Menu

Cestovní ruch je multioborovým hospodářským odvětvím s širokým portfoliem rozmanitých, často i nesourodých komodit. Integrujícím prvkem cestovního ruchu tak nejsou komodity, ale způsob jejich realizace, tj. prodeje. Cestovní ruch je jediným podnikatelským odvětvím a neoddělitelně s tím zahraničním i domácím obchodem, který nevozí zboží za spotřebiteli, ale spotřebitel za zbožím. V případě lázeňství do míst čerpání léčebné péče.

Thermal dokončuje výstavbu vlastních balneoprovozů

16. 06. 2009

S generálním ředitelem karlovarského Lázeňského hotelu Thermal JUDr. Josefem Pavlem se potkáváme na slavnostním otevření nové odbavovací haly Mezinárodního letiště Karlovy Vary 20. května 2009 v době, kdy pracuji na lázeňském vydání Všudybylu. Není to naše první interview, a tak mi lze konstatovat, že tento obor i díky iniciativám Dr. Pavla, ať coby profesionála cestovního ruchu či politika, v České republice doposud životaschopně propojuje medicínu se zahraničním a domácím obchodem.
Pane generální řediteli, vaše činnost je o to záslužnější, že léčebné lázeňství už po řadu let v Česku patří mezi ohrožené obory medicíny.
Léčebné lázeňství s každým nástupem nového ministra zdravotnictví svádí boj „o místo na slunci“. O to, kolik procent z celkového objemu finančních prostředků na české zdravotnictví půjde do léčebného lázeňství. Nyní je to kolem tří procent, což je zlomeček výdajů tohoto rezortu.

Tomu nasvědčuje i skutečnost, že české léčebné lázeňství má vyšší renomé v zahraničí než doma.
Karlovarské bezesporu. Určitě jsme vyhledáváni víc zahraničními pacienty než domácími. Jsem ale přesvědčen, že až tak drtivá převaha cizinců čerpajících léčebnou a preventivní péči v našich lázních je přechodným jevem. Že budoucnost a perspektiva českého léčebného lázeňství je ve větší orientaci na péči o zdraví domácí populace, obdobně jako je tomu v Německu nebo Rakousku. Na zdravotní prevenci, protože předcházení nemocem vychází zdravotní pojišťovny i stát daleko levněji než řešení jejich následků, včetně pracovní neschopnosti pojištěnců, popř. vyplácení částečného či plného invalidního důchodu. Poměr sedmdesát procent zahraničních lázeňských hostů vůči třiceti procentům tuzemských v Karlových Varech určitě není v pořádku.

Značnou část hostů vašeho lázeňského hotelu tvoří samoplátci. Jak na tento narůstající trend reagujete?
S přihlédnutím ke vzniku a historii Thermalu je to velmi pozitivní posun. Náš komplex byl před více něž třiceti lety koncipován jako mezinárodní festivalový hotel. Tzn., že původně ve svém programu neměl služby léčebného lázeňství. Ale doba tyto požadavky přinesla. A byť je to možná už i trošku „po dvanácté hodině“, když teprve v těchto týdnech dokončujeme výstavbu vlastních balneoprovozů, z obchodního hlediska, tj. naplňování podnikatelského záměru naší firmy, je bezesporu velmi prospěšné jimi disponovat. Zvýší totiž komfort námi poskytovaných služeb. Naše stálá klientela se už těší, že bude mít vodoléčebné procedury pod jednou střechou.

Lázeňský hotel Thermal si oblíbila i movitá arabská klientela, u níž zaznamenáváte úspěchy v léčbě nadváhy a s ní spjatých zdravotních komplikací.
Ano, vytvořili jsme speciální léčebný program Thermal Formbody právě pro tuto indikaci. Rovněž je pravdou, že tato klientela do Thermalu jezdí dlouhodobě. To nám umožňuje naplňovat strategické směřování a disponovat produktem, který naše konkurence nemá. Ale rozhodně to není jednoduché. Pokud na léčení přijede velmi velmi obézní pacient, je to veliká starost. A pokud jich je takových hodně, tak velký problém, o jehož charakteristice jste se kdysi ve Všudybylu zmiňoval v článku: „Nejtěžší zápasník planety v hotelu Adria“ (viz fulltextový vyhledávač wwwe-vsudybyl.cz). Máte problémy se sedacím nábytkem, s postelí, s toaletou, s masážním stolem, zkrátka úplně se vším. I toto tedy má své mantinely. Arabský klient je zajímavý i tím, že preferuje dlouhodobé pobyty, během kterých jej (pokud s ním pobyt přímo nesdílejí) navštěvují rodinní příslušníci. Což je vítané i z hlediska zahraničního obchodu a inkasa. Tato klientela nejezdí na krátkodobé pobyty. Jsou až několikaměsíční. V tom je její výhoda oproti jiné klientele, včetně německé nebo ruské.

Velkou službu v oblasti propagace Thermalu vám dělá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.
Karlovarský filmový festival je s hotelem Thermal spojen pupeční šňůrou. Ostatně kvůli němu byl kdysi stavěn, aby mu nabídl důstojné zázemí. Díky němu se náš komplex úspěšně uplatňuje i v oblasti MICE. Mj. jako místo konání velkých kongresů. Ve srovnání s dalšími karlovarskými hotely jsme, co se týče dimenze kongresového zázemí, na špici.

Kam se, pane řediteli, podle vás ubírá české lázeňství?
Léčebné lázeňství je tradičním medicínským oborem, který se tak, jako medicína celkově, vyvíjí. Lidé, kteří v této oblasti odborně působí si jsou vědomi toho, že je v zájmu navracení zdraví uplatňovat spolu s klasikou i další často nové léčebné postupy. Pokrok v oblasti léčebného lázeňství reprezentuje nejen čím dál větší míra uplatňování informačních technologií, nebo oblast elektroléčby. Medicína je pouze jedna a jejím cílem určitě není pěstovat si pacienty trvale závislé na lécích a ambulantní či nemocniční péči. Bohužel u řady indikací je léčebné lázeňství schopno „pouze“ (nezřídka výrazně) zlepšovat kvalitu života nemocného. Existuje však řada indikací, u nichž dokáže odstranit příčiny nemoci. Vyeliminovat patogenní reflexy, které si organismus nemocného v průběhu nemoci vypěstoval, a obnovit autoregulační mechanismy, jimiž disponoval předtím, než onemocněl. Vždy je ale třeba, aby léčebné lázeňství postupovalo ruku v ruce s ostatními medicínskými obory. Velkou předností léčebného lázeňství je, že oproti většině ostatních oborů medicíny dává značný prostor řešit i psychosomatickou dimenzi nemoci. Léčebný lázeňský pobyt totiž přispívá také k tomu, aby se pacienti mohli dostávat do psychické pohody. Věnovat se činnostem, na které při běžném denním režimu a pracovním vypětí neměli kdy. Proto vedle vyloženě medicínských prvků léčebného lázeňství mají svá opodstatnění relaxace, sportovní aktivity, kosmetika, péče o vzhled, o psychickou a fyzickou kondici aj.

Pane doktore, již jsem zmínil, že se potkáváme na slavnostním otevření nové odbavovací haly karlovarského letiště. Karlovy Vary i západočeské lázeňství si letecké spojení se světem a komfortní odbavení pasažérů určitě zaslouží.
Pokud chceme do našeho města a regionu dostávat velká množství klientů a daleko výrazněji přispívat ke zvyšování příjmů České republiky z cizineckého ruchu, musíme být dopravně dostupní. Pokud se retrospektivně vrátím do doby, kdy jsem se angažoval ve veřejných funkcích, pak dopravní infrastruktura byla jedním z mých klíčových témat. Vždy jsem prosazoval, že je třeba zajistit kvalitní dopravní dostupnost nejen z hlavního města, nejen silniční a železniční, ale i napojení na mezinárodní leteckou síť a přímá letecká spojení s hlavními zdrojovými trhy. Tj. daleko intenzivněji těžit z existence karlovarského letiště. Pro všechny oblasti rezortu cestovního ruchu, zejména coby sféry zahraničního obchodu, tedy i pro nás, karlovarské hoteliéry a pro české lázeňství, je totiž dopravní dostupnost včetně kvalitního leteckého spojení se světem výrazně limitujícím faktorem. Takže i z toho důvodu dokončení druhé části třetí etapy modernizace karlovarského letiště a dnešní slavnostní zprovoznění jeho krásné nové odbavovací haly je pro mě také završením mnohaletého snažení mého i mých spolupracovníků z dob, kdy jsem v letech byl v letech 2000 až 2008 byl hejtmanem Karlovarského kra­je.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001