Menu

iQpark je součástí zábavního Centra Babylon v Liberci. Od svého otevření v roce 2007 jím prošlo na půl milionu návštěvníků. „Kapacita iQparku již přestávala dostačovat, a kromě toho jsme chtěli návštěvníkům nabídnout další nové exponáty. Podpořili jsme proto snahu provozovatele iQparku, obecně prospěšné společnosti Labyrint Bohemia, a pomohli jí s dofinancováním projektu,“ říká Ing. Lidie Vajnerová, předsedkyně Nadace Škola hrou – generálního partnera iQparku.

Science show v Liberci
V páteční podvečery a sobotní odpoledne je pro návštěvníky iQparku nově přichystána science show. Uvidí, co lektoři dokážou s kapalným dusíkem nebo s vysokým napětím. Seznámí se s principy výroby nanovláken. Nedělní odpoledne jsou zasvěcena workshopům pro veřejnost. Umožní vrátit se do školních let a podívat se na svůj vlas pod mikroskopem, dělat chemické pokusy nebo si v laboratoři vyrobit parfém aj.

Otevření druhé etapy iQparku v Liberci

17. 04. 2011

iQpark se od pondělí 28. března 2011 rozrostl na dvojnásobek. Najdete v něm stovky interaktivních exponátů, na které je sahat přikázáno! Nově si třeba prohlédnete své tělo termokamerou, vyzkoušíte princip televizního klíčování, zjistíte, jak vzniká energie, jak se skládají barvy, jak působí vakuum na pírko. Potřesete rukou nejvyššímu člověku planety, můžete vytvořit světový rekord na závodní dráze nebo si sáhnout na 500 tisíc voltů.

S ředitelem obecně prospěšné společnosti Labyrint Bohemia Mgr. Pavlem Coufalem se potkáváme na Den učitelů 28. března 2011 na slavnostním otevření druhé etapy iQparku v Liberci.
Pane řediteli, od šedesátých let minulého století vyrostly po světě stovky science center. První v České republice až v tomto tisíciletí, a to právě u vás v Liberci.
Dnes nám již roste konkurence i na dalších místech naší země, a zvětšení plochy a nové expozice nám pomohou zůstat na čele pelotonu. Cílem takovýchto projektů je škola hrou, tj. neformální vzdělávání a motivace dětí ke studiu technických oborů. iQpark založila Nadace Škola hrou, a protože nadace nemohou podnikat, tak ta naše iniciovala vznik naší obecně prospěšné společnosti Labyrint Bohemia, která realizuje projekt, jehož iniciátorem byla předsedkyně Nadace paní Ing. Lidie Vajnerová. Inspiraci k němu našla ve světě, kde navštívila stovky science center. V roce 2002 bylo pod vedením Nadace v Centru Babylon zahájeno budování malého muzea zábavného poznávání, které bylo otevřeno v roce 2004. A protože rychle rostl počet návštěvníků, Nadace Škola hrou se pustila do získávání finančních prostředků na vybudování iQparku. V roce 2006 se nám podařilo získat 12 milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod, které Nadace Škola hrou z vlastních zdrojů doplnila na zhruba třicet milionů korun. Díky těmto sdruženým finančním prostředkům byla realizována první etapa iQparku. První rok jeho provozu jsme zaznamenali necelých sto tisíc návštěvníků. Jeho návštěvnost ale rok co rok rostla. V roce 2010 jsme jich už měli 130 tisíc, a byly okamžiky, kdy se již nedařilo kapacitně uspokojovat poptávku. iQpark jsme museli zavírat a nepouštět tam další zájemce. Školy neměly šanci se na některé dny vůbec objednat. Proto jsme se s Nadací Škola hrou dohodli, že by bylo záhodno přistoupit k realizaci druhé etapy iQparku, která jej o sto procent rozšíří, a která umožní zvýšit rozmanitost a počet exponátů zhruba o sto padesát a instalovat velké exponáty. Dohodli jsme se, které exponáty by to měly být, a opět se začaly shánět peníze. Část, cca 28 milionů, jich opět byla přidělena z Regionálního operačního programu Severovýchod a zbytek, protože celý projekt přišel na cca 50 milionů korun, poskytla Nadace Škola hrou z vlastních zdrojů. Realizace byla zahájena v červnu 2010 a v březnu 2011 byly otevřeny interiérové části. Do června 2011 budou dokončeny fasády a restaurace pro návštěvníky, kteří v iQparku v průměru tráví cca pět hodin, aby se u nás cítili komfortně.

iQpark úspěšně rozvíjí spolupráci s Libercem a Libereckým krajem.
Ano, už dva roky při tvorbě edukativní strategie iQparku v systému škola hrou úzce spolupracujeme s náměstkem hejtmana pro oblast školství panem Radkem Cyklem, který se účastní tohoto slavnostního otevření. Rovněž tak město Liberec, které si uvědomuje, že potenciál iQparku tkví nejen v oblasti motivace dětí k technické gramotnosti, ale i v ekonomickém přínosu navštěvovanosti svého území pro rozvoj podnikání v oblasti služeb a s tím spjatých příjmů městské pokladny. Na slavnostním zahájení byli i zástupci Technické univerzity Liberec, kde s panem rektorem Kůsem spolupracujeme na přípravě velkého projektu Science Learning Centra v hodnotě půl miliardy korun, které naproti Centru Babylon začneme budovat příští zimu. Kromě Technické univerzity Liberec a nás se na přípravě tohoto projektu podílí i Liberecký kraj. Určitě nemohu zapomenout na předsedkyni Nadace Škola hrou paní Lidii Vajnerovou, která je v podstatě naší dnešní hostitelkou, už vzhledem k tomu, že velké finanční prostředky na realizaci druhé etapy iQparku poskytla právě Nadace Škola hrou. Mezi účastníky slavnostního zahájení jsou i představitelé dalších našich donátorů, jako např. Nadace ČEZ, Škoda Auto, Veolia Voda a Český statistický úřad. To jsou všechno partneři, kteří tak dávají najevo, že technický rozvoj je třeba podporovat a že se vyplatí investovat do vzdělávání příštích generací


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001