Menu

Naše vinařství Reisten se zabývá výrobou velmi kvalitních vín určených pro špičkovou gastronomii, popřípadě privátní klientelu. Tomuto cíli je od počátku věnována maximální pozornost – od výběru poloh viničních tratí přes určení odrůd a způsob vedení révy až po stanovení termínu sklizně a především vlastní technologii výroby vína. Společnost Reisten zpracovává hrozny pouze z vlastních vinic, které se nacházejí přímo v oblasti Pálavských vrchů a byly na nich vysázeny odrůdy nejlépe využívající specifický charakter zdejších poloh. Vinice jsou obdělávány v systému integrované produkce – ta obnáší třeba využití dravého roztoče typhlodromus pyri namísto postřiků nebo to, že kvůli lepšímu vyvážení ekosystému se vinice zatravňujeme. I při výrobě vína se používají přírodní prostředky, s výjimkou oxidu siřičitého, který – v zákonem dané míře – slouží jako antioxidant. Charakter vín, která jsou rozdělena do dvou řad – Classic a Maidenburg – je výrazně ovlivněn stanovištěm vinic, jež jim dodává výraznou mineralitu a svěžest. Jako člen VOC Mikulov prezentuje společnost Reisten víno odrůdy Ryzlink rýnský, které charakter této unikátní lokality výstižně představuje.
Zájemce o další informace, včetně sortimentu nabízených vín, si dovolíme odkázat na webové stránky společnosti – www.reisten.net.

Historie Templářských sklepů Čejkovice je spojena s příchodem řádu templářů (první dochovaná písemná zmínka je z roku 1248). Společně s výstavbou templářské tvrzi se začaly stavět i rozsáhlé vinné sklepy. Zároveň se tak otevřela nová epocha pěstování vinné révy v oblasti Čejkovic a okolních obcí. Čejkovickým panstvím během staletí prošlo několik významných rodů a řádů – páni z Lipé, rod Víckovců, jezuité a Habsburkové. V roce 1936 bylo založeno první vinařské družstvo. Jeho pokračovatelem je od roku 1992 firma Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo. V historických templářských sklepech má uloženo více než 350 tisíc litrů vín v klasických a barikových dubových sudech a rozsáhlý archiv lahvově zralých vín. Další kapacitu 6 milionů litrů skladuje vinařství v jiných objektech. Vinice, ze kterých zpracovává hrozny, se nacházejí ve třech vinařských podoblastech Moravy – Velkopavlovické, Slovácké a Mikulovské. Díky různorodosti podloží, odlišným polohám i klimatu dostává zákazník široké portfolio nejkvalitnějších partií odrůd od tamních pěstitelů. Firma sama hospodaří na 75 ha vinic, na kterých dozrávají hrozny pro nejvyšší partie ročníkových a přívlastkových vín. V oblasti Čejkovic (vinařská podoblast Velkopavlovická), odkud pochází stěžejní část hroznů, se daří především těmto odrůdám: Tramínu, Muškátu moravskému, Neuburskému, Rulandskému modrému, Frankovce, Cabernet Sauvignonu a stále oblíbenějšímu Modrému Portugalu. Jejich dodavateli jsou téměř čtyři stovky vinařů sdružených pod hlavičkou vinařského družstva. Tak se může zákazník setkat i s menšími limitovanými partiemi odrůdových, přívlastkových, ledových a slámových vín.

Reisten, vína pro vrcholovou gastronomii

31. 12. 2012

Rozhovor s ředitelem Templářských sklepů Čejkovice Ing. Pavlem Pastorkem jsem zahájil konstatováním, že Templářské sklepy Čejkovice v tomto roce zakoupily vinařství Reisten.
Ano, tato vinařská společnost sídlí v obci Pavlov. Zabývá se výrobou vína určeného pro vrcholovou gastronomii, popřípadě privátní klientelu. Zpracovává hrozny z lokalit přímo z Pálavských vrchů. Vína z těchto vinic jsou naprosto ojedinělá svým zemitým, minerálním charakterem. Pro firmu Reisten nyní dokončujeme nový zpracovatelský provoz, jehož součástí v průběhu několika málo let budou degustační zóny. Dokončuje se také projekt na výstavbu hotelu. Templářské sklepy Čejkovice se tedy i v oblasti vinařské turistiky dívají dopředu a snaží se milovníkům vína nabídnout co nejlepší servis přímo v srdci proslulé vinařské oblasti.

V roce 2003 jsem dělal interview s Gagarinem. Tedy s Michailem Alexejevičem, generálním ředitelem moskevského závodu Kornet, který na moji výtku, že „šampaňské“ se vyrábí pouze ve Francii v oblasti Champagne, reagoval: „V Rusku je pojmenování „šampaňské“ historicky zavedeným synonymem pro šumivá vína. Jsem však přesvědčen, že je to daleko menší prohřešek, než když se sodovka vydává za sekt. Proč to říkám? Nejdříve krátce o tom, čím se liší šampaňské víno, dejme tomu, od sodovky. Proces šampanizace probíhá v uzavřené lahvi či tanku. Vznikají bublinky CO2. Čím jsou drobnější a čím organičtěji prostupují vínem, tím je šumivé víno kvalitnější. Rád bych zdůraznil, že se bublinky CO2 do šumivého vína nedostávají sycením zvnějšku. Vznikají v něm procesem kvašení. Kdežto sodovky a perlivá vína jsou CO2 uměle syceny zvenčí. Vy Češi jste národem pivařů. Proto jiný příklad, který vám bude bližší. Necháte-li si natočit dobré české pivo, v němž je rovněž díky kvasnému procesu přítomen organický CO2, bude se rovněž velmi zvolna uvolňovat v drobných bublinkách. Proto kvalitní piva dlouho drží pěnu a kroužkují. U sodovky či limonády se může stát, že sice překotně vypění, ale pěna rychle spadne. U vás v České republice by výrobcům a distributorům jistě neprošlo, kdyby na trh vyšli s rychleným pivem syceným kysličníkem uhličitým. Ani to, kdyby se jen pokusili parazitovat na obecném povědomí, vydávajíce nepivo za pivo. Bohužel, totéž se zde nedá říci o vašem vnímání výrobně levnějších, kvalitou jiných perlivých vín – ochucených sodovek na straně jedné a šumivých vín, tzv. sektů, na straně druhé.“ (Viz www.e-vsudybyl.cz, článek „Gagarin přiletěl ve středu“).
Pane řediteli, zdá se, že spotřebitelé se už naučili rozeznávat „sodovkové“ víno od sektu. Vítání nového roku je už po několik let spojeno i se sekty s templářskými logy. Ostatně stačí si o silvestrovské noci projít pražské Václavské či Staroměstské náměstí.
To je vysvědčení, že naše šumivá vína jsou u konzumentů v oblibě. Rád bych v této souvislosti zmínil, že naše společnost využila situace na trhu a rozšířila sortiment šumivých vín o několik druhů. Takže mimo klasických šumivých vín vyrobených Charmatovou metodou, s nimiž se zákazník může setkat v průběhu celého roku v regálech obchodních řetězců, jsme v tomto roce rozšířili nabídku o sekty z produkce jedné vynikající francouzské firmy. Jedná se jak o sekty typu charmat, které jsou cenově příznivější, tak i o sekty vyrobené tradiční metodou, tedy kvašením v láhvi. Výroba sektu je dlouhodobější záležitostí. Před půldruhým rokem jsme od tohoto francouzského výrobce povybírali surovinu, tzn. tichá vína. Naši sklepmistři se s ním dohodli na konečném složení výsledné směsi, na tzv. assemblage. Po nezbytné době potřebné k fermentaci a zrání v láhvi jsme letos na podzim začali tyto vynikající sekty dodávat na trh. Předpokládám, že i v první den roku 2013 najdete na Václavském náměstí i jinde řadu láhví se sektem nejen od našich konkurentů, ale i ty s logem Templářských sklepů: s proslulým francouzským červeným templářským křížem a francouzským obsahem.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001