíbený volný blok seminářů. Další ze seminářů, na němž spolupracujeme s publicistou RNDr. Štěpánkem, se jmenuje „Problémové oblasti světa a jejich odraz v cestovním ruchu“.

TYRKYS, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, s.r.o. už dvacet dva let vzdělává průvodce, delegáty a další pracovníky v cestovním ruchu. Její jednatelku a ředitelku PhDr. Jolanou Kopřiva Myslivcovou jsem oslovil:
Paní doktorko, pro letošní rok vaše škola připravila řadu nových kurzů a seminářů.
Úplně nové jsou specializované jazykové semináře pro cestovní ruch. Otvíráme angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu a připravujeme i ruštinu. Jsou zaměřeny na odbornou terminologii pro průvodce, pracovníky cestovních kanceláří, hotelových recepcí, consierge atd., dále na komunikaci se zahraničním klientem či obchodním partnerem. Předpokládá se, že účastník této dvoudenní vzdělávací akce je středně pokročilý, dosahující stupně B2 evropského referenčního rámce, a chce si zdokonalit terminologii v oblasti památek, okružních jízd, exkurzí do různých závodů, jako např. automobilek, pivovarů, skláren atd. Semináře nejsou určeny jen pro průvodce, ale i pro ty, kdo připravují programy pro zahraniční turisty. Aby pracovník cestovní kanceláře nebo hotelové consierge mohl program dobře vypracovat, musí vědět nejen po obsahové stránce, co má zahraničnímu klientovi nabídnout, ale i používat správných formulací.
Další novinkou, kterou jsme zahájili na přelomu tohoto roku, je nový typ zkoušky dílčí kvalifikace DK 65021N. Je to nejvyšší typ průvodcovské zkoušky v rámci celoživotního vzdělávání. Autorizujícím orgánem této zkoušky je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Zaměřili jste se i na ekonomickou problematiku.
Ano, na otázky vedení účetnictví a daňovou evidenci. Především pro subjekty, které jsou osobami samostatně výdělečně činnými. Naším cílem je na základě praktických cvičení naučit drobné podnikatele (například průvodce) to, co opravdu v praxi potřebují. Další naší specializací je problematika daně z přidané hodnoty pro průvodce a cestovní kanceláře. V loňském roce u fyzických osob včetně průvodců došlo k velkým legislativním změnám. Může nastat situace, že se fyzická osoba stane plátcem DPH, aniž by o tom věděla. Důležité je i správně určit místo zdanitelného plnění. Tuto oblast pokrýváme dvěma semináři. Jeden je určen průvodcům – fyzickým osobám, které vykonávají pouze průvodcovskou službu. Naučí se, jak si mají počínat v případě, že se stanou plátci DPH. Nebo naopak se dozví, které činnosti nesmí vykonávat, aby se plátci DPH nestali. Druhý seminář je určen cestovním kancelářím a agenturám a rozebírá problematiku DPH a místa zdanitelného plnění. Seminář je určen především menším firmám. Ty velké obvykle mají své vlastní specialisty a fundovaná účetní oddělení, pro které držet krok s dobou, tj. průběžně sledovat změny, legislativu a prováděcí vyhlášky apod., je rutinní záležitostí. Pro menší cestovní agentury a kanceláře je ale poměrně složité tyto informace zjišťovat.

Paní doktorko, jste předsedkyní Sekce památek a turistických cílů Asociace cestovních kanceláří ČR. Naposledy jsme se potkali v pražském arcibiskupském paláci na semináři, který zahajoval arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka.
Ano, zapojili jsme se do projektu církevní turistiky. Vámi zmiňovaný seminář se uskutečnil 29. listopadu 2011 v den 633. výročí úmrtí českého krále a římského císaře Karla IV. a týkal se vzdělávání průvodců a pracovníků cestovních kanceláří v oblasti církevní turistiky. Tím toto téma nekončí. Pokračovali jsme v něm na brněnských veletrzích Go a Regiontour, kde se na toto téma první den jejich konání uskutečnil velký workshop. Na něj pak navázalo setkání v rámci CzechTourism, kde jsem členkou pracovní skupiny.

Do nového roku jde společnost Tyrkys s novým webem.
Změnili jsme jeho design, obsahovou náplň i strukturu. Ta nyní umožňuje daleko víc funkcí, jako např. on-line přihlášení se do kurzů a seminářů, a hlavně jsou na něm zveřejňovány aktuality a novinky, které si lze buď přímo stahovat, nebo prostřednictvím RSS kanálu nechat zasílat. Náš web velice čile spolupracuje s facebookem. Všechny zprávy a informace jsou automaticky posílány na naše facebookové stránky.

TYRKYS, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, s.r.o.
Na Moráni 5, 120 00 Praha 2


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001