Menu

Zřizovatelem Hotelové školy Teplice je Ústecký kraj. Jsou na ní obory: číšník, kuchař, cukrář a maturitní hotelnictví. Praktické vyučování zajišťuje ve svých provozovnách a u smluvních partnerů. Součástí praxe jsou stáže v zahraničí. S jejími žáky se lze setkat i na rautech, slavnostních hostinách apod. Dlouhou tradici mají Gastrodny – přehlídky dovedností žáků. Velkým zážitkem bývají vystoupení jejích barmanů, ověnčených úspěchy z celorepublikových i zahraničních mezinárodních soutěží.

Škola, která vychovala řadu špičkových odborníků v gastronomických oborech

28. 11. 2009

Ředitele Hotelové školy Teplice Mgr. Jiřího Nekudu jsem navštívil 2. listopadu 2009 v souvislosti s připravovaným desátým vydáním Všudybylu, jehož hlavním tématem je gastronomie. Je tomu sice dávno, co jsem bydlel a pracoval v Ústeckém kraji, nicméně jakousi příslušnost (díky členství v horolezeckém oddílu LOKO Teplice) jsem si zachoval právě k Teplicím.
Pane řediteli, žáci vaší školy sice neobsluhovali anglického krále, avšak už řadu jiných hlav států. Teď v září i Vatikánu – papeže Benedikta XVI.
Naše škola, kromě dvou vlastních středisek praktického vyučování (což jsou dvě největší školní jídelny v Teplicích), spolupracuje se zhruba padesátkou smluvních pracovišť. Od malých provozoven, kde máme jednoho dva žáky, až třeba po čtyřhvězdičkový hotel Vladimir v Ústí nad Labem, který byl letos vyhlášen „Hotelem Ústeckého kraje“. Samozřejmě naším strategickým partnerem jsou Lázně Teplice v Čechách, a.s., kde míváme kolem padesáti žáků. Praktikují i v Karlových Varech. V Grandhotelu Pupp u paní Ferklové, v Imperialu u pana Švaříčka, v hotelu Cascada v Mostě atd. Naši žáci s cateringem jezdí i do Prahy. Je možné je vídat na Žofíně či v Obecním domě aj. Hodně si ceníme spolupráce s Pražským hradem a dobrých vztahů s ředitelem protokolu panem Forejtem. Naše spolupráce funguje od roku 2006 díky paní Livii Klausové, která vrátila na Hrad prvorepublikovou tradici, že žáci hotelových škol obsluhují při státních návštěvách. Navíc bývá zvykem, že na konci večeří si s nimi náš prezidentský pár přijde popovídat a osobně jim poděkovat. Při vámi zmíněné návštěvě Svatého otce jsme tam byli pojedenácté během posledních tří let. V roce 2007 jsme obsluhovali prezidenta Bushe, letos zase jordánského krále Abdulláha II., žáci již také poznali většinu prezidentů sousedních států. Jsou to vysoce prestižní záležitosti. Když si pak takový uchazeč o práci do životopisu napíše, že byl čtyřikrát na Hradě a obsluhoval státní návštěvy, je to určitá výhoda.
Naše žáky se snažíme dostávat i do zahraničí, protože to je cesta. A navíc, poptávka po kuchařích v sousedním Sasku, kde spolupracujeme s dvanácti hotely, je poměrně velká. Vždy na jaře tam děláme „Měsíc české kuchyně“, který má velkou oblibu. Naši žáci byli i na dlouhodobých stážích v Irsku v síti hotelů Clarion. Děláme výměnné akce s University of Wales ve Swansea, na níž už studují dva absolventi naší školy. Do světa je vysíláme i prostřednictvím projektů PHARE CBC, Leonardo da Vinci aj. Ale nejen žáci, i naši pedagogové se dál vzdělávají a jezdí na stáže. Mistra odborného výcviku Ladislava Pertla jsme měli u pana Miroslava Kubece v pražském In­ter.Continenta­lu, jiné zase v Grandhotelu Pupp. To proto, aby i pedagogové zůstali v co nejužším kontaktu se špičkovou gastronomií.

Jste školou zaměřenou na gastronomii a hotelnictví se sedmatřicetiletou historií.
Ano, začínali jsme jako odborné učiliště v Bílině. Název „Hotelové škola“ byl oficiálně přijat až v roce 2006. Škola se může pochlubit odborným zázemím na špičkové úrovni. Již řadu let, kromě tří učňovských oborů: kuchař, číšník, cukrář, nabízíme i maturitní studijní obor hotelnictví. Máme na šest set padesát studentů. Ti ve třetím ročníku absolvují minimálně týdenní poznávací pobyt v zahraničí. Součástí výuky jsou odborné kurzy barmanů, baristiky, sommelierů a vyřezávání zeleniny včetně účastí na soutěžích. Těch se pravidelně účastní i kuchaři a cukráři. Škola vychovala řadu špičkových odborníků a mistrů v gastronomických oborech. Přehled výsledků ze soutěží se pyšní i tituly mistrů České republiky, dosavadním vrcholem je titul vicemistra světa, žáka paní Květoslavy Šebkové Karla Hájka v barmanských soutěžích. V roce 2008 náš absolvent Tomáš Prückner získal 3. místo na Baccardi Cupu na Kubě. Letos na jaře jsme poprvé pořádali barmanskou soutěž „Stará myslivecká“, která se doposud pořádala v Ústí nad Labem.
Barmanům začínají silně konkurovat sommelieři. Zejména díky iniciativě učitelky paní Ivany Prokešové se na naší škole v Teplicích daří prezentovat kulturu vína. Vedoucí školní jídelny Milan Nemrava zase pořádá řízené degustace. Naši žáci jezdí na exkurze hlavně na Moravu, ale v rámci Ústeckého kraje i do Chrámců, Žernosek aj. Ostatně vinné révě se na zdejších sopečných půdách Českého středohoří vždy dařilo. Student naší školy sommelier Jan Gottfired se loni stal juniorským mistrem republiky a letos vyhrál prestižní soutěž Znojemský hrozen. Na Trophée Bohemia už získal třetí, druhé a první místo.
Velmi aktivní jsou i naši kuchaři. Jeden z našich studentů se předloni dostal do první desítky kuchařů roku.

Jak vy osobně vidíte vztah odborných škol a praxe.
Vidím velké zlepšení. Stávají se z nás partneři, kterým jde o stejnou věc. Jsem potěšen, že jsem se letos jako předseda asociace ředitelů hotelových škol stal členem sekce vzdělávání Asociace hotelů a restaurací ČR. Aktivity sekce vzdělávání pod vedením pana Vaculky jdou správným a školám prospěšným směrem.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001