Menu

Pomocná ruka podaná lázeňství

14. 06. 2012

Právě před rokem, konkrétně 9. 6. 2011, byl zapsán do Rejstříku veřejných výzkumných institucí vedeném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR Výzkumný ústav balneologický, veřejná výzkumná instituce (dále VÚB). Zakladatelem je podle projektu zpracovaného Komisí pro založení VÚB a podle zákona 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích obec Mšené-lázně. VÚB navazuje na zrušený a dlouhodobě chybějící Výzkumný ústav balneologický s.p., který byl založen v roce 1952 a který velmi napomohl rozvoji československého lázeňství na vědeckém podkladu a získal prestižní postavení doma i v zahraničí. Výzkumný ústav balneologický s.p. byl však v roce 1992 bez náhrady zrušen, přestože dosahoval v oboru základního i aplikovaného výzkumu výsledků, které snesly srovnání s evropskou úrovní.

Založení VÚB bylo odpovědí na potřebu:

Zvolená forma veřejné výzkumné instituce zajišťuje nejvhodnější pozici ústavu jak v regionu, tak v České republice i v zahraničí, neboť je otevřená a transparentní, společensky uznávaná a prestižní a svým způsobem nadčasová. Hlavním předmětem činnosti VÚB je základní i aplikovaný výzkum v oblastech balneo – medicíny, terapie, techniky, ekonomiky a informatiky a v oborech souvisejících, uskutečňovaný v rámci regionu, ale i mimo něj. VÚB dále zajišťuje zvyšování úrovně poznání a vzdělanosti v lázeňství a využití vědeckých poznatků v lázeňské praxi.

Předměty dalších činností VÚB jsou:

Další činnost je vykonávána za podmínek daných zákonem č. 341/2005 Sb. a násl. o veřejných výzkumných institucích. Prováděna je na základě požadavků příslušných organizačních složek státu, nebo územních samosprávných celků ve veřejném zájmu a podporovaná z veřejných prostředků podle zvláštních právních předpisů.

Předměty jiných činností VÚB jsou:

Rozsah další a jiné činnosti nesmí dohromady přesáhnout 50% pracovní kapacity VÚB.

Prosazení náročného záměru založení VÚB v podmínkách omezených zdrojů je nutné podpořit spoluprací se subjekty v lázeňství, zdravotními pojišťovnami a zařízeními v navazujících oborech. Mšené-lázně, jako člen Sdružení lázeňských míst, bude nadále hledat podmínky pro spolupráci s každou státní nebo privátní institucí, a to od úrovně výměny informací až po zřízení pobočky, která by napomáhala odborně, případně i finančně realizovat úkoly základního a aplikovaného výzkumu a podílela se na projektech a odborném znalectví v balneologii. Již dnes probíhají jednání, která snad v budoucnu povedou k dobrým výsledkům. VÚB spolupracuje s Deutches Institut für Gesundheitsfor­schung GMBH (DIG), Bad Elster vedeným prof. Karl Ludwig Reschem s plnou podporou technologického centra AV ČR, s Českou rozvojovou agenturou na projektu České hospodářské pomoci při revitalizaci a rozvoji lázeňství v Gruzii. Připravuje seminář na téma Return to work spolu s DIG v rámci podpory Euroregionu Elbe-Labe, ve spolupráci s Ústavem informatiky AV ČR provádí klinický výzkum nového přírodního léčivého zdroje s působením na pohybové ústrojí a realizuje projekt výzkumu kombinovaných léčebných lázeňských pobytů využívajících komplementární přírodní léčivé zdroje. V současné době jedná se statutárním městem Karlovy Vary, karlovarskou podnikatelskou lázeňskou komunitou a Kolegiem karlovarských lázeňských lékařů o založení pracoviště v Karlových Varech a jeho programové náplni.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

festival krumlov 34
czech semicon
food art festival