Menu

Karvinské lázně jsou proslulé vynikajícími výsledky léčby pohybového ústrojí. Disponují vydatnými prameny jodobromové (JBr) vody – zvané solanka. Ta mimořádně příznivě působí na cévní systém. Napomáhá léčbě pohybového ústrojí, nemocí neurologických, gynekologických a kožních. Původ tohoto přírodního léčivého zdroje sahá do období třetihorního vrásnění a složení nepřipouští pochybnosti o tom, že se jedná o vodu pradávného moře. Vznik zdejších lázní se datuje rokem 1867, kdy byla na dnešním území města Karviné zahájena první lázeňská sezona.

Přitáhnout pozornost k dalším lázeňským oblastem

27. 10. 2009

S náměstkem primátora statutárního města Karviná Ing. Zbyňkem Gajdaczem se potkáváme 8. října 2009 v hotelu Thermal v Karlových Varech na 12. konferenci Sdružení lázeňských míst České republiky.
Na konferenci jsme přizvali i Svaz léčebných lázní České republiky, takže jsme tady jak zástupci veřejné sféry – sídel, v nichž lázeňské subjekty působí, tak majitelů a provozovatelů lázeňských domů. Jsem jeden z těch, který ve Sdružení lázeňských míst ČR opakovaně připomínkuje, že se tato konference po řadu let koná v Karlových Varech. Uznávám, že Vary jsou krásné světově proslulé historické lázeňské město. Na druhou stranu, už jen z marketingového hlediska má celá řada dalších lázeňských míst zájem o to, aby se tato CzechTourismem podporovaná akce konala také někdy na jejich územích.

Je šance ji uskutečnit např. ve vašich slezských lázních?
Pokud se na tom v rámci Sdružení lázeňských míst ČR domluvíme, pak je. Ostatně, popularizaci si zaslouží i další lázeňská místa, nejen Karviná. Sdružení lázeňských míst ČR sice na realizaci konference konané v rámci Karlovarského týdne dostává od státu prostřednictvím CzechTourismu příspěvek, jsem ale přesvědčen, že v žádném případě nemůže být podmíněn tím, abychom její příští ročníky uskutečňovali jen a pouze v Karlových Varech. To by mi nepřišlo košér. Průběh této dvanácté byl opravdu zajímavý. Mělo to spád, hlavu a patu. A potvrzují to i ostatní účastníci. Proto by bylo velmi dobré, kdybychom dokázali přesvědčit Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a CzechTourism, aby podporovaly konání konferencí v místech, která o to projeví zájem a budou na nich ochotna finančně participovat, s cílem popularizovat lázeňství i v ostatních regionech České republiky. Zkrátka přitáhnout pozornost médií k našim dalším lázeňským oblastem a přivést tam odbornou veřejnost.

Posláním Všudybylu je prostřednictvím vás, osobností z různých oborů a oblastí, poukazovat na možnosti cestovního ruchu – rezortu, který výrazným způsobem umožňuje zhodnocovat duchovní, přírodní, kulturní a historické dispozice země a jí produkované a do ní dovážené zboží. Otevírat oči a srdce těm, díky nimž s ním není v Česku zacházeno jako se strategickým hospodářským odvětvím – se sférou domácího a zahraničního obchodu s obrovským a zřejmě nevyčerpatelným potenciálem. Jako s oblastí podnikání významně přispívající k sociální a hospodářské stabilitě státu s vysokou mírou uplatnění lidských zdrojů. Jako s byznysem, který jediný ze všech dokáže generovat spotřebitele odjinud. Proč? Protože v oblasti průmyslu cestovního ruchu Česká republika využívá zhruba pouze deset procent svého potenciálu. Nepochopení podstaty průmyslu cestovního ruchu a mizivá společenská poptávka a od ní se odvíjející politická (ne)vůle k tomu, aby cestovní ruch výrazněji přispíval k posilování sociálních jistot nejširších vrstev společnosti mj. způsobují, že se jeho aktivity v intenzivnější míře odehrávají pouze na malé části území naší vlasti.
Na tuto záležitost by se dalo nahlížet z několika rovin. Jednou z nich je, že jsou tady zažita schémata z minulosti. Pro mnohé, obzvláště zahraniční turisty, je Česká republika Praha, pak Krkonoše a možná ještě západočeské a severočeské lázně. Nicméně pravda je někde jinde. V posledních letech, hlavně po zahájení účinkování krajských samospráv, lze zaznamenat snahu začít pouštět podpůrné aktivity doprovázené finančními zdroji do jednotlivých regionů. Řada krajů se k cestovnímu ruchu začala vehementně hlásit. Bohužel, většinou si vylámaly zuby. Pokud to totiž nebude souhra, centrum (tedy i zahraniční obchodní politika hájící zájmy českého průmyslu cestovního ruchu coby zahraničního obchodu) – kraje – jednotlivá sídla, tak to vždycky bude kulhat a budeme tahat za kratší konec provazu. Jako reprezentant jednoho z lázeňských míst musím konstatovat, že si za to částečně můžeme sami. Dokladem toho je i diskuze na 12. konferenci Sdružení lázeňských míst ČR, ilustrující, že šéflékaři a lékaři lázeňských domů jsou bytostně přesvědčeni o tom, že je třeba podporovat hlavně léčebné lázeňské pobyty hrazené z veřejných zdrojů. Že to je to pravé ořechové. Z hlediska péče o zdraví české populace a zdravotní prevence mají určitě pravdu. Nicméně to do české ekonomiky další peníze nepřinese, „pouze“ je státu ušetří. Na druhé straně tu jsou vlastníci lázeňských subjektů a jejich vrcholoví manažeři, kteří si tuto skutečnost začínají uvědomovat. Měli možnost to vidět za hranicemi na západ od nás (např. v Itálii a Německu), a tam je to zcela jednoznačné. Tam od sebe oddělují léčebný postup hrazený zdravotními pojišťovnami a plátcovský systém, o kterém si rozhoduje klient. A v plátcovském systému? Tam se pohybují neskutečné peníze. Možnost připlatit si nadstandard by měla být i v dalších oblastech.

Bezesporu. Určitě by to bylo motivační, omezující plýtvání. Stojí-li totiž pořízení služeb či čehokoliv nulu peněz, úsilí, tužeb apod., je pro nabyvatele hodnota takto nabyté věci, vztahu, služby, zážitku apod. nulová, tj. demotivující s ní nakládat hospodárně.
Nicméně určitě je nezbytné stanovit standard léčebné péče, který bude pokryt z veřejných zdrojů. Ale pak mějme řadu nabídek, které si budou klienti moci dokoupit. A to se nemusí týkat pouze léčebné lázeňské péče, to by se mělo týkat i ostatních oborů českého zdravotnictví.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

festival krumlov 34
czech semicon
food art festival