Menu

Pátá nejnavštěvovanější metropole Evropy

23. 10. 2017

S radním hlavního města Prahy pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch Janem Wolfem se potkáváme v jedné z hlediska cestovního ruchu
nejúspěšnějších evropských metropolí.

Co se týká Prahy a cestovního ruchu, jsou to dvě strany jedné mince. Jedna je pozitivní, a to že Praha opravdu patří k nejoblíbenějším evropským turistickým destinacím. Vyhoupla se na pátou pozici mezi nejnavštěvova­nějšími hlavními městy Evropy. V roce 2016 ji navštívilo o půl milionu víc turistů než Vídeň. V letošním roce předpokládáme, že rozdíl mezi Prahou a Vídní bude ještě větší, protože do srpna 2017 činí meziroční nárůst příjezdů do Prahy devět procent. Pokud bude tento trend trvat, lze očekávat, že za celý rok 2017 se dostaneme přes 8 milionů turistů, kteří v Praze minimálně jednou přenocovali v hromadných ubytovacích zařízeních. Co se týče jednodenních návštěvníků Prahy, tady je odhadováno, že jich bude čtyři až pět milionů za rok.

Jak směrovat cestovní ruch v Praze?
Pro mikroekonomiku našeho města je každý koupěschopný spotřebitel důležitý. Nicméně i v rámci tržní platformy cestovního ruchu je radno cílit na co nejvyšší efektivitu. Samozřejmě chceme, aby k nám nadále jezdili evropští turisté včetně tuzemských. Nicméně co se žebříčku útrat na území Prahy týče, nejvyšší pozice na něm zaujímají turisté z hodně vzdálených zdrojových trhů incomingu. Ze zámoří a hlavně z Dálného východu. V příštích letech se proto chceme významně věnovat zejména těm asijským.

Co na to Pražané?
Právě oni jsou jedním z hlavních důvodů, proč se chceme zaměřit na Asijce. Co značně obyvatelům Prahy vadí a na co poukazují, je rušení nočního klidu. Mimo jiné i kvůli zákazu kouření v restauracích a barech z nich totiž hosté v masové míře chodí kouřit na ulici, kde hlučí. Většinu restaurací a barů v centru Prahy navštěvují především turisté, a tak si uvědomujeme, že je třeba toto rušení nočního klidu eliminovat. Když se podíváte na turisty z východní Asie, ať už to jsou Japonci, Korejci, nebo Číňané, tak příslušníci těchto národů jsou mentálně i po stránce denního režimu nastaveni jinak než Evropané a jejich potomci, přestože už po generace žijí v Americe či Austrálii. Co se týká kultury, Japonci a Korejci patří k nejvzdělanějším národům světa. Oni do Česka nejezdí pouze za historickými památkami nebo za alkoholem, ale také za českým uměním. Noci zpravidla netráví po nočních podnicích, ale nocují na hotelech nejvyšších kategorií. Mezi těmi, kdo rovněž až tak neholdují ponocování, bych rád zmínil i turisty z Latinské Ameriky, které do Prahy přivádějí religiózní cíle, zejména pak Jesulus Pragensis – Pražské Jezulátko v chrámu Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Tito turisté z amerického kontinentu si určitě zaslouží, aby se o ně Praha dobře starala a usilovala, aby přijížděli v co největších počtech.

V listopadu bude Praha hostit účastníky kongresu International Congress and Convention Association (ICCA).
To je z hlediska dalšího rozvoje pražského kongresového byznysu navýsost strategický kongres, na který se Praha pět let připravovala. Kongresová turistika je totiž z hlediska rentability jednou z nejzajímavějších součástí cestovního ruchu. S jistou hrdostí mi dovolte konstatovat, že podle ICCA je Praha mezi nejfrekventova­nějšími kongresovými destinacemi Evropy desátá a jedenáctá na světě. Samozřejmě bychom chtěli, aby se v Praze konalo ještě víc velkých MICE (meetings, incentives, congresses & exhibitions industry) akcí, summitů, kongresů, veletrhů, výstav, kulturních a sportovních událostí. Zrovna teď kolega náměstek Petr Dolínek oficiálně požádal, zda by Praha dala první příslib, aby se v ní za čtyři roky mohl konat světový kongres věnovaný městské hromadné dopravě pro zhruba patnáct tisíc delegátů. Máme velkou šanci jej získat už proto, že co se řešení městské hromadné dopravy týče, je Praha hodnocena jako jedna z nejlepších metropolí na světě.
Za měsíc jedeme s paní primátorkou Adrianou Krnáčovou a metropolitou a primasem českým Mons. Dominikem kardinálem Dukou do Vatikánu za papežem Františkem požádat jej, aby se v létě roku 2022 v Praze konalo Světové setkání křesťanské mládeže. V případě souhlasu by se mělo uskutečnit na výstavišti v Letňanech a mělo by na něj přijet kolem tří set až tří set padesáti tisíc účastníků. Pokud se tak stane, bude to největší setkání, které se kdy v Praze konalo.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001