Menu

Politický summit Centrope v Brně

14. 06. 2012

Nejvyšší političtí představitelé,
hejtmani regionů, primátoři a starostové měst Centrope rozprostírajícího se na území Česka, Maďarska, Rakouska a Slovenska se setkali 21. května 2012 v Brně na pravidelném pololetním zasedání – Politickém summitu Centrope, aby vyhodnotili a rozšířili vzájemnou spolupráci. Zúčastnil se ho hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, brněnský primátor Roman Onderka, místostarosta Šoproně Géza Abdai, trnavský primátor Vladimír Butko, podpředseda Bratislavského samosprávného kraje Ivo Nesrovnal, bratislavský primátor
Milan Ftáčnik, starosta a zemský hejtman spolkové země a města Vídeň Michael Häupl, zástupce hejtmana, župy Győr-Moson-Šoproň Zoltán Kóczán, předseda Trnavského samosprávného kraje Tibor Mikuš, zemský rada spolkové země Burgenlandsko Peter Rezar,
radní Györu Erik Szabó a Mária Takátsné Tenki a poslanec Zemského sněmu spolkové země Dolní Rakousko Karl Wilfing. Deklarovali pokračovat ve zvyšování konkurenceschop­nosti euroregionu Centrope coby atraktivního přeshraničního znalostního regionu mezinárodního významu s výbornou konektivitou a dostupností.

Michal Hašek,
hejtman Jihomoravského kraje, zde uvedl: „Centrope má při svém množství univerzit a výzkumných institucí potenciál stát se vůdčím znalostním regionem v Evropě. Budeme podporovat mnohem hlubší přeshraniční spolupráci, aby občané mohli využívat většího potenciálu pracovních příležitostí v high-tech odvětvích a mladí lidé získat lepší možnosti vzdělávání. Společná podpora vědy a inovací totiž do Centrope přiláká další špičkové výzkumné pracovníky a talentované lidi.“

Roman Onderka,
primátor města Brna, mimo jiné zdůraznil: „Dnes jsme náš politický program rozšířili o spolupráci v oblast výzkumu, inovací a vysokoškolského vzdělávání. Ta doplňuje zlepšování konektivity a dostupnosti, které jsme odstartovali před rokem při příležitosti našeho prvního summitu. Dále jsme se shodli, že jednoznačnou prioritou Brna a Jihomoravského kraje a spolkové země a města Vídeň je urychlené dokončení rychlostní komunikace R52.“

Hlavní priority schválené Politickou radou Centrope

Vysokokapacitní dopravní infrastruktura pro dostupný region Centrope
Přímá, rychlá a spolehlivá dostupnost regionu, a to i v rámci jeho území, je předpokladem pro
konkurenceschopnost a hospodářský růst. Dokument „Centrope Infrastructure Vision 2030“ zaručuje silnou společnou regionální pozici, která je nezbytná pro ovlivňování priorit rozvoje infrastruktury a modernizace na národní a evropské úrovni. V neposlední řadě bude sloužit pro podporu lobbingu s cílem zajistit spolufinancování prostřednictvím nového nástroje Evropské unie s názvem „Connecting Europe“ pro projekty, které při rozvoji regionu Centrope představují nejvyšší prioritu.

Uživatelsky přívětivé služby veřejné dopravy pro propojení regionu Centrope
Integrovaný systém přeshraniční veřejné dopravy se zlepšeným plánem koordinace, další
přeshraniční spojení a tarify s vícejazyčnými službami v budoucnu ještě víc usnadní každodenní život v rámci nadnárodního regionu Centrope. Aby tato ambiciózní vize mohla být realizována, musí nedávno založený „Kulatý stůl na téma veřejné dopravy v regionu Centrope“ sloužit jako základní kámen trvalé spolupráce. Prvním konkrétním krokem je vytvoření uživatelsky přívětivého multimodálního dopravního informačního systému.

Mezinárodně zřejmá spolupráce v oblasti výzkumu v rámci znalostního regionu Centrope
Centrope má pozoruhodnou hustotu vysokých škol zaměřených na technologie a přírodní vědy, vysokých škol aplikovaných věd a rostoucí počet inovačních center. Díky tomu má velký potenciál stát se vedoucím inovativním regionem konkurenceschopným na celosvětové úrovni. První cílená a mezinárodně viditelná spolupráce zaměřená na perspektivní oblasti zahájí proces intenzivnější spolupráce s cílem vytvoření společného znalostního regionu Centrope. V budoucnu je třeba koordinovat propagaci regionu Centrope jako lokace vysoce kvalitního vysokoškolského vzdělávání a marketing vědy zaměřený na investory, talentované studenty a výzkumné pracovníky.

Udržitelné struktury řízení pro integrovanější region Centrope
Partnerství v rámci Centrope se ohlíží zpět do své téměř desetileté historie vrcholící v aktuálním projektu „Centrope Capacity“, který zavedl struktury spolupráce na všech hlavních úrovních regionální veřejné správy. Nadcházející ukončení projektu „Centrope Capacity“, společně s přechodem do nového období politiky soudržnosti v rámci Evropské unie, poskytuje příležitost zdokonalit strategické perspektivy budoucího rozvoje regionu Centrope. Dvoufázový harmonogram řízení regionu Centrope 2013/2014 a 2015+ zajistí udržení pravidelné politické koordinace v rámci jeho řídicí funkce a funkce stanovení agendy, pokračování stávajících platforem zúčastněných stran a dodatečné zařazení dalších aktérů. Tím zajistí veřejnou viditelnost a zaměření na konkrétní, hmatatelné a dosažitelné výsledky spolupráce.

Konference Education Meets Research & Innovation

V aule kampusu Masarykovy univerzity
Odpoledne mohla odborná veřejnost i náhodní kolemjdoucí pookřát. Po dopoledním politickém jednání mnoha představitelů všech oblastí kolem Vídně, Brna, Bratislavy a Győru se podařilo sezvat výjimečné osobnosti a mnoho hostů z celého regionu Centrope v největší aule kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích. Konference se konala pod záštitou primátora města Brna Romana Onderky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Dvě hlavní přednášky – Jeana Severijnse (Limburg, Nizozemsko) a Rudolfa Haňky (Cambridge, Anglie) – umožnily reflexi současných snah našeho regionu Centrope ve světle přístupu regionů, které mají náskok několika desetiletí. Na ně navázala bohatá diskuse moderovaná Jiřím Václavkem z České televize.

První blok diskuse,
uvedený přednáškou Jeana Severijnse „Co mohou věda a vysoké školství získat z přeshraniční spolupráce“, se točil kolem problémů, jak najít potřebnou motivaci a nápady a jak zajistit, aby tu byli lidé, kteří je budou umět zrealizovat. Hlavními diskutéry byli Tomáš Hruda (CEO, Středoevropský technologický institut, Brno), Péter Tamás Szilasi (Odbor strategie a rozvoje, Univerzita Istvána Széchenyiho, Győr), Lucas Zinner (Útvar služeb výzkumu a transferu technologií, Vídeňská univerzita). Zazněla teze, že regionální rozvoj je věcí politického a manažerského rozhodnutí, které je podobné jako třeba rozhodnutí upéct koláč. Musíme se rozhodnout, pro koho ho pečeme, jak má být a zároveň jak může být veliký, do jaké míry je třeba hledat ty, které chceme nakrmit. Na poli mezinárodní vědy stačí, aby jednotlivé instituce měly vysoké ambice, naplňovaly je bez kompromisů a přitom měly i přirozený zájem o dění kolem sebe. Pak spolupráce vzniká spontánně, protože v izolaci nelze excelence dosáhnout už proto, že není možné plně využít vlastní technologické kapacity. V jiných oblastech je třeba hledat a formulovat podpory. Dobrým příkladem jsou třeba přeshraniční inovační vouchery podporující spolupráci mezi firmami a akademickými organizacemi.

Druhý odpolední blok
zahájila přednáška „Hi-tech regiony: Věda a marketing transferu technologií“ Rudolfa Haňky. Jiří Václavek v něm zpovídal také Jaroslava Doležala (CEO, Honeywell Czech Republic), Tibora Enyingiho (Generální ředitel, Sokoró Naturzóna Nonprofit Kft., Győr), Bernharda Heubergera (Business & Innovation Centre Burgenland) a Jana Slováka (Masarykova univerzita, Brno). Řeč se točila kolem výzkumných a vzdělávacích institucí a jejich skutečné motivace k transferu technologií, resp. motivace privátního sektoru spolupracovat s nimi. Pro rozvoj našeho regionu je důležitá skutečnost, že podíl přímých výsledků transferu technologií na obratu velkých a úspěšných škol (jako je např. Cambridge) se počítá spíš na promile než na procenta. Naprosto klíčové jsou ale druhotné vlivy úspěšného transferu. Jde o celkovou tvář a atraktivitu instituce, a to nejen pro privátní partnery pro kolaborativní výzkum, ale také pro studenty, zaměstnavatele atd. Podstatné je přitom samozřejmě i přiživování snů badatelů o mimořádně úspěšných vynálezech. To jsou všechno slova, která zpravidla politici a ekonomové nechtějí slyšet. Spíše přitom platí, že skutečně dobrá (a jen přiměřeně a zdravě financovaná) věda přináší mimořádné výsledky ve výzkumu a s nimi zájem investorů o lidské zdroje na univerzitách a kolem nich. Naopak ani velké investice do přímé spolupráce a dílčího vývoje samy o sobě dlouhodobé efekty nepřinesou. Ve stručnosti lze jen stěží takto postihnout šíři diskuse, která se jak díky moderátorovi, tak hlavně díky protagonistům vyhnula standardním klišé o nedostatečném financování či špatném řízení.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001